SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Katoliccy dziennikarze do KRRiT: brak TV Trwam to dyskryminacja

Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy skierował do przewodniczącego KRRiT pismo protestujące przeciwko nieprzyznaniu TV Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Zdaniem organizacji taka decyzja to przejaw dyskryminacji tej stacji.

Przypomnijmy, że Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji swoją decyzję o odmowie koncesji dla TV Trwam na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej ogłosiła w poniedziałek. Rada argumentowała to m.in. brakiem gwarancji powodzenia finansowego tej stacji (przeczytaj szczegóły uzasadnienia).

We wtorek list otwarty w tej sprawie do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka skierował zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Stowarzyszenie uznało decyzję Rady w sprawie TV Trwam za przejaw dyskryminacji katolickiej telewizji, przypominając, że ta stacja jako jedyna w Polsce relacjonuje pielgrzymki papieża Benedykta XVI i transmitowała ostatni Światowy Dzień Młodzieży w Hiszpanii. „Ponadto trzeba zobaczyć wiele tysięcy osób, które oglądają TV Trwam i są podatnikami, jak również płatnikami abonamentu, a zatem współfinansują projekt multipleksu i mają prawo do bezpłatnego odbioru TV Trwam w naziemnej cyfryzacji, która daje możliwości dalszego jej rozwoju. Skoro multipleks będzie dostępny dla wszystkich opłacających abonament radiowo-telewizyjny, to żądamy udostępnienia miejsca na multipleksie dla TV Trwam” - czytamy w piśmie stowarzyszenia.

>>> Obrona TV Trwam. Interwencja u europejskiej komisarz

Organizacja ocenia decyzje KRRiT dotyczące koncesji na multipleksie cyfrowym jako dziwne, a ich uzasadnienie jako fałszywe. Stowarzyszenie zauważyło, że Rada deklaruje, że miejsca na multipleksie przyznaje nadawcom oferującym bogate spektrum programów lub stabilność finansową, a tymczasem „zaakceptowano oferty ‘raczkujących’ stacji telewizyjnych, nawet także nieznanych z telewizyjnego dorobku”.

„TV Trwam ma takie samo prawo do miejsca na multipleksie, jak i inne stacje. Ponadto uważamy, że wszelkie tego typu decyzje powinny być transparentne i publicznie znane” - deklaruje Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Swój list kończy kilkoma pytaniami do KRRiT, m.in. dlaczego Rada nie informowała Lux Veritatis (właściciela TV Trwam) i opinii publicznej o kolejnych etapach procesu koncesyjnego oraz o swoich uchwałach - z 26 kwietnia i 6 lipca ub.r. - dotyczących przyznania bądź odmówienia koncesji zainteresowanym stronom.

Dołącz do dyskusji: Katoliccy dziennikarze do KRRiT: brak TV Trwam to dyskryminacja

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Syriusz*
Mux 1 został podzielony na
osiem slotów (częsci) dla ośmiu
kanałów. Cztery sloty przyznano
w konkursie koncesyjnym
nadawcom prywatnym, a trzy
sloty TVP dla ich trzech kanałów.
Pozostał jeden slot na jeden
kanał, o który upomina sie TVP
aby na dwóch slotach nadawać
TVP1HD przez co zajmować pół
przepustowości Mux1. Po co ten
jeden slot oddawać TVP, jak ma
już cały Mux3, można go na
przykład bez problemów
przekazać Tv Trwam, bez
zabierania nikomu koncesji ani
przyznanej częstotliwości. Ale
KRRiTV nie widzi rozwiązania,
które jest proste, bo nigdy nie
dopuści Tv Trwam do DVB-T.
odpowiedź
User
WSI
Nie jestem fanem Rydzyka, ale robi nam się druga Białoruś, z monopolem medialnym. Tym bardziej przykre, że poziom tego monopolu jest żałosny (TVN, Polsat, brukowa prasa typu wprost itd).
odpowiedź
User
widz
Po euforii przy wprowadzaniu NTC i radości telewidzów entuzjazm opadł. Okazało się, że telewidzowie otrzymali właściwie to samo co mieli, a na dodatek musieli zainwestować w dekodery.

Miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle.
Reklama NTC w telewizji (ta z cz.b. pacynką) brzmi jak szyderstwo.

odpowiedź