SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rewolucja w finansowaniu TVP i Polskiego Radia. Opłata audiowizualna zamiast abonamentu rtv?

Jan Dworak, były prezes TVP, wraz z grupą ekspertów przygotowali założenia do nowej ustawy o mediach publicznych. Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do tego dokumentu. Autorzy opracowania założyli, że Telewizja Polska oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe. Wstępne wyliczenia ekspertów wskazują, że składka na media publiczne wynosiłaby 8-9 zł. - TVP nie powinna uczestniczyć w walce o budżety reklamowe z firmami komercyjnymi. Taka rywalizacja powoduje, że media publiczne nastawiają się na produkcję programów przyciągających możliwie szeroką publiczność, a nie audycje aspiracyjne, ponieważ tylko przy szerokiej publiczności można dostać godziwą cenę za reklamę - mówi nam Jan Dworak, były prezes TVP. 

Dołącz do dyskusji: Rewolucja w finansowaniu TVP i Polskiego Radia. Opłata audiowizualna zamiast abonamentu rtv?

55 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mitek
Likwidacja reklam w TVP i PR to beznadziejny pomysł - argumentacja również.
Jeśli reklamy znikną z TVP to będzie o jednego gracza mniej do podziału tortu reklamowego, co spowoduje, że media komercyjne będą więcej zarabiać i będą miały większą motywację do jeszcze większego upychania reklam na anteny
TVP musi mieć reklamy (nawet jakby z nich miały myć mniejsze pieniądze), żeby była kasa na realizacje różnych programów i seriali
Skoro firma może na czymś zarabiać, to poco jej tego zabraniać


W ustawie o Radiofonii i Telewizji od początku wprowadzono dla mediów publicznych (a w realu dla TVP) ograniczenia emisji reklam w trakcie audycji i filmów aby wzmocnić rodzące sie media komercyjne i osłabić dominujące wtedy TVP. Na tym mechanizmie zbudowany został Polsat (przez wiele lat monopolista komercyjny w przestrzeni naziemnej) a później TVN. Zakaz emisji reklam w trakcie audycji oznacza, że z tego samego 1% oglądalności danej stacji generowany jest przez 4 x mniejszy przychód bo ludzie po zakończeniu audycji przełączają się do innej stacji i nie czekają na kolejna pozycję.

Dalsze ograniczenie reklam (mimo, że TVP dawno utraciła pozycję dominującą) jest niczym innym jak próbą przeniesienia kilkuset mln. zł spółkom p. Solorza i przy okazji zrobieniu dobrze TVN. Oczywiście kosztem wydatków podatników, którzy w większym stopniu będą musieli utrzymać TVP aby zasypać wyrwę reklamową.

Tu jest jeszcze jasno deklarowana jedna kwestia - TVP ma się przestać ścigać o widza ze stacjami komercyjnymi (patrz Polsatem i TVN) a tłumacząc to na polski - stać się małoistotnym podmiotem na rynku aby zniwelować tendencje spadkowe prywatnych nadawców. W sytuacji kiedy wszystkie stacje TVP będą miały znaczenie porównywalne z TVP Kultura model p. Dworaka się dopełni.

Reasumując - afera Rywina (lub czasopisma) to przy tym małe miki.

Reklam może być 7 minut na pół godziny 12 minut na godzinę programu. Więcej nie będzie. Mogą się tylko zmienić reklamodawco, co widza zupełnie nie interesuje. Więc jeśli w TVP nie będzie reklam to tylko plus. Prywatne stacje nie dostaną nagle dodatkowych minut.
odpowiedź
User
Halina z komina
Jeżeli to wprowadzą to stawiam dwa warunki: 1) brak reklam. 2) wszystkie kanały TVP udostępnione za darmo.


też uważam że wszystkie reklamy jednym dekretem powinien otrzymać Polsat i basta
odpowiedź
User
Ups
Rozumiem, że nieoficjalnym patronem takiego rozwiązania są media prywatne. TVP bez reklam, oparte na mgliście określonej aspiracji i misji przestana mieć oglądalność i się liczyć. Wtedy zlikwiduje się TVP bo nikt nie potrzebuje mediów bez widzów. Piękna wizja dla TVNu i Polsatu:)
odpowiedź