Polska gospodarka, by móc konkurować z innymi musi stać się bardziej innowacyjna. Jednak, aby tak się stało potrzebni są wykwalifikowani specjaliści, którzy będą w stanie podążać za postępem technologicznym, a także samodzielnie go kreować. W celu ochrony przed bezrobociem należy wybrać przyszły zawód nie tylko w oparciu o własne predyspozycje, ale także uwzględniając zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy.
W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło 280 tys. absolwentów szkół średnich, czyli o 20 tys. mniej, niż w roku ubiegłym. Jest to wynik niżu demograficznego, który coraz silniej odciska swoje piętno w szkolnictwie wyższym. W istocie oznacza to mniej rąk do pracy, dlatego też do wyboru przyszłych studiów należy podejść z rozwagą. Tym bardziej, że według licznych zestawień, sektory w których odnotowuje się wysokie zapotrzebowanie na pracowników to m.in.: sektor IT, sektor finansowy oraz sektor e-marketingu.
Specjalista IT poszukiwany
Obecnie, w branży IT mamy do czynienia z tzw. rynkiem kandydata, co oznacza, że popyt na pracowników przewyższa ich podaż. Co ciekawe, według prognoz liczba miejsc pracy w tym sektorze zwiększy się o 58 proc., z około 182 tysięcy w 2012 roku, do 286 tysięcy w 2020 roku. Aktualnie w Polsce brakuje ok. 50 tys. wykwalifikowanych specjalistów. Z kolei według raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe” na europejskim rynku pracy brakuje aż 500 tys. specjalistów w branży IT. Pokazuje to jak wielki jest potencjał tego sektora oraz jego dynamiczny rozwój. - Rozwój nowoczesnych technologii oraz postępująca informatyzacja życia codziennego i procesów powoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów w branży IT. Dlatego też, osoby młode już na etapie studiów powinny aktywnie uczestniczyć w praktykach oraz stażach. Zdobyte doświadczenie i umiejętności z całą pewnością zaprocentują w przyszłości, dlatego też warto uczyć się od najlepszych. Jako polska firma informatyczna rok rocznie oferujemy cykl praktyk oraz staży dla studentów, a najlepszym studentom oferujemy zatrudnienie. Aktualnie, realizujemy ogólnopolski program edukacyjny „Zaprogramuj swoją przyszłość”, celem którego jest nauka podstaw programowani już na etapie szkół średnich – mówi Joanna Wojdan-Liszewska, Starszy specjalista ds. PR w Transition Technologies, polskiej firmie informatycznej. Słuszność i zasadność, co do wyboru kierunku informatycznego zauważa również dr hab. Dorota Mozyrska, z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. - Siłą naszej Uczelni są kreatywni studenci, którzy realizują swoje pasje, angażują siły w projekty studenckich kół naukowych, zdobywają laury w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Stale dbamy o to, aby poziom przekazywanej wiedzy był na jak najwyższym poziomie, ponieważ chcemy, aby absolwenci Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej byli jak najlepiej przygotowani do wkroczenia na rynek pracy w branży IT – mówi dr hab. Dorota Mozyrska, Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
Jak nie IT, to co?
Wiele analiz wskazuje na to, że kłopotów ze znalezieniem pracy nie będą mieć absolwenci kierunków informatycznych. Według raportu Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych do grona zawodów, na które będzie w najbliższych latach największy popyt należy medycyna jak również branża finansowa zatrudniająca o 43 proc. więcej osób niż było to w roku 2012, a także takie zawody jak coach czy pedagog osób starszych. Rosnącego zapotrzebowania na fachowców doświadcza także sektor związany z motoryzacyjną i nowymi technologiami. Poza deficytem pracowników umysłowych w specjalistycznych branżach, brakuje również wykwalifikowanych pracowników fizycznych tj: hydraulików, mechaników, spawaczy.
Przy wyborze studiów powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko własne predyspozycje, ale również trendy panujące na rynku pracy. Rozwój nowoczesnych technologii, powszechna cyfryzacja oraz nacisk na badania i rozwój to siły, które kształtują i będą kształtować polską gospodarkę, a tym samym rynek pracy.