Dynamicznie wzrośnie liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej
Związek Banków Polskich (ZBP) szacuje, że liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej, która na koniec 2011 roku przekroczy 10 mln, w przyszłym roku wzrośnie o 8-12% r/r, poinformował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.
"W dalszym ciągu optymistycznie patrzymy na ten trend wzrostowy. Zależy nam, aby rosła liczba aktywnych użytkowników i szacujemy, że w 2012 roku będzie ona wyższa o 8-12% rok do roku. Spodziewamy się także, że nastąpi dalszy dynamiczny wzrost niskokwotowych płatności kartowych" - powiedział prezes podczas konferencji prasowej.
Według danych ZBP, liczba aktywnych indywidualnych klientów bankowości elektronicznej wyniosła 9,892 mln na koniec trzeciego kwartału (wzrost o 9,3% r/r), a do końca tego roku przekroczy 10 mln. W III kw. przybyło ich ponad 360 tys., najwięcej od 2 lat.
Liczba klientów indywidualnych mających podpisaną umowę umożliwiającą korzystanie z bankowości internetowej wyniosła 17,361 mln na koniec III kw. i była wyższa o 10,7% w skali roku.
W ocenie Pietraszkiewicza, przyrost aktywnych klientów bankowości elektronicznych z sektora MSP w przyszłym roku nie będzie aż tak dynamiczny, jak w tym roku. Od kilku miesięcy bowiem widać stabilizację wzrostu w tym zakresie.
Wzrost liczby aktywnych klientów MSP wyniósł 7,8% r/r do 1,114 mln na koniec III kw. , a umowę na usługę miało 1,724 mln firm.
Związek podał, że miniony kwartał przyniósł znaczący spadek kart kredytowych – o 1,3 mln sztuk.
"Banki nadal rewidują swoje portfele i analizują możliwości finansowe klientów. Od szczytu osiągniętego na koniec IV kwartału 2009 roku liczba kart zmniejszyła się już o blisko 3,8 mln sztuk. W przypadku kart debetowych zaobserwować można stały aczkolwiek niezbyt dynamiczny wzrost ich liczby. Na koniec III kwartału było ich ponad 24,5 mln sztuk" - podał ZBP w komunikacie.
Liczba wyemitowanych kart kredytowych spadła o 21,8% w skali roku do 7,145 mln na koniec III kw., a średnia wartość transakcji dokonanej za pomocą tych kart spadła o 1,5% r/r do 147 zł.
Dla kart debetowych średnia wartość transakcji wyniosła 232 zł i była niższa 4,5% w skali roku.
Liczba bankomatów wzrosła w skali roku o 4,7% do 17,057 tys. na koniec września.
Dołącz do dyskusji: Dynamicznie wzrośnie liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej