Opole przygotowuje film o historii festiwalu, ale bez TVP. Narratorem Artur Orzech
Opolska Fundacja Filmowa OFFFilm wraz z opolskim ratuszem przygotowuje dokument o historii Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Zleceniodawcą jest Miasto Opole, a do udziału zaproszono Artura Orzecha, który ma być narratorem i przewodnikiem po mieście. W filmie zabraknie jednak udziału Telewizji Polskiej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Dlaczego? - Nie było woli współpracy - ucina Wiesław Duda, prezes OFFFilmu. Premiera w pierwszy dzień festiwalu, czyli 9 czerwca.
W tym roku Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu świętuje swoje 60-lecie. Właśnie z tej okazji Miasto Opole wraz z Opolską Fundacją Filmową OFFFilm przygotowują dokument, poświęcony historii opolskiej imprezy. Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest miasto, wykonawcą - Fundacja.
Dokument nosi tytuł „Nieznane historie bardzo znanego festiwalu”, twórcami są Andrzej Buchowski i Jacek Kaczor. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Wiesław Duda, prezes Opolskiej Fundacji Filmowej przyznaje, że dokument musi obyć się bez udziału i pomocy TVP: - Jakoś nie było woli współpracy. Wystąpiliśmy do Telewizji z prośbą o udostępnienie nam materiałów archiwalnych, zgodzili się, ale podyktowali tak wysokie ceny, że mogę je śmiało nazwać „zaporowymi”. Przynajmniej takie są one dla nas, fundacji non-profit. W związku z tym zrezygnowaliśmy i postanowiliśmy poradzić sobie inaczej - podsumowuje.
Opolski ratusz precyzuje: - Inicjatorem powstania filmu, jego pomysłodawcą i realizatorem jest Miasto Opole. Prawdą jest, że film jest realizowany bez udziału Telewizji Polskiej. Ale Miasto Opole współpracuje z TVP przy pozyskaniu materiałów archiwalnych - przekazał nam rzecznik urzędu miasta, Adam Leszczyński.
Z naszych informacji wynika, że materiałów festiwalowych do filmu pozyskano bardzo niewiele.
Co zobaczymy w dokumencie?
Film ostatecznie będzie się opowiadał historię opolskiego festiwalu przez pryzmat wspomnień mieszkańców miasta: wystąpią w nim artyści oraz twórcy festiwali, ale także zwykli opolanie, którzy dzielą się przed kamerą swoimi opowieściami: czym dla nich był i jest festiwal. – Dokument jest w fazie montażu, do końca miesiąca powinien być gotowy. W wersji roboczej ma 40-kilka minut i sądzę, że przy takiej długości pozostaniemy – mówi nam prezes Wiesław Duda.
„Nieznane historie bardzo znanego festiwalu” będą miały premierę pierwszego dnia opolskiej imprezy, czyli w piątek, 9 czerwca – prawdopodobnie na opolskim rynku. Następnie dokument trafić ma do mediów społecznościowych. Bardzo ważną rolę odegra w nim Artur Orzech, który będzie przewodnikiem po festiwalowym Opolu i jednocześnie narratorem. W połowie maja dziennikarz spędził kilka dni na filmowym planie, przygotowując ujęcia, które zostaną wykorzystane w dokumencie.
Dlaczego Orzech wystąpił w dokumencie? - Nieznane historie bardzo znanego festiwalu" to filmowa opowieść o tym wyjątkowym wydarzeniu z perspektywy miasta, w którym festiwal się odbywa. Artur Orzech to znany i lubiany prezenter, który zapowiadał kilkadziesiąt koncertów w trakcie 60-letniej historii KFPP - wyjaśnia Adam Leszczyński. W marcu 2021 roku Orzech zniknął z "Szansy na Sukces. Opole 2021": TVP zerwała z nim umowę po tym, jak bez uprzedzenia nie stawił się na planie programu, przekazano mediom. Agentka dziennikarza przekonywała jednak, że wola zerwania umowy wyszła ze strony jego samego.
Jubileuszowy festiwal w drugi weekend czerwca
Kilka dni temu Telewizja Polska przedstawiła program jubileuszowy, na 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. W ciągu trzech dni między 9 a 11 czerwca odbędzie się w sumie sześć głównych koncertów, które pokaże TVP 1 - w większości będą to koncerty wspominkowe. Ale będzie też „OFFPOLE” – koncerty towarzyszące festiwalowi, które wyemituje TVP Kultura i TVP Kultura 2. Dyrektorem artystycznym 60. KFPP jest Remigiusz Trawiński, zaś kierownictwo muzyczne objęli Zygmunt Kukla i Grzegorz Urban.
Zeszłoroczny Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2022 pokazywany był na antenie TVP1 i TVP Polonia od 17 do 20 czerwca. Średnia widownia trzech głównych dni muzycznej imprezy wyniosła w Jedynce 1,82 mln osób. Przełożyło się to na 20,49 proc. udziału wśród wszystkich widzów, 12,50 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 14,38 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsena.
Na antenie TVP Polonia imprezę oglądało dodatkowo 80 tys. widzów, co dało tej stacji odpowiednio 0,97 proc., 1,11 proc. i 1,15 proc. udziału. Łączna widownia festiwalu na obu antenach wyniosła 1,94 mln osób (odpowiednio 14,96 proc., 9,82 proc. i 10,43 proc. udziału).
Dołącz do dyskusji: Opole przygotowuje film o historii festiwalu, ale bez TVP. Narratorem Artur Orzech