Następca Android TV ma być szybszy
Koncern Google poinformował, że wdraża aktualizacje, które mają przyspieszyć działanie telewizorów i przystawek z systemem operacyjnym Google TV, który stopniowo ma zastępować Android TV. W związku z rosnącą liczbą aplikacji firma wprowadza też rozwiązania, które ułatwiają porządkowanie urządzeń z jej systemem operacyjnym.
System Google TV pojawił się na rynku dwa lata temu. Równolegle prowadzona jest sprzedaż urządzeń z Android TV, który zadebiutował w 2014 roku (zastępując niecieszącą się wówczas popularnością poprzednią odsłonę Google TV). Sprzęty z Google TV są droższe niż te z Android TV. Za przystawkę Google Chromecast 4 z nowszym systemem zapłacimy koło 300 zł, natomiast Google Chromecast 3 ze starszym 160 zł. W Google TV są też wyposażone nowsze telewizory, więc za takie urządzenia zapłacimy więcej (od około 2,5 tys. zł) niż te z Android TV (od 900 zł). Google cały czas zamierza aktualizować starszy system, czego dowodem jest Android TV 12.
Wielkich różnic między tymi systemami operacyjnymi nie ma. Android TV kładzie nacisk na „kafelki” z aplikacjami, w których użytkownik musi sam szukać interesujących go treści. W Google TV jest więcej rekomendacji łączących zawartość z wykupionych lub darmowych platform streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, Viaplay, Disney+, HBO Max, Canal+ online, Player, TVP VOD, Polsat Go i Polsat Box Go. W nowym systemie członkowie rodziny czy współlokatorzy mogą tworzyć swoje profile z rekomendacjami interesujących ich treści lub dla konkretnej grupy wiekowej. Na przykład dzieci. Osoby posiadające kamerę Google Nest mogą oglądać obraz z niej na telewizorze. Google TV pozwala też na sterowanie domowymi urządzeniami, na przykład światłem.
System działał zbyt wolno?
Google poinformował, że dąży do spełniania oczekiwań użytkowników i ulepsza nowy system. - Od czasu wprowadzania na rynek Google TV prawie dwa lata temu, naszym celem jest dostarczenie rozwiązań, które sprawiają, że dostęp do rozrywki, którą kochasz, jest łatwy i szybki w jednym miejscu. Wysłuchaliśmy Waszych opinii i chcieliśmy podzielić się aktualizacjami na temat niektórych ulepszeń, które już wprowadziliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Inne pojawią się wkrótce - zdradził koncern.
Najwięcej zmian dotyczy szybszego działania systemu. - Ważne jest, aby jak najszybciej dotrzeć do treści, a ekran główny Google TV (znany również jako karta Dla Ciebie) to miejsce, w którym wszystko się zaczyna. Dzięki optymalizacjom procesora i ulepszeniom zarządzania pamięcią podręczną skróciliśmy czas ładowania ekranu głównego Google TV podczas uruchamiania, dzięki czemu możesz szybciej zacząć przeglądać programy i filmy. Ulepszenia te zaczęły być wdrażane i z czasem będą dostępne na wszystkich urządzeniach. Korzystanie z kart Dla Ciebie jest również płynniejsze — ulepszyliśmy nawigację, dzięki czemu przewijanie karty i przełączanie się między kartami jest bardziej responsywne. Karta Na żywo również ładuje się szybciej, więc podczas przełączania między kartami zobaczysz krótszą animację ładowania. Google TV zużywa teraz mniej pamięci RAM, więc po wybraniu tego, co chcesz oglądać, powinieneś mieć lepsze wrażenia wizualne, w których wszystko jest bardziej stabilne i porusza się nieco szybciej! Funkcja Profile dla dzieci również została zaktualizowana. Wprowadziliśmy optymalizacje buforowania obrazów, które skracają czas potrzebny na przełączanie się na profile dziecięce i rozpoczęcie przeglądania treści. Wyeliminowaliśmy opóźnienie między załadowaniem profilu dziecka a uruchomieniem aplikacji - zdradził Google.
10 tysięcy aplikacji w Google TV/Android TV
Urządzenia z Google TV/Android TV w przeciwieństwie do dekoderów z twardymi dyskami, które pozwalają na nagrywanie programów (PVR) mają niewielką pojemność. Kilka czy kilkanaście GB to niekiedy zbyt mało dla użytkownika, który chce zainstalować dziesiątki lub setki aplikacji. - Dzięki 10 000 aplikacji dostępnych na Google TV słyszeliśmy opinie, że niektórzy z Was szybko osiągają limity miejsca na swoich urządzeniach. Ciężko pracowaliśmy nad opracowaniem kilku sposobów, żebyś mógł nadal pobierać kolejne aplikacje. Funkcja Zwolnij miejsce w Ustawieniach pozwala teraz łatwo wyczyścić pamięć podręczną i odinstalować aplikacje, których nie używasz, maksymalizując przestrzeń dyskową urządzenia. Ta funkcja została już wprowadzona na Chromecast z Google TV i znajdzie w nadchodzącej aktualizacji systemu dla telewizorów z Google TV - zapowiada koncern.
Zobacz także: Jakie aplikacje zainstalować na Android TV/ Google TV? Nie tylko filmy i seriale
Firma udoskonaliła też samą instalację aplikacji. Wprowadziliśmy też pewne zmiany w sposobie obsługi instalacji aplikacji przez Google TV, dzięki czemu mniej użytkowników widzi błędy związane z pamięcią podczas próby zainstalowania nowej aplikacji. Wdrożyliśmy automatyczny proces instalacji, który działa w tle i zwalnia miejsce na urządzeniu, dzięki czemu możesz zainstalować więcej aplikacji - zapewnia Google.
Dołącz do dyskusji: Następca Android TV ma być szybszy