Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2022-12-22

A A A POLEĆ DRUKUJ

Rekuperacja i pompę ciepła w domu

Dlaczego system rekuperacji połączony z system ogrzewania pompą ciepła jest duetem, który warto posiadać w domu? Przyczyn jest kilka! Przyjrzyjmy się im.

Od 2021 roku obowiązują zupełnie nowe przepisy prawa budowlanego, dotyczące zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię grzewczą. Prawo to ma swoje źródło w europejskiej dyrektywie, która zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie UE do modyfikacji przepisów krajowych na takie, aby nowo budowane domy spełniały wyższe normy energetyczne, a stare – przechodziły modernizacje, celem ograniczenia wykorzystywania energii pierwotnej. Czyni to budownictwo energooszczędne niejako standardem. Nowe przepisy zachęcają do zastosowania odnawialnych źródeł energii czy też bardziej energooszczędnych rozwiązań w domach jednorodzinnych, po które do niedawna sięgali nieliczni. Warto pamiętać, że normy zostały zaostrzone dla wielu obszarów: począwszy od samej izolacji termicznej, przez rodzaj stolarki otworowej, a skończywszy na systemach wentylacyjnych. Te ostatnie, na czele z coraz powszechniejszą rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła, są jedną z wydajniejszych metod na spełnienie nowych wymagań prawnych dotyczących zapotrzebowania budynku na energię pierwotną.

Jak na pasywność budynku wpływa rekuperacja?

Istnieje wiele sposobów na polepszenie energooszczędności budynku. Niektóre z nich nie przynoszą wyraźnej poprawy parametrów. Tu warto mieć na uwadze, że najskuteczniejszą metodą na obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną jest zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej, czyli wspomnianej wcześniej rekuperacji. Specjaliści zgodnie twierdzą, że nawet najlepsza termoizolacja ścian i dachu czy kilkuszybowe okna nie zapewnią nam takiego obniżenia wskaźnika EP, jak sam montaż rekuperacji.

Rekuperacja i pompa ciepła razem

To, że w nowych domach coraz częściej stosuje się połączenie pompy ciepła i rekuperacji nie wynika bezpośrednio z przepisów prawnych. Może się jednak okazać, że obowiązujące wymagania w budownictwie mogą być trudne do spełnienia bez zastosowania tych dwóch technologii. Dodatkowo, takie połączenie wiąże się z wieloma korzyściami. Parametrami, które wpływają na komfort odczuwalny w budynku jest między innymi temperatura promieniowania ścian zewnętrznych. Ten element był szczególnie odczuwalny w przeszłości, gdy przegrody zewnętrz nie były izolowane, więc w zimie promieniowało od nich zimno. Parametrem, o którym coraz częściej mówi się w kontekście komfortu, jest tak zwana wilgotność względna. Ludzie są coraz bardziej świadomi, że powinna ona mieścić się w konkretnych zakresach: między 30 a 60%, aby w pomieszczeniu był zachowany komfort, czyli powietrze nie było zbyt suche. Kolejnym istotnym parametrem, jest prędkość przepływu powietrza. O tym parametrze mieszkańcy budynku przypominają sobie zwykle podczas przeciągu lub gdy usiądą bezpośrednio pod klimatyzacją.

Budynek i środowisko

Kolejnym elementem, który pokazuje, że połączenie pompy ciepła z rekuperacją w nowych i modernizowanych domach jest praktycznie niezbędne, to aspekt dotyczący budynków, jako elementów ściśle związanych ze środowiskiem. Często te aspekty są również powiązane z komfortem. Jako przykład można podać unikanie uszkodzeń w budynkach poprzez kontrolę wilgotności względnej. Polega to na usuwaniu wilgoci z powietrza, w celu wyeliminowania warunków do rozwoju grzybów i pleśni. Tę czynność może bez problemu zapewnić rekuperacja. Za sprawą  pompy ciepła i rekuperacji, zwiększa się energooszczędność budynków. Z perspektywy szybko rosnących cen źródeł energii, to ważny temat i będzie miał w przyszłości rosnące znaczenie. Większa energooszczędność poprzez ocieplenie.

Jaką rekuperację wybrać?

Rekuperacja w domu ma największy sens, kiedy wybierzemy wysokiej jakości sprzęt, czyli centralę i wszystkie potrzebne komponenty systemu. W momencie zakupu warto zwrócić uwagę na długość gwarancji, jaką zapewnia producent. Jedną z dłuższych gwarancji na swoje produkty może pochwalić się firma VASCO. Gwarancja ta obejmuje cały system – nie tylko rekuperator, ale także całościowe ustawienie sprzętu i jego kalibrację. Systemy VASCO zapewniają skuteczną wymianę powietrza przy maksymalnej energooszczędności i jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania. Kanały EASYFLOW w połączeniu z bardzo cichym rekuperatorem składają się na system, który z całą pewnością obniży koszty ogrzewania w sezonie grzewczym.

Nowe przepisy są tak restrykcyjne, że zdaniem wielu specjalistów do naszej codzienności wchodzą budynki, w których rekuperacja będzie normą.

Więcej informacji na stronie: https://vasco.eu/pl/rekuperacja

Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascorekuperacja/





Słowa kluczowe:Vasco, rekuperacja

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS