SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bronisław Wildstein w radzie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Publicysta „Sieci” i TVP Info Bronisław Wildstein został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego do radzie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Bronisław Wildstein jest jednym z pięciu osób, które do rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wskazuje minister kultury i dziedzictwa narodowego. W jej składzie zastąpił dr Aleksandrę Namysło, o czym jako pierwszy poinformował "Newsweek".

Pozostali członkowie ze wskazania ministra to Artur Hofman, Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Albert Stankowski i dr Mateusz Szpytma.

Po pięć osób do rady muzeum wskazał warszawski ratusz (to Ewa Malinowska-Grupińska, Ronald S. Lauder, prof. dr hab. Andrzej Paczkowski, Ryszard Schnepf i Aldona Machnowska-Góra) oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce (Shana Penn, Zygmunt Rolat, prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld, wieloletni dziennikarz „Polityki” Marian Turski i Piotr Wiślicki).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Nowy skład rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin został powołany na czteroletnią kadencję.

Wildstein zaliczył Muzeum Polin do „naszych wrogów”

W ostatnich tygodniach serwis Poufna Rozmowa ujawnił kilka domniemanych maili, które Bronisław Wildstein wymieniał wiosną 2018 roku, w ramach pracy w zespole ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem, wymieniał z premierem Mateuszem Morawieckim. Maile trafiały też do prywatnej skrzynki szefa kancelarii premiera, Michała Dworczyka, której zawartość cyberprzestępcy przejęli w połowie ub.r.

W jednym z maili szef rządu miał stwierdzić, że „przeciwnicy bardzo mocno skupili się wokół Polinu czy ŻIHu (czyli Żydowskiego Instytutu Historycznego - przyp.)”, a sojuszników jest niewielu „i po części trzeba ich znaleźć, a po części dopomóc w ich organizowaniu”.

- Przypominam sprawę stworzenia wspólnego, polsko-izraelskiego projektu badania Holokaustu na ziemiach polskich. Najlepiej gdyby robił to Yad Vashem z IPN-em. Należy to wymusić na władzach Izraela, gdyż teraz całość kontaktów z izraelskimi historykami monopolizuje Centrum Badania nad Zagładą Żydów, którego główne postacie: Grabowski czy Engelking są po prostu wrogami Polski. Następny jest tylko nieco lepszy [Muzeum] Polin, czy Ż i H - czytamy w domniemanym mailu od Wildsteina.

W innej wiadomości miał ocenić, że „podstawowy problem, który mamy w stosunkach z Żydami polega na tym, że kontakty z nimi monopolizują nasi wrogowie”. Do tej grupy zaliczył Centrum Badania nad Zagładą Żydów przy Polskiej Akademii Nauk, Żydowski Instytut Historyczny oraz Muzeum Polin.

Bronisław Wildstein doradzał prezydentowi i premierowi

Od wiosny 2015 roku Bronisław Wildstein jest związany z tygodnikiem „Sieci”, przeszedł tam z „Do Rzeczy”. Od kilku lat współpracuje z Telewizją Polską, od jesieni 2016 roku do połowy 2017 roku prowadził autorski program publicystyczny „Południk” w TVP2, potem dołączył do gospodarzy cyklu „O co chodzi” w TVP Info.

Jesienią 2015 roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na początku 2018 roku znalazł się w powołanym przez premiera Mateusza Morawieckiego zespole ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.

Z mediami krajowymi Wildstein jest związany od 1989 roku. Pracował m.in. jako prezes Polskiego Radia Kraków oraz jako dziennikarz w „Życiu Warszawy” (w latach 1994-1996), „Życiu” i „Wprost”, prowadził programy w TV Puls i TVP1. Przez ponad dekadę (z przerwą w latach 2005-2007) był związany z „Rzeczpospolitą”, a w latach 2011-2012 również z „Uważam Rze”.

Od maja 2006 do lutego 2007 roku pełnił funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Od początku 2013 do września 2014 roku, był prezesem i redaktorem naczelnym Telewizji Republika.

Za swoje powieści i opowiadania Wildstein otrzymał szereg wyróżnień literackich (m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego) oraz dziennikarskich (m.in. Nagrodę im. Dariusza Fikusa). W maju 2016 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego za zasługi dla Polski i osiągnięcia w działalności publicznej i pracy dziennikarskiej, a w styczniu 2018 roku otrzymał nagrodę Pan Cogito przyznawaną przez Akademickie Kluby Obywatelskie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Dołącz do dyskusji: Bronisław Wildstein w radzie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grabski
i bardzo dobrze
odpowiedź
User
mikado
karierowicz.
odpowiedź
User
Ministrant
Powinien już byc na emeryturze - zabiera prace młodym
odpowiedź