„Wiadomości” rekordowo często o Donaldzie Tusku, wytykają mu wysoką emeryturę
W piątek w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP nazwisko Donalda Tuska padło rekordowo często w br. W TVP Info przez cały dzień podkreślano, że Tusk osiągnął wiek emerytalny, wytykając mu wysokie uposażenie.
Według wyliczeń opartych na transkrypcjach głównych wydań „Wiadomości” zamieszczanych na forum codziennatranskrypcjatvpis.github.io w piątek w głównym wydaniu programu nazwisko Donalda Tuska wypowiedziano 34 razy.
- Ustanowiono w ten sposób tegoroczny rekord - podkreślono na profilu twitterowym @FlasH_vikop zbierającym i analizujący materiały z „Wiadomości” i TVP Info. Zaznaczono, że od początku stycznia br. nazwisko Tuska wypowiedziano w głównym wydaniu „Wiadomości 606 razy, co daje średnio 6,9 na wydanie.
W dzisiejszych Wiadomościach nazwisko @donaldtusk padło 34 razy.
— FlasH (@FlasH_vikop) April 22, 2022
Ustanowiono w ten sposób tegoroczny rekord.
Od początku roku "Tusk" w #wiadomości #tvpis pojawił się w 88 wydaniach łącznie 606 razy. pic.twitter.com/Wm1aPilu3w
„Wiadomości” o „prorosyjskim genie” i „kosmicznej emeryturze” Tuska
W piątek w „Wiadomościach” pokazano dwa materiały dotyczące szefa PO. Pierwszy zaanonsowano napisem „Prorosyjski gen polityki Donalda Tuska”.
- Chciał współpracy z Rosją - taką jaką ona jest - od pierwszych dni swoich rządów w Polsce. Nie protestował przeciw zagrażającym Polsce rosyjsko-niemieckim projektom jak Nord Stream. Donald Tusk, który przez Rosjan był nazywany ich człowiekiem w Warszawie - dziś za wszelką cenę próbuje napisać swój polityczny życiorys na nowo - stwierdził Michał Adamczyk w zapowiedzi relacji, przygotowanej przez Konrada Węża.
#Wiadomości | Donald Tusk, który przez Rosjan był nazywany ich człowiekiem w Warszawie - dziś za wszelką cenę próbuje napisać swój polityczny życiorys na nowo.
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) April 22, 2022
[2/2] pic.twitter.com/3hJ3GPR0dM
Drugi materiał, autorstwa Adriana Boreckiego, dotyczył tego, że Donald Tusk w piątek skończył 65 lat, tym samym osiągając wiek emerytalny. W relacji wyliczono, ile będzie pobierał od ZUS, ile z racji pełnienia przed dwie kadencje funkcji szef Rady Europejskiej, a ile jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. Łączne przychody Tuska oszacowano na 60 tys. zł.
W relacji przytoczono wyłącznie krytyczne wypowiedzi zebrane na ulicach oraz przypomniano, że za rządów PO-PSL podwyższono w Polsce wiek emerytalny. Nie wspomniano o zarobkach ani majątku żadnych innych polityków.
Dochody emeryta Tuska mogą osiągnąć rekordowy poziom blisko 60 tysięcy złotych. Zdecydowana większość polskich seniorów przez dwa lata nie dostanie tyle pieniędzy co Tusk w zaledwie jeden miesiąc#wieszwięcej pic.twitter.com/lQnNBUqirs
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) April 23, 2022
W TVP Info od rana informowano, że Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny, tak jak w „Wiadomościach” powoływano się na pierwszą stronę piątkowego numeru „Super Expressu”.
W „Wiadomościach” pokazano też materiał Dominika Cierpioła „Doskonałe dane z polskiej gospodarki”. Natomiast tylko zdawkowo wspomniano o kolejnych zmianach w systemie podatkowym zapowiedzianych przez wiceministra finansów Artura Sobonia oraz o zapowiedzi odejścia z pracy z końcem kwietnia dużej grupy kontrolerów ruchu lotniczego.
Do tego ostatniego tematu Donald Tusk odniósł się w piątek po południu na Twitterze, nawiązując do tego, że w „Wiadomościach” wielokrotnie cytowano fragmenty jego wypowiedzi po niemiecku.
- Mówią, że najbliższe czynne lotnisko będzie w Berlinie. Czyli PiS to na serio z tym „für Deutschland” - napisał.
Mówią, że najbliższe czynne lotnisko będzie w Berlinie. Czyli PiS to na serio z tym „für Deutschland”.
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 22, 2022
Donald Tusk antybohaterem „Wiadomości”
„Wiadomości” dużo więcej uwagi niż wcześniej poświęcają Donaldowi Tuskowi, odkąd ten w połowie ub.r. wrócił do krajowej polityki, obejmując przywództwo w Platformie Obywatelskiej. Bywały tygodnie, w których w programie codziennie pojawiały się materiały krytykujące polityka.
W styczniu br. w „Wiadomościach” wyemitowano serię materiałów przekonujących, że to Donald Tusk ponosi odpowiedzialność za duże podwyżki cen gazu i prądu. W kolejnych dniach w głównym wydaniu programu powtarzano, że to za premierostwa Tuska ustalono na poziomie unijnym zasady ograniczenia emisji CO2, które skutkują teraz podwyżkami, ponadto nic w tej sprawie nie robi kierowana przez byłego premiera Europejska Partia Ludowa. Na „pasku” zapowiadającym relacje pokazywano stwierdzenia: „‘Tuskowe’ drenuje kieszenie Polaków” oraz - po dwa razy - „‘Podatek Tuska’ uderzył w Polaków” i „‘Podatek Tuska’ podbił inflację”.
W jednym z wydań wypowiedź szefa PO wyemitowano z dużo gorszą jakością dźwięku niż słowa Mateusza Morawieckiego, a „pasek” wymierzony w Tuska pokazywano także w „Gościu Wiadomości”. Natomiast Edyta Lewandowska na koniec rozmowy z Jackiem Sasinem stwierdziła: "Życzę powodzenia, panie premierze".
Od połowy ub.r. w wielu relacjach "Wiadomości" pokazywano zbliżenia zaciśniętej pięści i zegarka na ręku Tuska oraz fragmenty jego wystąpienia wygłoszonego po niemiecku. Inaczej niż zwykle przy obcojęzycznych wypowiedziach polskiej wersji nie czytał lektor, tylko pokazywano napisy. Wielokrotnie do materiałów o Tusku wplatano jego słowa „für Deutschland”.
Skierowano w tej sprawie wiele skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jedną z nich złożył Krzysztof Luft, w przeszłości m.in. członek KRRiT, a obecnie członek rady programowej TVP. W listopadzie przewodniczący Krajowej Rady skierował do Telewizji Polskiej wystąpienie, zwracając uwagę na konieczność przestrzegania przepisów zawartych ustawie o radiofonii i telewizji, które „zobowiązują publiczne media do obiektywnego, rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej”.
W połowie grudnia Luft i także zasiadający w radzie programowej TVP poprzedni prezes firmy Janusz Daszczyński i posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska skierowali kolejną skargę do KRRiT na cytowanie słów „für Deutschland” w „Wiadomościach”.
Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym ub.r. główne wydanie "Wiadomości" oglądało średnio 2,94 mln widzów (6,3 proc. mniej niż rok wcześniej), z czego 2,15 mln w TVP1, a 785 tys. w TVP Info.
Natomiast w pierwszym kwartale br. przeciętna widownia minutowa TVP Info wynosiła 375 842 osób, a udział w rynku oglądalności - 6,21 proc. (70,6 proc. więcej niż przed rokiem).
Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” rekordowo często o Donaldzie Tusku, wytykają mu wysoką emeryturę