Zdjęcie wygenerowane przez sztuczną inteligencję wygrało prestiżowy konkurs fotograficzny
Fotografia “Pseudomnesia | The Electrician” zwyciężyła w kategorii Kreatywność / Open w prestiżowym konkursie fotograficznym Sony World Photography Award. Branża jest jednak oburzona, bo praca została wykonana w generatorze zasilanym sztuczną inteligencją. Autor odmówił przyjęcia nagrody. " AI nie jest fotografią" - podkreśla.
Nagrodzony czarno-biały portret dwóch kobiet z różnych pokoleń to praca berlińskiego artysty Borisa Eldagssena.
Odmówił on przyjęcia wyróżnienia, apelując do kapituły Sony World Photography Award o poważną debatę "o tym, co naprawdę ważne". Branża fotograficzna jest decyzją kapituły Sony World Photography Award oburzona i dyskutuje nad tym, czy kreatywność człowieka można w ogóle porównywać do generowanych komputerowo ujęć.
Boris Eldagssen stwierdził, że zgłosił do konkursu zdjęcie wygenerowane przez sztuczną inteligencję w celu sprowokowania dyskusji na temat przyszłości branży fotograficznej.
"Bezczelna małpa"
W oświadczeniu udostępnionym na swojej stronie internetowej, Eldagsen przyznał, że był "bezczelną małpą", dziękując sędziom za "wybranie jego zdjęcia i uczynienie z tego historycznego momentu". Zapytał jednocześnie, czy którykolwiek z członków jur "wiedział lub podejrzewał, że [obraz] został wygenerowany przez AI".
"Obrazy AI i fotografia nie powinny konkurować ze sobą w nagrodzie takiej jak ta" - napisał artysta.
"To są różne byty. AI nie jest fotografią. Dlatego nie przyjmę tej nagrody" - uzasadnił Eldagsen
Organizatorzy nagrody przekazali redakcji BBC News, że Eldagsen wprowadził ich w błąd co do zakresu zaangażowania w zgłoszoną pracę sztucznej inteligencji.
Sony World Photography Awards jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Od 16 lat wyróżnia fotografów-amatorów i artystów zajmujących się fotografią. Wyróżniania przyznawane są w czterech kategoriach - Professional, Open, Student i Youth. Wszystkie zgłoszenia są bezpłatne, a główna nagroda wynosi 25 000 dolarów.
Kolejne branże kreatywne podnoszą debatę o tym, na ile sztuczna inteligencja pomaga, a na ile szkodzi ich pracy, a wręcz na niej żeruje. Nieuregulowane są bowiem takie kwestie ja prawa autorskie czy tantiemy do dzieł stworzonych przez AI, ale bazujących na już istniejącej pracy artystów, dostępnej w sieci czy a platformach streamingowych czy w bibliotekach zdjęć.
Kilka dni temu jedna z największych wytwórni fonograficznych na świece Universal Music Group zaapelowała do platform streamingowych o zablokowanie dostępu do utworów muzycznych programom opartym na sztucznej inteligencji. To dlatego, że AI może wykorzystywać muzykę chronioną prawami autorskimi do tworzenia nowej. W efekcie, w sieci można znaleźć piosenki brzmiące jak nowy hit np. Taylor Swift, a "skomponowane" przez program z silnikiem AI.
Dołącz do dyskusji: Zdjęcie wygenerowane przez sztuczną inteligencję wygrało prestiżowy konkurs fotograficzny
Znacząca większość konkursów foto wymaga dołą czenia nega tywu/pliku źródłowego - raw/nef. Bez tego zgłosz enia są zazwyczaj aut omatycznie d ysk walifik owane. Chyba, że organizator wiedział i przyjął pracę jako kolaż, lub co go rsza, po to, żeby zrobić sz um.
Obrazki wykreo wane przez AI nie nabywają miana ut woru, oraz wynikających z tego okr eślenia praw przysługujących twórcy. Zatem zgła szający nie mogą w ygrać ko nkursu, ponieważ NIE SĄ AUT ORAM I w rozumieniu prawa autor skieg o.