SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Unia szykuje nowe przepisy. Mają chronić media przed wpływami politycznymi

Komisja Europejska zamierza wprowadzić nowe przepisy o nazwie Media Freedom Act. Regulacje mają zapewnić ochronę wydawców przed wpływami i naciskami politycznymi, a także ograniczyć przejmowanie mniejszych wydawców przez medialne koncerny.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Komisja Europejska poinformowała, że jej urzędnicy rozpoczęli prace nad nowymi przepisami, które będą miały na celu powstrzymanie niepokojących trendów w postaci rosnącej ingerencji politycznej w media i wzrostu liczby przejęć mniejszych rywali przez duże grupy medialne.

Media Freedom Act w 2022 roku?

Komisja Europejska przedstawi w 2022 r. ustawę o wolności mediów nazwaną Media Freedom Act, której celem będzie zapobieganie wpływom politycznym i zapewnienie pluralizmu w mediach 27 państw członkowskich bloku oraz krajów kandydujących, które chcą do niego przystąpić - poinformowali brukselscy urzędnicy podczas European News Media Forum.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton wyjaśnia, że celem ustawy będzie zapewnienie integralności i niezależności unijnego rynku mediów.

- Chcemy działać przeciwko wszelkiego rodzaju nieuzasadnionym ingerencjom w działalność unijnych firm medialnych - zaznaczył Thierry w wystąpieniu. - Musimy być pewni, że istnieją zabezpieczenia pluralizmu mediów, w tym tych działających online, aby nikt nie urósł zbyt duży i nie zdominował debaty publicznej.

Zapowiedź ma miejsce w obliczu szerokiego pogorszenia się rankingów krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej w Światowym Indeksie Wolności Prasy z 2021 r.

Czytaj także: Unia Europejska potępia likwidację Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Zdaniem KE upolitycznienie mediów publicznych i niezależnych w regionie to długoterminowa tendencja, która nasiliła się w ciągu ostatnich kilku lat, a pandemia Covid-19 stała się okazją dla niektórych rządów do sprawowania większej kontroli nad mediami.

Potrzebne są przepisy

Wiceprzewodnicząca Komisji ds. wartości i przejrzystości Vera Jourova potwierdziła tendencję władz w niektórych krajach unijnych do podporządkowania sobie mediów.

- Byliśmy świadkami wielu prób ingerencji rządów w media, podważania ich niezależności, a tym samym zakłócania rynku – przyznała Jourova. - Potrzebujemy szeregu przepisów opartych na wspólnych zasadach, takich jak niezależność redakcyjna mediów i przejrzystość własności. Dlatego potrzebne są przepisy na poziomie wspólnoty.

Jourova przypomniała o działaniach, które UE już podejmuje w tym zakresie, przeznaczając do 2027 r. co najmniej 75 mln euro z programu „Kreatywna Europa" na projekty dotyczące wolności i pluralizmu mediów.

Czytaj także: Unia Europejska oskarży Apple o działania monopolistyczne. Chodzi o relacje z deweloperami w App Store

Dołącz do dyskusji: Unia szykuje nowe przepisy. Mają chronić media przed wpływami politycznymi

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
poPO
Halo wolne media!! Przecież UE wprowadza dokładnie to co w Polsce nazwano "lex TVN", czyli chroni rodzimy rynek przed firmami z poza Unii.
0 0
odpowiedź
User
Don Corleone From Calabria ...
no to Holandia jako członek UE a tam ma swoją siedzibę właściciel TVN będzie zadowolona a że Firma Holenderska ma Właściciela z USA to niema znaczenia wystarczy znać prawo UE poPo
0 0
odpowiedź
User
Adam
uderzą w TVN i Onet?
0 0
odpowiedź