KRRiT opublikowała informację o konkursach w siedmiu lokalizacjach w DAB+
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła w ubiegłym tygodniu start konkursów na cyfrowe multipleksy lokalne. I tura obejmuje takie lokalizacje jak: Poznań, Tarnów, Częstochowa, Katowice, Warszawa, Rzeszów i Toruń.
W Monitorze Polskim zostały opublikowane ogłoszenia o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego w sposób cyfrowy naziemny rozsiewczy w standardzie DAB+.
I tura konkursowa obejmuje multipleksy w Poznaniu, Tarnowie, Częstochowie, Katowicach, Warszawie, Rzeszowie i Toruniu.
Koncesję można uzyskać na okres 10 lat na rozpowszechnianie programu o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym. Konkursy obejmują zarówno obecnych już na rynku nadawców, jak i firmy, które dopiero chcą rozpocząć działalność w tym segmencie.
Opłata koncesyjna zależy od lokalizacji multipleksu, dla Poznania jest to 31 372 zł (istnieje możliwość rozłożenia jej na raty), Tarnów - 7029 zł; Częstochowa - 11 653 zł; Katowice - 24 466 zł; Warszawa - 108 597 zł; Rzeszów - 12 219 zł; Toruń - 10 945 zł.
Trwają prace nad rozporządzeniem
Resort cyfryzacji pracuje nad rozporządzeniem, które powinno określić wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych. - Kończymy etap konsultacji resortowych - powiedziała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. Następnie rozporządzenie trafi do notyfikacji przez Komisję Europejską.
Obecnie w naszym kraju w technologii DAB+ nadaje tylko multipleks R3, na którym znalazły się stacje Polskie Radia. Ruszył on już w 2013 roku i emitowane są na nim takie rozgłośnie jak Jedynka, Dwójka, Trójka, Polskie Radio 24, Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin czy programy regionalne PR. Aktualnie jego zasięg emisji obejmuje 55,5 proc. ludności Polski, istnieją 24 stacje nadawcze.
Dołącz do dyskusji: KRRiT opublikowała informację o konkursach w siedmiu lokalizacjach w DAB+