„Gazeta Wyborcza” i ukraiński „Express” przygotowały darmową gazetę dla uchodźców wojennych
Redakcje działającego w Ukrainie „Expressu" i „Gazety Wyborczej", przygotowały specjalne wydanie darmowej gazety dla Ukraińców uciekających przed wojną. W poniedziałek rano 20 tys. nakładu trafiło m.in. na przejścia graniczne i na dworce, na których od kilku dni pojawiają się wojenni uchodźcy. Redakcje nie wykluczają dodruku i aktualizacji.
Specjalne, 8-stronicowe wydanie, przeznaczone jest dla obywateli Ukrainy, którzy musieli ewakuować się do Polski. Gazeta ma podwójną winietę: z logotypami „Expressu" i „Wyborczej", w całości powstała w języku ukraińskim. Przy jej przygotowywaniu pomagały też redakcje Tok FM i Gazeta.pl. - Specjalny numer, który właśnie trzymacie w rękach, my, dziennikarze ogólnoukraińskiej gazety „Express", stworzyliśmy wspólnie z naszymi kolegami z „Gazety Wyborczej" w jeden dzień, otrzymując pomoc we wszystkim na pierwsze żądanie. Naszym celem jest udzielenie wsparcia informacyjnego dziesiątkom tysięcy naszych współobywateli, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu schronienia przed wojną – pisze na łamach specjalnego wydania Uliana Vitiuk, redaktor naczelna „Expressu".
„Wyborcza” i lwowski „Ekspres” przygotowały bezpłatny dodatek w języku ukraińskim. Gazetę rozdamy w poniedziałek https://t.co/LyNL8pgAbT. w Medyce, Przemyślu, a także w Warszawie. Warto ją też pobrać i przekazać potrzebującym: https://t.co/y9Yv2wbDfV pic.twitter.com/GlwoqTrHAa
— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) February 27, 2022
- Ludzie przynoszą dary, oferują noclegi, organizowane są punkty recepcyjne, pomocy medycznej i punkty informacyjne. „Gazeta Wyborcza" wraz z „Expressem" przygotowała dla Was to specjalne wydanie, w którym znajdziecie użyteczne informacje, których teraz tak potrzebujecie - dodaje Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej".
Dodruk - niewykluczony
Gazeta zawiera najnowsze informacje z Ukrainy - materiały przygotowane przez pracujących wciąż za wschodnią granicą dziennikarzy „Expressu". Są wśród nich m.in. reportaż z granicy polsko-ukraińskiej, historia Witalija Skakuna, który wysadził się wraz z mostem, by zatrzymać natarcie Rosjan, a także historia pary, która tuż po ślubie dołączyła do obrony Kijowa.
Czytelnicy dowiedzą się też o kolejkach do punktów rekrutacji do armii oraz do oddawania krwi. Ważną częścią wydania są kluczowe, praktyczne informacje dla przyjeżdżających do Polski, napisane przez dziennikarzy „Wyborczej", a także Gazeta.pl oraz TOK FM. Dotyczą one m.in. możliwości uzyskania statusu uchodźcy oraz innych prawnych kwestii.
20 tys. egz. pierwszego wydania gazety zostanie rozdzielonych do punktów, do których przybywają uchodźcy z Ukrainy. Część nakładu przez Rzeszów i Lublin trafi na przejścia graniczne, m.in. w Medyce i Hrebennem, część z kolei będzie rozdawana na dworcach i w innych miejscach przyjazdu Ukraińców, m.in. w Przemyślu i Warszawie. Redakcje nie wykluczają dodruków i aktualizacji gazety w kolejnych dniach. Gazetę można też pobrać bezpłatnie w formie PDF-a ze stron Wyborcza.pl, Gazeta.pl lub Tokfm.pl. Dodatkowo, wydanie specjalne zostanie dołączone we wtorek 1 marca br. do ogólnopolskiego wydania „Wyborczej" i będzie dostępne dla wszystkich czytelników dziennika. Drukiem specjalnego wydania zajęła się warszawska drukarnia Agory.
Kolejne działanie dla Ukrainy
„Express" (ukr. Експрес) to największa gazeta ukraińskojęzyczna w kraju, która powstała w 1992 r. Jej redakcja ma siedzibę we Lwowie na Ukrainie. Gazeta wychodzi dwa razy w tygodniu, w nakładzie 500 000 egzemplarzy i jest najszerzej rozpowszechniana na Ukrainie. Dociera do ponad dwóch milionów czytelników. Jej redakcja liczy ponad 260 pracowników.
To kolejne działanie podejmowane przez Agorę, by wesprzeć walczącą Ukrainę. „Gazeta Wyborcza” w piątek przy logotypie umieściła żółto-niebieską flagę tego kraju, do papierowego wydania była dodana także flaga ukraińska. Na stronach głównych portali Agory znajdują się obszerne sekcje poświęcone wyłącznie relacjonowaniu konfliktu, a w czwartek odbyła się debata w siedzibie „GW”, pt. „Czy bać się Rosji”. Uczestniczyli w niej Adam Michnik i wieloletni korespondent dziennika w Rosji, Wacław Radziwinowicz.
Redakcje Agory nawiązały też współpracę z międzynarodowym kolektywem reporterskim Outriders, by na bieżąco pozyskiwać relacje z walczącej Ukrainy.
Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” i ukraiński „Express” przygotowały darmową gazetę dla uchodźców wojennych