Wręczono nagrody marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych
Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert z Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków z Odessy; Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód oraz Iwona Piętak z Radia Rzeszów - wśród laureatów konkursu o nagrodę marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych.
W piątek w Senacie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych za 2020 i 2021 r.
Podczas uroczystości przewodniczący jury konkursu, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński podkreślał wagę, jaką przykłada Senat, jego prezydium oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki do kwestii "misji, jaką jest podtrzymywanie więzi Polski z Polakami mieszkającymi za granicą" i "pracy dziennikarzy, którzy te więzi umacniają".
- Elementem doceniania przez Senat tego wymiaru dziennikarskiej pracy jest nasza skromna nagroda i kolejna już edycja tego konkursu - mówił Kamiński.
🎙️🖊️🎥 Polscy i polonijni dziennikarze otrzymali Nagrody Marszałka Senatu w konkursach za 2020 i 2021 r. Nagrody wręczył Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński, przewodniczący jury konkursu. pic.twitter.com/9BLC15gVZQ
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) April 22, 2022
Wśród nagrodzonych dziennikarze Polskiego Radia
Dyplomy otrzymali laureaci 15. edycji konkursu (za 2020 rok) pt. "Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny". Jej celem było, jak wskazano w komunikacie Senatu, "znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy Polaków ponad granicami łączy pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych".
Nagrody otrzymali: Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert z Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków z Odessy "Polska nuta" (I nagroda), Iwona Piętak z Radia Rzeszów (II nagroda), Ewa Szkurłat z Radia Kraków (III nagroda), Ewa Trzcińska z portalu polacywewłoszech.com (III nagroda), Sława Ratajczak z portalu Gazeta Rynek–Hamburg (wyróżnienie).
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Swoje nagrody otrzymali także zwycięzcy 16. edycji konkursu z 2021 pt. "Choć nauka nie ma ojczyzny, uczony ją posiada". Jak czytamy w informacji Senatu, jej celem było "pokazanie, jak radzą sobie polscy naukowcy poza granicami, jaki jest ich wkład w rozwój światowej nauki, jakie są ich relacje z Polską".
Laureatami zostali: Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód (I nagroda), Iwona Piętak z Radia Rzeszów (II nagroda), Ewa Trzcińska z portalu polacywewłoszech.com (III nagroda), Joanna Gąska z Radia Kraków (III nagroda), Tomasz Wolff z "Głosu" gazety Polaków w Republice Czeskiej (wyróżnienie).
W senackim komunikacie poinformowano, że w imieniu członków Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków w Odessie "Polska Nuta" (przy którym powstał nagrodzony film "Polacy Odessy - zniszczona pamięć") za nagrodę dziękowała Sonia Pajgert. Współautor filmu Wiktor Pajgert nie mógł przybyć z ogarniętej wojną Ukrainy.
"Dla nas ta nagroda była bardzo niespodziewana. Te czasy, które do niedawna były dla wszystkich zaskakujące, dziwne – mam na myśli pandemię, o której wspomniał pan marszałek – teraz, z dzisiejszej perspektywy wydają się normalnością. Wtedy myśleliśmy, że gorzej już być nie może, jednak – jak mówią starsze osoby z Kresów – okazuje się, że zawsze może być jeszcze gorzej" – cytuje komunikat laureatkę Sonię Pajgert.
- Nasz film powstał z myślą o tym, żeby przywrócić pamięć o Polakach Odessy, która została jakby zatarta, zamazana. Mało kto wiedział, że Polacy brali czynny udział w rozbudowie miasta. W tej chwili członkowie stowarzyszenia +Polska Nuta+, w tym współautor filmu, pozostają w Odessie. Są to osoby posiadające Kartę Polaka, które mogłyby wyjechać, ale zdecydowały się pozostać, dlatego że tam jest ich dom i żeby historia, którą pokazaliśmy w filmie, się nie powtórzyła. A jak wiemy, historia lubi się powtarzać" - mówiła również Pajgert.
Uroczystość objęła dwie edycje konkursu; została opóźniona za względu na pandemię COVID-19.
Dołącz do dyskusji: Wręczono nagrody marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych