SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polscy youtuberzy i sieci partnerskie przeciw art. 13 dyrektywy o prawie autorskim. „Konsekwencje będą katastrofalne”

Kilkudziesięciu polskich twórców youtube’owych i menedżerów współpracujących z nimi firm marketingowych we wspólnym liście do posłów Parlamentu Europejskiego protestuje przeciw artykułowi 13 dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. - W praktyce oznacza to znaczące ograniczenie możliwości publikacji treści w internecie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla artystów, ich widowni i skupionej wokół nich branży - oceniają.

Dołącz do dyskusji: Polscy youtuberzy i sieci partnerskie przeciw art. 13 dyrektywy o prawie autorskim. „Konsekwencje będą katastrofalne”

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
KBLT
"bezpośrednie zagrożenie dla artystów"

Jeśli rzeczony "artysta" będzie prezentował twórczość swoją, a nie czyjąś, to niby czemu miałoby mu coś zagrażać?


Aktualnie jest tak, że jak twórca naruszy prawo (autorskie czy jakiekolwiek inne) - to on ma problem. Można go normalnie pozwać, dochodzić swoich praw itp. Parlament Europejski chce to zmienić i przenieść odpowiedzialność za treści użytkowników na platformy (Facebook, YouTube, Twitch, LinkedIn itp.). Tzn. pozwać będzie można platformę, która będzie domyślnie za to odpowiedzialna.

Żaden z tych serwisów nie może zgodzić się na to, że będzie odpowiedzialny prawnie za miliardy postów/wpisów/filmów uploadowanych codziennie na ich serwery. Nie przy tej skali. Dlatego to platformy będą ZMUSZONE (bo innego wyjścia nie ma) do wprowadzenia "prewencyjnej cenzury". W praktyce może to oznaczać ogromne utrudnienia w publikowaniu treści przez tysiące mniej lub bardziej popularnych twórców, artystów, itp., którzy żyją z tworzenia w mediach społecznościowych.

Ochrona praw autorskich jest kluczowa. I bardzo dobrze, że powstają takie jak ta dyrektywy. Ale Artykuł 13 w brzmieniu proponowanym przez Parlament Europejski może mieć katastrofalne konsekwencje, które wcale przez Parlament zamierzone nie są (i może nawet nie są ich świadomi).
0 0
odpowiedź
User
re
Bardzo dobrze że giganci branży zostaną zmuszeni do wprowadzenia prewencji, to ich osłabi i zyskają mali i nowi gracze.
YT, czyli Google, Amazon, czyli Twitch, ich Tuberzy boja się o pozycje i wpływy, którą we współpracy z hegemonem zdobyli.
Bronić interesów europejskich a nie nabijać koryto amerykanom.
Wszystko co prowadzi do osłabienia wpływów azjatyckich i amerykańskich jest dobre.
0 0
odpowiedź
User
Elek
Płacze amerykanska korporacja o wolnosci. Polacy jak zawsze daja sie nabic w butelke i graja tak jak chce korporacja warta setki miliardow. Tacy to filatropi wykorzystujacy naiwnosc młodych i głupich na ktorych gadaniu o wolnosc zarabiaja pieniadze dla akcjonariuszy. Polska zawsze bylla bantustanem internetowym
0 0
odpowiedź