SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lider opozycji i organizacje dziennikarskie potępiają pobicie korespondenta „Gazety Wyborczej” przez policję w Wenezueli

Tomasz Surdel, korespondent „Gazety Wyborczej” w Wenezueli, w czwartek wieczorem został pobity w Caracas. Potępiło to kilka organizacji dziennikarskich, a także przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaidó. - Oczekujemy stanowczej reakcji polskiego MSZ i Ambasady RP w Caracas - stwierdził Jarosław Kurski, wicenaczelny „GW”.

Tomasz SurdelTomasz Surdel

O pobiciu Tomasz Surdel poinformował warszawską redakcję „Gazety Wyborczej” w piątek wczesnym rankiem. Opisał, że kiedy w czwartek wieczorem jechał samochodem w stolicy Wenezueli Caracas, został zatrzymany przez policjantów ubranych w czarne mundury i kominiarki.

Najpierw sprawdzali dokumenty dziennikarza, potem kazali mu wyjść z auta, założyli na głowę worek i zaczęli bić. - Tłukli mnie czymś twardym, pewnie kolbami, głównie po twarzy. Dostałem też kilka mocnych ciosów żebra. Gdy skończyli i ściągnęli worek, zobaczyłem przed oczami wylot lufy pistoletu - relacjonował Surdel.

Policjanci udawali, że do niego strzelają, po czym odjechali, zostawiając go na ulicy. Dziennikarz zdołał zadzwonić do znajomego ratownika medycznego, który udzielił mu pomocy.

Tomasz Surdel przebywa w Wenezueli od początku lutego, relacjonuje dla „Gazety Wyborczej” kryzys gospodarczo-społeczny. W kraju panuje hiperinflacja, a prezydent Nicolas Maduro nie chce oddać władzy ani przyjąć pomocy humanitarnej.

Lider opozycji: sprawców dosięgnie sprawiedliwość

W piątek o pobiciu korespondenta „GW” poinformowało wiele mediów z całego świata. Atak na dziennikarza potępiło też kilka organizacji dziennikarskich.

- Wolność prasy w tym kraju jest w wielkim niebezpieczeństwie - skomentowano na twitterowym profilu Reporterów bez Granic. - Władze Wenezueli powinny natychmiast podjąć śledztwo dotyczące napaści na dziennikarza i zidentyfikować jej sprawców - ocenił Komitet Ochrony Dziennikarzy.

- Stanowczo potępiamy brutalny atak na Tomasza Surdela, to nieakceptowalny akt przemocy, który pokazuje, jak bardzo zagrożeni są dziennikarze w Wenezueli - stwierdził Scott Griffen, wicedyrektor Międzynarodowego Instytutu Prasy (IPI). Zaapelował też do władz tego kraju o ukaranie sprawców, a do władz Polski - o presję dyplomatyczną na Wenezuelę.

Do napaści na korespondenta „Gazety Wyborczej” odniósł się również Juan Guaidó, przywódca opozycji w Wenezueli, na przełomie stycznia i lutego br. uznany przez wiele państw, m.in. Polskę, za prezydenta tego kraju.

- Z upadkiem uzurpatorskiej władzy ci, którzy głoszą prawdę o Wenezueli, skończą gwałcenie praw. Potępiamy podły akt agresji wobec polskiego dziennikarza Tomasza Surdela - Guaidó na Twitterze w piątek wieczorem polskiego czasu. - Sprawcy powinni wiedzieć, że dosięgnie ich sprawiedliwość - zapowiedział.

„Gazeta Wyborcza” liczy na reakcję polskich władz

- Oczekujemy stanowczej reakcji polskiego MSZ i Ambasady RP w Caracas - stwierdził w piątek po południu na Twitterze Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „GW”.

- Tomasz Surdel, korespondent „Gazety Wyborczej”, został napadnięty przez policję Maduro. Ma zmasakrowaną twarz. Na głowę założono mu worek, mierzono do niego z karabinu, pozorowano egzekucję - opisał Kurski.

- Dziennikarz, czy ktokolwiek inny, każdy Polak może liczyć na taka sama, pełna pomoc konsularna. Konsul w Caracas zajmuje się sprawą - zapewnił w piątek wieczorem Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Wyrazy wsparcia dla korespondenta „Gazety Wyborczej” przekazało w mediach społecznościowych wielu polskich dziennikarzy.

- Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i miłe słowa. Nawet tym, którzy tu pisali, że z jakichś, zupełnie mi nie znanych powodów, to mi „się należało”… Tak, czy inaczej mam się relatywnie dobrze i nie zamierzam przestać pisać o Wenezueli. Serdecznie pozdrawiam z Caracas - napisał Tomasz Surdel w piątek po południu.

Zapewnił, że od rana jest w kontakcie z ambasadą Polski w Caracas. - Gdzie niemal wszyscy pracownicy to, prywatnie, moi znajomi - zaznaczył.

„Gazeta Wyborcza” podała, że Tomasz Surdel wraca do zdrowia, a za kilka dni ma wyjechać z Wenezueli.

 

Dołącz do dyskusji: Lider opozycji i organizacje dziennikarskie potępiają pobicie korespondenta „Gazety Wyborczej” przez policję w Wenezueli

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Oto powód, dlaczego należy Nicolasowi Maduro i jego "wspólnikom" (także z Rosji) wręczyć czerwoną notę Interpolu
odpowiedź