SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Luka w Viaplay. Liga Mistrzów dla polskich subskrybentów

W ostatnich dniach polscy subskrybenci Viaplay mogli uzyskać dostęp do skandynawskich wersji tej platformy i oglądać mecze Ligi Mistrzów. Biuro prasowe serwisu streamingowego informuje Wirtualnemedia.pl, że błąd został zgłoszony do działu technicznego i niezwłocznie naprawiony.
 

Do portalu Wirtualnemedia.pl zgłosili się użytkownicy Viaplay, którzy zauważyli, że dzięki polskiej subskrypcji można oglądać mecze Ligi Mistrzów z duńskim komentarzem. W naszym kraju prawa do Ligi Mistrzów ma Canal+. Skandynawska platforma nie może więc udostępniać tych rozgrywek polskim subskrybentom. Serwisy streamingowe zabezpieczają treści geoblokadą. Niektórzy użytkownicy korzystają z narzędzi VPN, aby oszukać lokalizację. Oszukiwanie lokalizacji pozwala na wykupienie tańszych subskrypcji w biedniejszych krajach, uzyskanie dostępu do treści i usług w Polsce nieobecnych.

Bez VPN i na polskim koncie Viaplay sprawdziliśmy czy geoblokada rzeczywiście działa. W wersji platformy na komputer (przeglądarka internetowa) bez problemu zalogowaliśmy się  w skandynawskich serwisach (viaplay.dk, viaplay.se, viaplay.fi i viaplay.no). Jedynie holenderski (viaplay.nl) przekierował nas na polską wersję. Możliwe było odtwarzanie wszystkich treści z nordyckich wersji Viaplay, w przypadku Danii i Szwecji także meczów Ligi Mistrzów. Dopiero po skierowaniu przez nas pytań do Viaplay, przy próbie odtworzenia treści na zagranicznych wersjach Viaplay, zaczął pojawiać się komunikat: „Nie można odtworzyć zawartości. Poczekaj chwilę i spróbuj ponownie. Jeśli to nie zadziała, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta”.

Viaplay: Część użytkowników mogła uzyskać dostęp do treści objętych geoblokadą

Skandynawska platforma nie zdradza jak długo luka w geoblokadzie występowała. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie geoblokowania w sektorze audiowizualnym obejmującym obszar Unii Europejskiej, Viaplay ogranicza dostęp do oferowanych przez siebie treści wyłącznie do tych, które dostępne są dla użytkowników serwisu w kraju, w którym dany użytkownik zarejestrował swoje konto oraz opłaca wybrany pakiet w serwisie Viaplay. Zweryfikowaliśmy sytuację, która wystąpiła w Polsce, gdzie część spośród profili naszych użytkowników była w stanie uzyskać dostęp do treści objętych geoblokadą. Zaistniała sytuacja obejmowała jedynie urządzenia internetowe korzystające z dostępu do serwisu poprzez stronę. Kwestia ta została zgłoszona do naszego działu technicznego i niezwłocznie rozwiązana - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Viaplay.

Dostęp do zagranicznych wersji Viaplay na telewizorach, przystawkach czy smartfonach, bez VPN nie był możliwy. Błąd dotyczył tylko komputerów. - Podkreślamy też, że zgodnie z obowiązującym regulaminem serwisu Viaplay jego użytkownicy muszą posiadać stałe miejsce zamieszkania w kraju, w którym oferowany jest dostęp do serwisu. Viaplay weryfikuje lokalizację geograficzną użytkownika w momencie rejestracji, zabrania się także korzystania z technologii lub technik mających na celu ukrycie swojej lokalizacji. Ponadto użytkownicy Viaplay nie mogą obchodzić ani podejmować prób obejścia naszego systemu zabezpieczeń, ani też testować, uszkadzać lub w inny sposób wpływać na bezpieczeństwo serwisu, strony internetowej, aplikacji lub oprogramowania. Jeśli mamy powody podejrzewać, że konto jest wykorzystywane w sposób niewłaściwy, możemy natychmiast zawiesić dostęp do serwisu lub w inny sposób uniemożliwić dalsze tego typu działania. Zastrzegamy sobie również możliwość podjęcia stosownych działań prawnych w związku z wystąpieniem wymienionych naruszeń - dodaje Viaplay. Canal+ Polska, który ma blisko 30 proc. udziałów w Viaplay, nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie.

Viaplay nie ujawnił co było przyczyną luki. Niewykluczone, że błąd był powiązany z przepisami Unii Europejskiej, które nakazują czasowe udostępnianie subskrybentom treści objętych abonamentem w innych krajach wspólnoty. Podczas wakacji możemy więc korzystać z treści objętych naszym abonamentem. Nieco inaczej sytuacja wygląda poza Europą, gdzie również działają globalne platformy SVoD typu Netflix, Amazon Prime Video, Max, Disney+. Po uruchomieniu aplikacji Disney+ w Ameryce Północnej lub Południowej otrzymujemy informacje, że niektóre treści, jak np. katalog Star, nie są dostępne. W praktyce korzystanie z aplikacji streamingowych na wakacjach nie jest łatwe, bo na telewizorach czy dekoderach z Android TV, nie pobierzemy ze sklepu Google Play bez VPN polskich aplikacji, takich jak TVP VOD, Polsat Box Go czy Player. Można natomiast posiłkować się funkcją Chromecast, czyli udostępnianiem streamu z telefonu.

Viaplay nie jest jedyną usługą, która zaliczyła wpadkę z uprawnieniami. W czerwcu informowaliśmy, że subskrybenci pakietu Polsat Box Go Premium mogli przez jakiś czas oglądać kanał Eleven Sports 1, który wchodzi w skład pakietu Polsat Box Go Sport. W marcu omyłkowo odkodowano kanał Polsat Sport na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E. Z kolei latem 2022 roku w wyniku awarii niekodowana była naziemna paczka Polsat Box, dostępna na MUX-4 (TVN24, Polsat News, TVN Turbo, TVN Style, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat Sport. Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1 i Eleven Sports 2).

Dołącz do dyskusji: Luka w Viaplay. Liga Mistrzów dla polskich subskrybentów

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
michael112
No i po co krakaliście?
odpowiedź
User
michael112
No i po co krakaliście?
odpowiedź
User
Kamil
Ale z Was 60
odpowiedź