Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-01-20

A A A POLEĆ DRUKUJ

Zbudować nowe motory wzrostu gospodarczego – wnioski z Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2016

Innowacyjność odmieniana przez wszystkie przypadki to klucz do znalezienia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób polska gospodarka będzie mogła rozwijać się w przyszłości. Czy wyczerpał się potencjał, na którym oparto dotychczasowy wzrost gospodarczy Polski oraz gdzie szukać nowych motorów, dyskutowali reprezentanci zarządów czołowych polskich przedsiębiorstw, przedstawiciele rządu i parlamentu, eksperci gospodarczych obecni na Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2016.

– Nie ma jasnej i czytelnej odpowiedzi na pytanie, co będzie nowym motorem wzrostu polskiej gospodarki. Uproszczeniem jest myślenie, że jak postawimy na innowacyjność, za kilka lat staniemy się krainą mlekiem i miodem płynącą – powiedział Zbigniew Jakubas, właściciel grupy kapitałowej Multico. – Nie można zapominać o tym, w którym miejscu się znajdujemy. Od czasów ministra Wilczka biurokracja ma się dobrze i zamiast coraz lepiej, przedsiębiorcy mają coraz gorzej. Nie znikła również nieufność urzędników do przedsiębiorców, często jest nawet wyższa niż przed laty – przekonywał na Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Zbigniew Jakubas nie zgodził się z tezą, że proste zasoby rozwoju gospodarczego w Polsce już się wyczerpały.

– Dystans do krajów Zachodu będziemy nadrabiać jeszcze przez 20 lat i pewnie nie pokonamy go w całości, dlatego mamy jeszcze pewne rezerwy konkurencyjności. Szansą na poprawę innowacyjności jest współpraca z dużymi i lepszymi w zakresie transferu technologii. Jest oczywiste, że sami takiego dystansu szybko nie nadrobimy, musimy podpatrywać lepszych – przekonywał na Forum Zmieniamy Polski Przemysł Zbigniew Jakubas.

Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas, ocenił, że postęp gospodarczy i innowacje są w stanie finansować jedynie największe polskie firmy, których jest zbyt mało w porównaniu do ogólnej liczby przedsiębiorstw. Dlatego, jego zdaniem, warto odkurzyć pomysł kilkuletnich planów rozwoju poszczególnych gałęzi przemysłu. – Dla przykładu dzięki odbudowie marynarki wojennej moglibyśmy odbudować przemysł stoczniowy – mówił podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Szef Grupy Atlas wskazał również na strategiczne znaczenie zarządzania zasobami naturalnymi, które powinno zabezpieczyć polski przemysł od strony surowcowej.

– Podzielam pogląd, że dotychczasowe metody rozwoju gospodarczego jeszcze się nie wyczerpały. Jednak nasz przemysł nie grzeszy produktywnością, dlatego szansą na przyszły rozwój są innowacje, w postaci wpompowywania do firm dobrych pomysłów, zmierzających w kierunku tzw. inteligentnej produkcji – stwierdził Herbert Wirth, prezes KGHM. – Powinniśmy zmierzać w kierunku reindustrializacji, ale nie w postaci odtwarzania tego, co było kiedyś, bo potrzeby się zmieniły – dodał. 

Także Robert Gwiazdowski, przewodniczący rady Centrum im. Adama Smitha, stał na stanowisku, że dotychczasowy model się nie wyczerpał, tylko źle go zdefiniowaliśmy. – W przyszłości będzie ten sam model, tylko właściwie zdefiniowany – przekonywał na Forum Zmieniamy Polski Przemysł. – Gospodarka to organizm, a nie mechanizm. Bardziej przypomina mrowisko niż warsztat. 

Według Roberta Gwiazdowskiego podstawą tego modelu rozwoju jest ludzki umysł, a do zasobów Polski należy także położenie geograficzne w sercu Europy i na skrzyżowaniu szlaków handlowych oraz zasoby naturalne, które jednak trzeba wykorzystywać teraz, bo na rynek pracy zaczyna wchodzić niż demograficzny. 

– Warunkiem innowacyjności jest wolność, którą tłumi biurokracja oraz konkurencyjność. Stąd problemem jest fakt, że w znacznej mierze nasza innowacyjność idzie w kierunku walki z biurokracją, czyli koncentruje się na rzeczach nikomu niepotrzebnych – mówił Robert Gwiazdowski. 

Piotr Wojciechowski, prezes WB Group, stwierdził na Forum Zmieniamy Polski Przemysł, że to właśnie branża obronna z jednej strony skupia na sobie oczekiwania, że na jej bazie zmodernizujemy gospodarkę, a z drugiej są upiory przeszłości w postaci braku zaufania do przedsiębiorcy, niskiego poziomu innowacyjności czy eksportu. – Musimy przełamać wieloletnie stereotypy, czyli podział gospodarki na część państwową, do której mamy zaufanie i prywatną, której nie ufamy. Na świecie nie liczy się forma własności, trzeba wreszcie zapomnieć o sztucznych podziałach sprzed 1989 roku – przekonywał. 

W ocenie Piotra Wojciechowskiego, przyszłością dla polskiego przemysłu są konkretne nisze, w których będziemy w stanie osiągnąć konkurencyjność. 

– Dotychczasowy model rozwoju gospodarczego rzeczywiście jeszcze się nie wyczerpał, ale za 10 lat na pewno się wyczerpie – zaznaczył Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej. – Stary model gospodarki nadal jest na górze dzięki swoim zyskom, klientom, zasobom itp., ale środowisko start–upów innowacyjnych będzie bardzo szybko rosło – mówił na Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Zdaniem prezesa Polski Przedsiębiorczej, dzisiaj świat można zawojować dużo łatwiej i szybciej niż 20 lat temu, a stary biznes za tym nie nadąża.

– Rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch światów. Ludzi z pasją, energią i pomysłami, z ludźmi mającymi pieniądze, zasoby i klientów. Kluczem będzie inwestowanie przez duże, państwowe polskie firmy w innowacyjne projekty typu start–up i wdrażanie ich projektów. To rozwiąże problemy polskiego przemysłu z brakiem innowacyjności – zachęcał Dariusz Żuk.

Forum Zmieniamy Polski Przemysł organizowane jest przez Grupę PTWP, wydawcę m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl, od 16. lat. Stanowi platformę wymiany myśli i poglądów między praktykami, teoretykami, politykami i osobami zaangażowanymi lub obserwującymi zmiany w przemyśle. Celem konferencji jest wspieranie pozytywnych zmian zachodzących w polskiej gospodarce, promocja tego, co sprzyja jej rozwojowi oraz zwrócenie uwagi na elementy krępujące swobodę wolnorynkowych działań.

Forum towarzyszy Gala wręczenia nagród „Tego, który zmienia polski przemysł". Laureatami prestiżowych, przyznawanych od 2000 roku tytułów, są zarówno polskie firmy, jak i obecni na naszym rynku zagraniczni inwestorzy, podmioty które zmieniają polski przemysł. Wśród wyróżnionych w minionych kilkunastu latach znalazły się największe postaci polskiej polityki, liderzy gospodarki, największe polskie firmy, osoby i przedsiębiorstwa.

Więcej informacji o Forum Zmieniamy Polski Przemysł można znaleźć pod adresem: http://www.wnp.pl/konferencje/2349.html.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS