Rekordowa transmisja meczu Ligi Mistrzów w serwisie streamingowym
Faza ćwierćfinałowa Ligi Mistrzów UEFA rozpoczęła się 11 kwietnia od starcia pomiędzy Manchesterem City i Bayernem Monachium, w którym mistrzowie Premier League pokonali Niemców 3-0 na Etihad Stadium. Z transmisji na żywo w serwisie streamingowym Amazon Prime Video korzystali wówczas widzowie z ponad 4 mln gospodarstw domowych.
Amerykańska platformowa poinformowała, że spotkanie przyciągnęło rekordową widownię od początku działalności Prime Video za Odrą. - Nic nie przebije dramatyzmu i emocji związanych z rozgrywkami Ligi Mistrzów UEFA i cieszymy się, że tak wielu fanów oglądało naszą relację, aby cieszyć się tym meczem - powiedział Alex Green, dyrektor zarządzający Prime Video Sport Europe.
Z danych brytyjskiej firmy Ampere Analysis wynika, że Amazon Prime Video jest obecnie najpopularniejszym serwisem streamingowym w Niemczech. Tym samym wyprzedza pod względem liczby subskrybentów Netfliksa. Dużą popularnością w tym kraju cieszy się też sklep Amazona.
- Przewaga Amazona wynika z wielu czynników, na przykład z większej niż na innych rynkach dostępności treści w lokalnym języku. Spodziewamy się również, że wzrost Amazon będzie napędzany przez prawa sportowe na żywo, takie jak niedawno przedłużona licencja na transmisje meczów Ligi Mistrzów UEFA - stwierdziła w lutym Jaanika Juntson, zajmująca się rynkiem niemieckim w Ampere.
Prime Video ma mieć za Odrą 13,8 mln subskrybentów, Netflix 10 mln, a Disney+ 5,9 mln.
Duże inwestycje Prime Video w sport
Menadżer przypomniał, że niedawno firma odnowiła licencję na prawa do najważniejszych meczów Ligi Mistrzów do sezonu 2026/2027. Od sezonu 2024/2025 będzie to 17 spotkań „pierwszego wyboru” rocznie na wyłączność. Serwis pokazuje Ligę Mistrzów w Niemczech od 2019 roku. W ramach dotychczas obowiązującej umowy płacił za te rozgrywki 90 mln euro rocznie. Głównym pakietem w tym kraju dysponuje konkurencyjny serwis streamingowy DAZN (dysponuje prawami do 186 z 203 meczów).
W Wielkiej Brytanii Prime Video dzieli się rozgrywkami z BT Sport. Najważniejszy pakiet praw w tym kraju jest warty 1,5 mld funtów. Amerykański serwis do 2027 roku zabezpieczył także prawa do Ligi Mistrzów na włoskim rynku. W ramach nowej umowy, ma prawa do transmisji 18 meczów na żywo, w tym włoskiej drużyny, jeśli się zakwalifikuje, od fazy grupowej do półfinałów. Od sezonu 2021/2022 pokazuje 16 meczów rocznie.
W Polsce Prime Video bez sportu
Na polskim rynku Amazon Prime Video na razie nie oferuje treści sportowych. Skupia się na filmach i serialach od dostawców wewnętrznych oraz oryginalnych produkcjach typu „Reacher”, „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”, „Tom Clancy’s Jack Ryan”, „The Boys” czy „Lista śmierci”. Niedawno firma zaczęła inwestować w polskie produkcje. Udostępniła komediowy show z Cezarym Pazurą „LOL: Kto się śmieje ostatni” czy film dokumentalny „Lewandowski nieznany”. Roczna subskrypcja Amazon Prime Video nad Wisłą kosztuje tylko 49 zł i pozwala na oglądanie treści w jakości 4K.
Nad Wisłą pojawiły się też dodatkowo płatne pakiety w ramach Prime Video Channels. Na początek serwis zaoferował m.in. kanał dla społeczności LGBT, biblioteki wideo na żądanie z koncertami, karaoke, reality show, oraz serialami dla dzieci i młodzieży. Platforma informuje, że kanałów będzie ponad 100. We Francji serwis transmituje m.in. mecze Ligue 1 i udostępnia pakiet z kanałami linearnymi i treściami wideo na żądanie Warner Bros. Discovery.
Dołącz do dyskusji: Rekordowa transmisja meczu Ligi Mistrzów w serwisie streamingowym