SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wiceprezes Huawei aresztowana w Kanadzie za naruszenie sankcji wobec Iranu

Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa koncernu Huawei została zatrzymana i aresztowana przez kanadyjskie służby. Powodem jest dochodzenie prowadzone przez Stany Zjednoczone w sprawie nieprzestrzegania przez chińską firmę sankcji wobec Iranu. Obecnie Meng Wanzhou czeka na decyzję o jej ekstradycji do USA.

Meng Wanzhou, fot. Huawei Meng Wanzhou, fot. Huawei

Meng Wanzhou to córka założyciela Huawei, obecnie jest w firmie wiceprezesem oraz dyrektorką koncernu ds. finansowych. Jak poinformowały zachodnie media (m.in. BBC) do zatrzymania menedżerki doszło na początku grudnia br. na lotnisku w Vancouver w Kanadzie, jednak dopiero teraz zostało to ujawnione.

Aresztowanie Wanzhou nastąpiło na wniosek władz Stanów Zjednoczonych, które prowadzą dochodzenie w sprawie naruszenia przez Huawei sankcji nałożonych na Iran obejmujących m.in. dostawy sprzętu oraz nowoczesnych technologii. Wiceprezes Huawei jest podejrzewana o udział w tej sprawie.

Według zapowiedzi w piątek kanadyjski sąd ma zdecydować o ewentualnej ekstradycji Wanzhou do USA. W związku z aresztowaniem ambasada Chin w Kanadzie w wydanym oświadczeniu zaprzeczyła wszelkim oskarżeniom pod adresem menedżerki i wyraziła nadzieję że jest to nieporozumienie które uda się szybko wyjaśnić.

Swojego oburzenia nie kryje sama firma, która opublikowała oświadczenie.

Stany Zjednoczone kontra Huawei

Zatrzymanie Wanzhou to kolejny element kłopotów jakie Huawei ma od kilku lat w USA, gdzie wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa korzystania z produktów i technologii dostarczanych przez koncern istnieją od dłuższego czasu.

W 2012 r. niekorzystny dla firmy raport przedstawił Kongres USA, zaś w lutym br. 6 amerykańskich agencji wywiadowczych oficjalnie przestrzegło obywateli przed używaniem smartfonów Huawei z powodu potencjalnych zagrożeń ich inwigilacji przez chińskie władze (oprócz Huawei podobne obawy w USA dotyczą także marki ZTE). W efekcie administracja prezydenta Trumpa przeforsowała przepisy zgodnie z którymi amerykańskie instytucje rządowe nie mogą korzystać w swoich systemach ze sprzętu i technologii oferowanych przez Huawei.

Dodatkowo Huawei został wyeliminowany w Stanach Zjednoczonych jako partner z tamtejszych prac nad rozwojem sieci 5G, a amerykański rząd nakłania swoich sprzymierzeńców do rezygnacji z usług koncernu w segmencie telekomunikacyjnym.

Huawei w drugim kwartale br. miał 33,4 proc. udziałów na polskim rynku pod względem liczby sprzedanych smartfonów (dane za GfK Polonia). Tym samym producent zepchnął z pozycji lidera Samsunga. Na połowę grudnia br. koncern zapowiedział uruchomienie pierwszego salonu w Polsce, zaś przez kolejne lata ambasadorem marki Huawei na polskim rynku będzie Robert Lewandowski.

Dołącz do dyskusji: Wiceprezes Huawei aresztowana w Kanadzie za naruszenie sankcji wobec Iranu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Januszy
Z opóźnieniem wczytałem się w artykuł i osłupiałem. Wydawało mi się, ze to afera szpiegowska (szpiegostwo przemysłowe) a to afera polityczna. Skandal dotyczy nie tylko USA ale również Kanady! Na jakiej podstawie aresztowali obywatela innego państwa? Chiny i żaden kraj nie jest zobowiązany przestrzegać jednostronnie nakładanych sankcji, sankcji które były kontestowane również przez UE, zatem w żaden sposób nie wiążą firmy chińskie, poza ewentualnymi startami w handlu z Ameryką!
0 0
odpowiedź