Jak znaleźć pracę?
Wykształcenie i doświadczenie, zdaniem mieszkańców Pomorza,najbardziej pomagają w znalezieniu atrakcyjnej pracy. Ale połowa znich pracę znalazła dzięki rodzinie i znajomym. Podobnie pracodawcy- połowa przyznaje, że nowo zatrudnianych rekrutują wśród rodzin,znajomych i osób poleconych przez pracowników.
Takie wstępne wyniki przynoszą badania zrealizowane przez PBSDGA w ramach projektu Analiza regionalnych rynków pracywojewództwa pomorskiego, który współfinansowany jest przezUnię Europejską.
Ankieterzy PBS DGA przeprowadzili ponad 14 630 wywiadów zosobami indywidualnymi i firmami/instytucjami z województwapomorskiego (10 123 osób indywidualnych oraz 4 509 firm iinstytucji).
Zbadano m.in. sposoby, metody wykorzystywane w celu znalezieniapracy. Jakie metody są stosowane przez osoby szukające pracy, ajakie preferują pracodawcy? Badani zostali również zapytani o to,jakie elementy, ich zdaniem, pomagają w znalezieniu wymarzonejpracy.
Według mieszkańców Pomorza w znalezieniu atrakcyjnej pracynajbardziej pomaga posiadanie konkretnego wykształcenia,zawodu (53,6% wskazań) oraz doświadczeniazawodowego - praktyk, staży (41,6%). Okazuje się, żewykształcenie częściej postrzegane jest jako atut przez kobiety niżprzez mężczyzn. Mężczyźni z kolei częściej stawiają nadoświadczenie zawodowe. Niestety, średnio co czwarty badany (27,1%)jest przekonany o tym, że decydują o tym znajomości iukłady. Podobny odsetek badanych wskazał, że zdecydowanieułatwia to młody wiek (23,9%), a co piąty badany(21,1%) - znajomość języków obcych. Więcej niż codziesiąty badany uważa, że ważna jest komunikatywność i umiejętnośćautoprezentacji, inteligencja i zdolności, ale również atrakcyjnywygląd. O roli atrakcyjnego wyglądu przy staraniu się o pracę niecoczęściej przekonane są kobiety niż mężczyźni.
Wykres 1. Co pomaga w znalezieniuatrakcyjnej pracy
Wśród największych przeszkód, które uniemożliwiają znalezieniepracy, mieszkańcy Pomorza wskazali przede wszystkim wiek,brak odpowiedniego wykształcenia oraz brak doświadczeniazawodowego. Wśród barier pojawiły się również zbyt niskiezarobki na oferowanych stanowiskach. Wśród wymienianych przezbadanych "innych" powodów, najczęściej podawana była zbyt dużaodległość do miejsca pracy i uciążliwe dojazdy.
O znalezieniu pracy często decyduje mobilnośćprzestrzenna, gotowość do przeprowadzenia się. Tylkośrednio co ósmy badany przyznaje, że dotychczas taka sytuacja miałamiejsce raz lub nawet kilka razy. Nieco częściej do zmiany miejscazamieszkania, aby mieć bliżej do pracy, lub w ogóle mieć pracę,przyznają się mężczyźni niż kobiety.
PBS DGA poprosiło też badanych o wyobrażenie sobie sytuacji, żedostają propozycję pracy odpowiadającą ich zainteresowaniom ikompetencjom. Na pytanie o to, w jakiej maksymalnej odległościpowinno znajdować się nowe miejsce pracy, by byli skłonni przyjąćpropozycję i dojeżdżać do pracy, 27,5% badanychdeklaruje, że w ogóle nie chciałoby dojeżdżać, a 12,1% że ich tonie dotyczy i nie ma to dla nich znaczenia. W przypadku pozostałychosób odległość ta wynosi średnio* 30 km. Mężczyźni skłonni bylibydojeżdżać do pracy nieco dalej niż kobiety - średnio 36 km versus24 km.
Ankieterzy PBS DGA zapytali również o to, jaka musiałaby byćminimalna pensja, żeby badani zdecydowali się naprzeprowadzkę ze względu na pracę (uwzględniając ich obecnąsytuację rodzinną). Taki sam odsetek badanych osób uznał, że ich tasytuacja nie dotyczy, a 30,9% zdecydowanie twierdzi, że niechciałoby się przeprowadzać. Pozostali badani określili minimalnezarobki netto na średnim poziomie* 2961 PLN. Kobiety mają nieconiższe oczekiwania finansowe - zgodziłyby się na przeprowadzkę przyzarobkach 2588 PLN, w przypadku mężczyzn pensja minimalna musiałabywynosić 3340 PLN.
Sieć osobistych kontaktów to najbardziej skuteczny sposób naznalezienie pracy. Największy odsetek osób, które obecnie pracująprzyznał, że obecną pracę udało im się zdobyć dzięki pomocyrodziny i znajomych (50,5%). W następnej kolejności, choćjuż z dużo mniejszym natężeniem, wymieniany był bezpośredni kontaktz pracodawcą, wysyłanie podania do firmy (16,9%). Część osób samastworzyła swoje stanowisko pracy (8%). Nieco rzadziej obecną pracębadane osoby zawdzięczają powiatowym urzędom pracy, odbytym w danejfirmie praktykom i stażom czy przeglądaniu ogłoszeń w lokalnychmediach. Zupełnie nieefektywne lub ciągle jeszcze mało popularnejest zamieszczanie własnych ogłoszeń w prasie lub w Internecie, atakże korzystanie z agencji doradztwa personalnego i pośrednictwapracy.
Wykres 2. W jaki sposób znalezionoobecną pracę
Osoby, które obecnie poszukują pracy, również zostały poproszone owskazanie sposobów, z których korzystają. Okazuje się, że onerównież w największym stopniu opierają się na pomocyrodziny i znajomych (57,4% wskazań). Jednak bardzo dużąrolę odgrywa w ich przypadku powiatowy urząd pracy(42,8%), a także czytanie i odpowiadanie na ogłoszenia pojawiającesię w lokalnej prasie, radiu i telewizji (38,2%). W następnejkolejności badani podawali internetowe portale pracy jako źródłoinformacji na temat aktualnych ofert pracy oraz bezpośredni kontaktz pracodawcą. Przeglądanie stron WWW pracodawców, bezpośrednikontakt z nimi były wymieniane dopiero na piątej pozycji, natomiastwydaje się, że obok pomocy rodziny i znajomych jest to najbardziejskuteczna metoda zdobycia pracy.
Również pracodawcy, którzy rekrutowali pracowników,opierają się przede wszystkim na osobach poleconych przez rodzinę,znajomych i pracowników (50,6%). Pomorscy pracodawcy wdużym stopniu korzystali z pomocy powiatowych urzędów pracy(34,3%), a także zamieszczali ogłoszenia w lokalnych mediach(22,6%). Często wybierali rekrutację wewnętrzną oraz internetoweportale pracy. Bardzo rzadko wykorzystywane są przez pracodawcówtakie drogi dotarcia do pracowników, jak Biura Karier działająceprzy uczelniach, Targi Pracy, agencje pośrednictwa pracy, doradztwapersonalnego. Firmy, które zamierzają rekrutować pracowników wnajbliższym czasie, deklarują korzystanie z tych samych sposobówznajdowania pracowników.
Wykres 3. Sposoby rekrutacjipracowników
* W analizach wykorzystano średnie trymowane. Średnia trymowanaoznacza średnią obliczoną po odjęciu 5% skrajnie wysokich oraz 5%skrajnie niskich wartości podanych przez respondentów.
Więcej o projekcie: www.pbsdga.pl/rynkipracy
Dołącz do dyskusji: Jak znaleźć pracę?