Mniej dyrektorów w TVP, duże zmiany w strukturze spółki
Zarząd TVP przyjął uchwałę o nowej strukturze organizacyjnej spółki. Może ona wejść w życie już od 2013 roku. Zmiany polegać będą na połączeniu części jednostek, zmianie zakresu nadzoru członków zarządu i likwidacji części stanowisk dyrektorów.
W nowej strukturze utworzone zostaną cztery redakcje tematyczne: redakcja kultury z działami zajmującymi się m.in. filmem, rozrywką, teatrem (w strukturze tej redakcji znajdzie się też kanał TVP Kultura), redakcji społeczno-publicystyczna, redakcja dokumentu (z kanałami TVP Historia i planowanym TVP Dokument) i redakcja sportowej (w której skład wejdzie TVP Sport).
Powstanie też Agencji Informacyjna, w której skład wejdą: dotychczasowa Agencja Produkcji Audycji Informacyjnych, redakcje programów informacyjnych („Wiadomości”, „Panorama”, „Teleexpress”, „Infoexpress”). Z chwilą uruchomienia samodzielnego programu informacyjnego TVP Info na podstawie koncesji - o którą TVP wystąpiła do KRRiT - w strukturze agencji znajdzie się również kanał informacyjny.
Zmiany przewidują także utworzenie nowej jednostki odpowiedzialnej za całość gospodarki finansowej, która połączy kompetencje m.in. dotychczasowego biura finansów, biura planowania i kontrolingu oraz Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej. Zlikwidowane zostanie za to biuro handlu, którego kompetencje będą podzielone pomiędzy biuro koordynacji programowej oraz nowo utworzone biuro sprzedaży. Samodzielność utracą natomiast m.in. biuro bezpieczeństwa, a także Ośrodek Szkolenia i Rozwoju - Akademia Telewizyjna.
Konsekwencją przyjęcia nowej struktury organizacyjnej będzie też częściowa zmiana zakresu odpowiedzialności członków zarządu za nadzór nad poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi.
Pod bezpośrednim nadzorem prezesa TVP Juliusza Brauna pozostanie obszar działalności programowej, ale w większym zakresie niż obecnie. Podlegać mu będzie biuro koordynacji programowej, wszystkie redakcje tematyczne (wraz z wszystkimi kanałami tematycznymi) i Agencja Informacyjna (w tym kanał TVP Info podległy obecnie Marianowi Zalewskiemu), TVP1 i TVP2 oraz biuro marketingu. Braun nadzorować będzie także sprawy korporacyjne, w tym: biuro zarządu i spraw korporacyjnych z działem bezpieczeństwa, biuro zasobów ludzkich i szkoleń, biuro audytu i kontroli wewnętrznej.
Bogusław Piwowar będzie nadzorował jednostki związane z finansami i sprzedażą, biuro zakupów i zamówień publicznych, Ośrodek Nowe Media, Ośrodek Administracji, a także biuro reklamy (obecnie nadzoruje je Braun). Straci za to kontrolę nad kanałami TVP Sport czy TVP Polonia.
W zakresie nadzoru Mariana Zalewskiego znajdzie się Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej Ośrodek TVP-Technologie, obsługujący całość zagadnień technologicznych, biuro prawne, a także Ośrodek Programów Regionalnych i 16 oddziałów terenowych. Ośrodek do chwili uruchomienia samodzielnego programu informacyjnego funkcjonuje pod dotychczasową marką TVP Info. W przyszłości jednak nie będzie on odpowiadał za kanał newsowy TVP, ale koordynował jedynie odrębne programy regionalne z ogólnopolskim pasmem wspólnym i wspólnymi pasmami międzyregionalnymi. O planach ich utworzenia mówił ostatnio prezes Juliusz Braun (więcej na ten temat).
Struktura ta została przyjęta w oparciu o wyniki prac kilku zespołów, które trwały przez ostatnich kilka tygodni. Podjęta właśnie uchwała zarządu będzie podstawą do przygotowania projektu regulaminu organizacyjnego spółki określającego szczegółowo zadania poszczególnych jednostek. Regulamin ten, po uchwaleniu przez zarząd, będzie przedstawiony do zatwierdzenia radzie nadzorczej. Jeśli projekt zyska jej akceptację, struktura wejdzie w życie najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 r.
Jak podano w komunikacie, przyjęcie nowej struktury pozwoli na ograniczenie liczby stanowisk dyrektorskich w TVP. Rzeczniczka prasowa TVP Joanna Stempień-Rogalińska zapewnia natomiast, że spółka nie planuje zwolnień grupowych w spółce.
Dołącz do dyskusji: Mniej dyrektorów w TVP, duże zmiany w strukturze spółki
koperta nr 1 – zrzuć winę na poprzednika,
koperta nr 2 – zrób reorganizację,
koperta nr 3 – przygotuj trzy koperty.