SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znaczny wzrost zainteresowania zagranicznych fortun hiszpańskimi "złotymi wizami"

Zainteresowanie hiszpańskimi "złotymi wizami" znacznie wzrosło wśród zagranicznych fortun po wycofaniu w lutym tego kontrowersyjnego mechanizmu przyznawania prawa do pobytu bogatym cudzoziemcom przez Portugalię i Irlandię - poinformowała brytyjska firma Astons na podstawie kierowanych do niej pytań oraz bazując na danych w Google Trends.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Astons jest główną firmą na poziomie międzynarodowym zajmującą się zarządzaniem tego typ zezwoleniami - wskazał w środę hiszpański dziennik "La Vanguardia".

Zgodnie z danymi brytyjskiej firmy, na które powołał się dziennik, między marcem a kwietniem wyszukiwania dotyczące hiszpańskich "złotych wiz" wzrosły o 67, 5 proc., znacznie wyprzedzając Grecję, Maltę i Cypr - trzy inne europejskie kraje udzielające zezwoleń na pobyt cudzoziemców spoza UE w zamian za duże inwestycje.

Jak działają "złote wizy"

W Hiszpanii "złote wizy" zostały wprowadzone przez prawicowy rząd Mariano Rajoya w 2013 r. w celu przyciągnięcia inwestycji w czasie kryzysu gospodarczego kraju. Polegają na przyznaniu pozwolenia na pobyt cudzoziemcom spoza UE, którzy przeznaczą co najmniej 500 tys. euro na zakup nieruchomości w tym kraju lub zainwestują ponad 2 mln euro w hiszpański dług publiczny albo ponad 1 mln euro w akcje spółek czy depozyty bankowe.

Według IMI Daily obecnie w Hiszpanii jest aktywnych 7 500 "złotych wiz", a w ciągu 10 lat przyznano ich 12 600. W ub. roku przyznano 2 462 nowych tego typu pozwoleń - według rządu hiszpańskiego. Ta praktyka jest krytykowana przez wiele krajów europejskich, które wskazują, że "złote wizy" doprowadzają do wzrostu cen mieszkań w ekskluzywnych dzielnicach miast. „Złote wizy” krytykuje sam PE, który zwrócił się do KE o ich ograniczenie.

W Hiszpanii lewicowa partia Mas Pais uznała, że "wszystkie wizy VIP są niemoralne i przyczyniają się do spekulacji na rynku nieruchomości". Rząd w Madrycie zapowiedział we wtorek modyfikację mechanizmu przyznawania zezwoleń na pobyt w zamian za inwestycje, chociaż nie przewiduje natychmiastowych zmian.

Według Astons w 2021 r. Hiszpania była pierwszym krajem w Europie i trzecim krajem na świecie pod względem ilości przyznawanych "złotych wiz", po Panamie i Australii. Spośród pierwszej dziesiątki krajów na świecie, Panama udzieliła w 2021 r. ponad 25 proc. "złotych wiz", Australia - ponad 24 proc. i Hiszpania - 13,6 proc.

Dołącz do dyskusji: Znaczny wzrost zainteresowania zagranicznych fortun hiszpańskimi "złotymi wizami"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl