W „Wiadomościach” przez cztery dni pięć materiałów atakujących „Fakty” i TVN
W czwartek w głównym wydaniu „Wiadomości” pokazano kolejny materiał mocno krytykujący „Fakty” i TVN. To piąta taka relacja w programie w ciągu czterech dni. - Dzień świstaka, powtórka takiego samego materiału - komentowali dziennikarze na Twitterze.
W czwartkowym wydaniu „Wiadomości” materiał o TVN zaanonsowano na „pasku” napisem: „TVN - fabryka fake newsów?”.
- Manipulacje, półprawdy i zwykłe tzw. fake newsy na antenie stacji TVN to zdaniem komentatorów potwierdzenie, że ta prywatna stacja telewizyjna w Polsce faktycznie jest częścią opozycji. Okazuje się, że to, co wytyka politykom rządzącej partii, nie przeszkadza, jeśli dotyczy polityków opozycji. O podwójnych standardach TVN Krzysztof Nowina Konopka - stwierdziła prowadząca Danuta Holecka, zapowiadając relację.
Punktem wyjścia był procedowany właśnie w Sejmie obywatelski projekt zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Reporter „Wiadomości” zarzucił „Faktom” TVN, że wprowadzają w błąd, sugerując, że to projekt polityków PiS, pokazano fragmenty wypowiedzi Justyny Pochanke i goszczącej w „Faktach po faktach” Magdaleny Środy krytykujące to, że Sejm zajmuje się tym projektem teraz.
Powtórzono też wątki szerzej omawiane w podobnych materiałach w ostatnich dniach: krytyczne relacje „Faktów” o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu w dziesiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej oraz związki z PRL-em byłych i obecnych pracowników TVN.
W tym pierwszym przypadku reporter zwrócił uwagę, że w zeszły piątek na warszawskich Powązkach był też Szymon Hołownia, sugerując, że „Fakty” to przemilczały, ponieważ Hołownia przez ponad 10 lat był związany z TVN. Przy wątku ze związkami PRL-owskimi przedstawiono znane od dawna nagranie, jak na początku lat 90. Monika Olejnik, wówczas pracująca w radiowej Trójce, po przeprowadzeniu wywiadu z Jerzym Urbanem, w latach 80. rzecznikiem rządu, odjechała razem z nim samochodem. - Ustrój się zmienił, nawyki pozostały - skomentował Nowina Konopka
#Wiadomości | Dziennikarze TVN, inaczej niż w przypadku Jarosława Kaczyńskiego, nie zaatakowali Szymona Hołowni - w przeszłości gwiazdora stacji. pic.twitter.com/eBYYDlYw1A
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) April 16, 2020
Pięć krytycznych materiałów w cztery dni
Był to piąty od poniedziałku podobny materiał w „Wiadomościach” mocno krytykujący „Fakty” i TVN. Zaczęło się od materiału Marcina Tulickiego, w którym polemizowano z relacjami „Faktów” w negatywnym tonie opisującymi wizytę Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim cmentarzu, zarzucono TVN-owi atak na prezesa PiS oraz wytknięto byłym i obecnym pracownikom stacji związki, także rodzinne, ze służbami i instytucjami PRL-owskimi.
We wtorek wyemitowano dwa podobne materiały. Marcin Tulicki znów zarzucił „Faktom” ataki na Jarosława Kaczyńskiego, natomiast w relacji Marcina Szypszaka skrytykowano przygotowywany przez stację Metro (należy do Grupy TVN Discovery) program „Korki.tv”, do promocji którego bez zgody wykorzystano logo kancelarii premiera.
W środę w materiale Konrada Węża pojawił się nowy wątek, powtórzony w czwartek - rzekome manipulacje „Faktów” przy informowaniu o projekcie zaostrzenia ustawy aborcyjnej.
Dodatkowo w środę rano w programie Michała Rachonia „#Jedziemy” w TVP Info dyskutowano wokół pytania „Czy ITI powstało na zlecenie komunistycznych służb PRL?”. Natomiast na portalu internetowym stacji zamieszczono tekst: „Stacja TVN powstała na zlecenie służb? Jak Urban Waltera zachwalał”, w którym opisano „związki ITI z wojskowymi służbami specjalnymi PRL” oraz powiązania współzałożyciela TVN Mariusza Waltera z Jerzym Urbanem i Czesławem Kiszczakiem.
Już we wtorek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przesłano pierwsze skargi dotyczące poniedziałkowego materiału „Wiadomości” o „Faktach”. Grupa TVN Discovery Polska nie odniosła się do tych relacji. - Pełne oburzenia reakcje na materiał TVP są według nas wystarczająco wymowne - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl we wtorek Marcin Barcz, dyrektor pionu komunikacji korporacyjnej i członek zarządu firmy.
„Dzień świstaka, stały kącik”
- Kolejny dzień atakowania TVN w „Wiadomościach”. Zacząłem się już gubić, o co właściwie chodzi. To już jakiś zrozumiały dla wszystkich stały kącik, że już nawet nie trzeba wyjaśniać widzom, po co taki materiał? - skomentował na Twitterze w czwartek zaraz po zakończeniu „Wiadomości” Michał Płociński z „Rzeczpospolitej”. - Tak. Był Sylwester Marzeń przez 2 tygodnie, teraz TVN - odpowiedziała Anna Czytowska z Radia Nadzieja.
- Dzień świstaka w „Wiadomościach” - bodaj czwarty dzień ten sam materiał o TVN - stwierdził Wojciech Szacki z Polityka Insight. - To nawet nie jest dzień świstaka. To wciąż ten sam materiał, przemontowywany, do którego każdego dnia głos podkłada inny lektor (bo przecież nie dziennikarz) - napisał Jacek Harłukowicz z „Gazety Wyborczej”.
- „Wiadomości” piąty dzień z kolei przypominają suwerenowi, że Jarosław Kaczyński był na cmentarzu w święta, kiedy nikt inny nie mógł odwiedzić grobów bliskich. Oraz mam wrażenie, że po raz piąty oglądam ten sam materiał, tylko trochę inaczej zmontowany - stwierdziła Karolina Opolska z Onetu.
Duże wzrosty oglądalności programów informacyjnych
Liderem oglądalności wśród programów informacyjnych w marcu br. były „Fakty” emitowane w TVN i TVN24 BiS. Największym wzrostem pochwalić się mógł „Teleexpress” pokazywany w TVP1 i TVP Info.
„Fakty” TVN i TVN24 BiS w marcu 2020 roku oglądało średnio 3,65 mln widzów, co zapewniło tym stacjom 24,52 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Średnia oglądalność „Faktów” w TVN w zeszłym miesiącu wyniosła 3,25 mln widzów, a w TVN24 BiS - 401 tys.
Wiceliderem były „Wiadomości” TVP1 i TVP Info, które oglądało 3,58 mln widzów. Dziennik ten w TVP1 śledziło 2,62 mln widzów, a w TVP Info było to 958 tys. osób.
Dołącz do dyskusji: W „Wiadomościach” przez cztery dni pięć materiałów atakujących „Fakty” i TVN