SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio zaczęło poszerzenie zasięgu DAB+. Nowe nadajniki już działają

Ruszyła emisja multipleksu DAB+ Polskiego Radia z czterech nowych obiektów. Są to: Jelenia Góra (Śnieżne Kotły), Rabka (Góra Luboń Wielki), Trzebnica (Góra Farna) i Zakopane (Gubałówka). Tym samym rozpoczął się opóźniony proces poszerzenia MUX nadawcy publicznego. 

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio zaczęło poszerzenie zasięgu DAB+. Nowe nadajniki już działają

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gościu
W Zgierzu już Mux lokalny eksperymentalny PSN to tragedia. Ciężko złapać zasięg w domu.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Ta technologia wymaga tysięcy nadajników, tak jak GSM. A nie tak jak za komuny: tylko kilkanaście centrów nadawczych i w konsekwencji antena na dachu, bo inaczej nie odbiera. Absurd.

Program 1 jest rozpowszechniany na UKF-ie przez stacje w 60 lokalizacjach i dociera do 93 proc. populacji na 90 proc. powierzchni kraju. Uzupełnienie zasięgu na 99 proc. jest tak kosztowne, że nikt w ogóle nie próbuje uzyskać lepszy wynik. Aby nadawać 8 programów ogólnopolskich potrzebowałbyś 480 nadajników UKF. W Polsce wystarczy 100 lokalizacji, aby uzyskać podobny zasięg w DAB+. Niemcy twierdzą, że potrzebują 250 lokalizacji przy powierzchni o ok. 14 proc. i innej topografii.
odpowiedź
User
kiedy DAB w Polsce?
W Zgierzu już Mux lokalny eksperymentalny PSN to tragedia. Ciężko złapać zasięg w domu.

to jest MUX na częstotliwościach z grupy tzw. multipleksów lokalnych, do przydzielenia jedynie z małą mocą, z przeznaczeniem tylko na dane miasto. Natomiast w warstwie tzw. MUX2 jest szansa na zasięgi regionalne, ale nie wiadomo, kiedy te częstotliwości zostaną rozdysponowane
odpowiedź