Większość młodych mieszkańców dużych miast powita Nowy Rok na „domówce” (infografika)
Większa część młodych osób z sześciu największych polskich miast chce spędzić sylwestrową noc w kameralny sposób, najchętniej w gronie najbliższych. Blisko połowa deklaruje, że powita Nowy Rok z przyjaciółmi i znajomymi na tzw. „domówce” - wynika z badania IIBR.
Niezmiennie od kilku lat większość badanych zdecyduje się na kameralne powitanie Nowego Roku. 48 proc. wybierze się na imprezę prywatną organizowaną przez znajomych, czyli na tzw. „domówkę”.
30 proc. ankietowanych planuje spędzić tę noc we własnych domach, a niemal 10 proc. chce wyjechać za miasto, np. w góry czy nad morze.
Jakie alkohole będą najczęściej gościć na sylwestrowych stołach w tym roku? Tradycyjnie wzniesiemy toast winem musującym lub szampanem - 59 proc. z badanych nie zamierza rezygnować z tego zwyczaju. Drugim najczęściej pitym alkoholem będzie czysta wódka - 48 proc. badanych zadeklarowało jej spożycie.
Preferencje odnośnie alkoholi wybieranych podczas nocy sylwestrowej różnią się w zależności od wielu czynników. Jednym z najbardziej różnicujących jest płeć. Kobiety istotnie bardziej nastawiają się na zakup drinków oraz alkoholowych koktajli. Z kolei mężczyźni wybiorą czystą wódkę, piwo, a także whisky (25 proc.). Młodsi konsumenci wybiorą wódki smakowe - 33 proc. badanych wskazało taką odpowiedź.
Główny wydatek sylwestrowy to alkohol - badani zamierzają na niego wydać średnio prawie 100 zł, w porównaniu do planowanych 75 zł przed rokiem. Podobną sumę (93 zł) respondenci przekażą na jedzenie i przekąski, nieco mniej (88 zł) na strój oraz transport (63 zł).
Tym co różnicuje sylwestrowe wydatki jest płeć respondentów. Podczas gdy panowie będą kupować napoje i fajerwerki, panie skupią się na stroju.
Spośród badanych miast istotne różnice w stosunku do pozostałych pojawiły się w przypadku Warszawy i Krakowa. Mieszkańcy stolicy fundusze przeznaczają w większej mierze na napoje alkoholowe i transport, podczas gdy mieszkańcy Krakowa oszczędniej podchodzą do kwestii posiłków i napojów bezalkoholowych.
Badanie zostało przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych dla marki Smirnoff Black w dniach 5-7 listopada 2013 r. metodą CAWI. Grupą docelową były osoby w wieku 18-35 lat z 6 największych polskich miast (Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław). W badaniu łącznie wzięło udział 700 respondentów.
Dołącz do dyskusji: Większość młodych mieszkańców dużych miast powita Nowy Rok na „domówce” (infografika)