Inflacja wyniosła 4,3 proc. w lutym, powyżej oczekiwań
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2011 r. wzrosły o 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,3 proc., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.
W lutym największy wzrost odnotowano w kategorii "transport" - o 10,3 proc. r/r, w tym "paliwa do prywatnych środków transportu" - o 17,2 proc. oraz "mieszkanie" - o 5,4 proc., w tym "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 6,0 proc., jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2012 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,4 proc.. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,8 proc.), opłat związanych z mieszkaniem (o 0,3 proc.), a także z transportem (o 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,17 pkt proc., 0,09 pkt proc. i 0,06 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,10 pkt proc" - czytamy dalej w komunikacie.
Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wyniósł 4,3 proc. i znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.).
"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,4 proc.), wzrost cen żywności (o 4,5 proc.), a także towarów i usług w zakresie transportu (o 10,3 proc., które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,39 pkt proc., 0,99 pkt proc. i 0,91 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 1,8 proc.) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,09 pkt proc." - wyliczył GUS.
Dwunastu ekonomistów bankowych oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w lutym 4,1 proc. r/r. Prognozy oscylowały w przedziale między 3,8 proc. a 4,2 proc., przy średniej na poziomie 4,06%.
Dołącz do dyskusji: Inflacja wyniosła 4,3 proc. w lutym, powyżej oczekiwań