Złote Pióro Wolności w hołdzie zabitym dziennikarzom
Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców (WAN-IFRA) postanowiło, że w 2015 r. nagrodą Złotego Pióra Wolności uhonoruje wszystkich dziennikarzy i pracowników mediów, którzy zginęli wykonując swoje służbowe obowiązki.
W komunikacie stowarzyszenie WAN-IFRA podkreśliło, że od 1992 r. na całym świecie w czasie wykonywania swojej pracy śmierć poniosło prawie 1200 dziennikarzy i pracowników mediów. W 2015 r. ta ponura statystyka sięgnęła już 16 osób, z których połowa zginęła 7 stycznia podczas ataku terrorystów na redakcję „Charlie Hebdo” (więcej o tym).
- Nagroda Złotego Pióra Wolności dla wszystkich naszych kolegów, którzy zginęli podczas wykonywania swoich zadań ma rzucić światło na kwestię bezpieczeństwa i nietykalności przedstawicieli mediów - podkreślają władze WAN-IFRA. - Niech to wyróżnienie będzie silnym sygnałem dla instytucji stanowiących prawo na całym świecie i uświadomi im konieczność zwiększenia prawnej ochrony nad wolnością dziennikarzy. Ta nagroda jest także wyrazem hołdu dla najlepszych z nas, którzy zdecydowali się poświęcić to, co najcenniejsze, dla walki o prawdę o świecie, w którym żyjemy - napisano w komunikacie.
Według statystyk prowadzonych przez Komitet Obrony Dziennikarzy spośród wspomnianych 1200 ofiar 742 zostały ponad wszelką wątpliwość zamordowane, a 90 proc. sprawców tych zbrodni nie zostało sprawiedliwie ukaranych. WAN-IFRA zwraca uwagę na fakt, że brak dostatecznej dbałości o bezpieczeństwo dziennikarzy prowadzi do autocenzury, która krępuje wolność mediów we wszystkich zakątkach świata.
Nagroda Złotego Pióra Wolności jest przyznawana przez WAN-IFRA od 1961 r. pojedynczym dziennikarzom, tytułom, redakcjom i instytucjom działającym na rzecz wolności mediów. Nagroda tradycyjnie wręczana jest podczas Światowego Kongresu Mediów, który w 2015 r. odbędzie się pomiędzy 1 a 3 czerwca w Waszyngtonie.
Dołącz do dyskusji: Złote Pióro Wolności w hołdzie zabitym dziennikarzom