Odpowiednik KRRiT tłumaczy zakaz emisji satelitarnej kilku kanałów
Strona ukraińska otrzymała od francuskiego odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji list informujący o zakazie emisji satelitarnej dla rosyjskich kanałów. Regulator Arcom nakazał operatorowi Eutelsat usunąć m.in. Rossija 1, Pierwyj Kanał i NTV z powodu propagowania przez te stacje nienawiści.
Mimo apeli m.in. Reporterów bez Granic, Arcom długo nie chciał zmuszać francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat do usunięcia propagandowych kanałów. Uczynił tak dopiero w grudniu 2022 roku po decyzji sądu administracyjnego. Z najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej Hot Bird 13E, kremlowskie stacje zniknęły już w czerwcu. Eutelsat emitował je dłużej na pozycji używanej przez rosyjskie platformy Tricolor i NTV Plus. Firma zapewniła, że będzie respektować decyzję odpowiednika KRRiT i już nie obsługuje propagandowych kanałów. Zostały one przeniesione na pasmo należące do rosyjskich spółek.
Arcom tłumaczy swoją decyzję
W piśmie do władz ukraińskich, Arcom zauważa, że trzy rosyjskie kanały nadają na terytoriach nielegalnie zaanektowanych przez Rosję. Francja, podobnie jak Ukraina jest sygnatariuszem Europejskiej Konwencji o Telewizji Transgranicznej. Zdaniem regulatora wszystkie stacje wzywają do nienawiści i przemocy.
Po analizie treści wspomnianych kanałów, francuski organ doszedł do wniosku, że wyrażenia używane na tych antenach budują groźny i wrogi obraz ukraińskiego społeczeństwa. Może to podżegać do stosowania przemocy wobec ludności ukraińskiej na tle narodowościowym. Arcom uznaje, że naruszone zostało francuskie prawo i artykuł 7 wspomnianej wcześniej konwencji.
Regulator uważa, że podczas relacjonowania wojny na Ukrainie, w rosyjskich stacjach pojawiają się informacje i oceny nieodpowiadające rzeczywistości. - Powtarzające się rozpowszechnianie fałszywych informacji, zdekontekstualizowanych, stronniczych i nie opartych na żadnym wiarygodnym źródle to szczególnie poważne naruszenia obowiązku zapewnienia prawdziwości informacji - stwierdził francuski regulator.
Ze sprawozdania finansowego Eutelsata wynika, że pod koniec czerwca 2022 roku, blisko 6,7 proc. przychodów firmy pochodziło od rosyjskich klientów.
- Eutelsat zawsze przyjmował neutralne stanowisko i szanował decyzje organów regulacyjnych, którym podlega. Na tym etapie żaden organ regulacyjny ani inny właściwy organ nie poprosił nas o zaprzestanie nadawania NTV-Plus i Trikolor w Rosji - tłumaczył wówczas operator. Szacuje się, że sygnał z francuskiego satelity dociera do 15 mln gospodarstw domowych w Rosji.
Dołącz do dyskusji: Odpowiednik KRRiT tłumaczy zakaz emisji satelitarnej kilku kanałów
Tu akurat chodzi o Rosję Putina, a jeśli chodzi o TVP Info i Wiadomości TVP nie można ich usunąć z części informacyjnej telewizji w Polsce, bo to ogranicza wolność słowa którą chce właśnie ograniczyć Totalitarna Opozycja z Dyktatorem Tuskostanu, czyli Donaldem Tuskiem na czele!