Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2022-07-05

A A A POLEĆ DRUKUJ

Ruszyła wystawa PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ / LAB!

Plany na przyszłość | LAB to nowy rozdział wieloletniej tradycji zainicjowanej ponad ćwierć wieku temu przez Centrum Łowicka. Nowy rozdział, bo od tego roku organizację przejmuje Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Członkowie OW SARP zdecydowali się poszerzyć dotąd przyjętą formułę o wątek dialogu: pomiędzy odbiorcą i projektantem, projektem, miejscem i kontekstem czasów.

Wystawę uroczyście otworzyły Marta Sękulska-Wrońska, prezes Oddziału Warszawskiego SARP, Marlena Happach, Dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy i Magdalena Maciąg, kuratorka wystawy. W pierwszy weekend wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury odwiedziło ponad 300 osób, które mogły wziąć także udział w speed datingu z architektami Planów na przyszłość. Goście mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami pracowni takich jak WWAA, Artinex, N+, MUT, XY Studio, Asman Pieniężny Architekci, Kwadratura, Pracownia Jędrak-Kościerza, JAZ+, EMA Studio, DWAA, JEMS Architekci, BBGK, Eureka Architekci, A8 czy Archigrest.

Na wystawie zaprezentowano również projekty dyplomowe z warszawskich uczelni architektonicznych. Towarzyszy jej też instalacja „Wodny azyl” zaprojektowana i wykonana przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (WAPW), będąca wynikiem projektu edukacyjnego „WODA: W CENTRUM”, prowadzonego wspólnie przez WAPW i OW SARP w ostatnim półroczu, które wspierają min. marki Geberit i Cosentino. Podsumowanie projektu, panel dyskusyjny i prezentacja instalacji odbędą się w środę, 6 lipca o godzinie 18:00.

– Hasłem przewodnim tegorocznej wystawy PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ / LAB jest „Architektura wobec kryzysu”. Architektura ma odpowiadać na wyzwania współczesnego świata, a nadrzędnym celem jej projektowania oraz realizowania powinien być dobrostan użytkowników, czyli nas wszystkich. Jeśli jest dobrze użytym narzędziem, może służyć do zmniejszenia negatywnego wpływu, jaki mamy na środowisko i naszą przyszłość, może też działać w zupełnie odwrotny sposób. Kryzys klimatyczny, ekonomiczny, humanitarny to wielowarstwowy kontekst czasów, w jakich przyszło nam żyć, a architektom – projektować. – mówi Magda Maciąg, kuratorka wystawy.

Rozwiązania architektoniczne odpowiadające na współczesne kryzysy mogą być planowane na lata, ale są też takie, które reagują na szybko zmieniającą się sytuację tu i teraz. Takim rozwiązaniem jest tymczasowy system zabudowy stworzony przez architekta Shigeru Bana dla uchodźców. Rozwiązanie złożone z tekturowych rur i rozpiętych na nich przesłon jest wykorzystywane w dużych halach sypialnych, w których są zmuszeni mieszkać uchodźcy. W ten sposób zapewnia się im przynajmniej namiastkę prywatności. Elementy systemu wypożyczone do stworzenia aranżacji wystawy po jej zakończeniu pojadą dalej, służyć uchodźcom, a papierowe plansze będą wykorzystane do rysowania przez dzieci w czasie letnich warsztatów.

Na wystawie Plany na przyszłość LAB można zobaczyć ponad 60 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych etc. z 45 pracowni architektonicznych. Dzięki Planom warszawiacy mogą zobaczyć, jak zmieni się stolica w najbliższych latach.

Wystawie towarzyszy również szereg działań dodatkowych. Pełen harmonogram dostępny jest na  https://pawilonzodiak.pl/nadchodzace/. Wystawę będzie można oglądać do 7 sierpnia.

Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP

Patronat medialny nad wystawą objęli: Architektura&Biznes, Architecture Snob, Architektura Murator, Bryła.pl, Magazyn Dobre Wnętrze, Label Design Magazine, White MAD, Magazif, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, NN6T, nowawarszawa.pl, Rzut oraz Sztuka Architektury.

ZESPÓŁ KURATORSKI: Magdalena Maciąg, Jan Chwedczuk

KOORDYNACJA I PRODUKCJA: Katarzyna Adamska, Marta Wójcicka

ARCHITEKTURA WYSTAWY: mech.build-Anna Zawadzka-Sobieraj, Jan Dowgiałło

PROJEKT GRAFICZNY WYSTAWY, INFOGRAFIKA, KATALOG: Katarzyna Maciąg

PROMOCJA: OKK! PR Olga Kisiel-Konopka

IDENTYFIKACJA GRAFICZNA, LOGOTYP: Studio Temperówka

Fotograf: Marta Wróbel





Słowa kluczowe:OW SARP

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS