Muzyka i słaba nawigacja irytują internautki w serwisachkosmetycznych
Wszystkie internautki odwiedzające polskie serwisy czołowych firmkosmetycznych w ramach badania przeprowadzonego przez agencjęSymetria wyłączały odtwarzaną automatycznie muzykę. Użytkowniczkomproblemy na tych stronach sprawiała również słaba nawigacjawynikająca z zachwianych proporcji między elementami graficznymi itekstowymi.
Wszystkie internautki odwiedzające polskie serwisy czołowychfirm kosmetycznych wyłączają lub wyciszają muzykę odtwarzanąautomatycznie na tych stronach - wynika z badania przeprowadzonegoprzez agencję Symetria wśród kobiet w wieku 20-30 lat mieszkającychmiastach powyżej 500 tys. ludności. Użytkowniczki określałypodkłady dźwiękowe tych witryn jako nachalne lub monotonne.
Największy problem internautkom sprawiały na stronach firmkosmetycznych zbyt małe, ukryte lub nieintuicyjnie działająceelementy nawigacyjne. I tak chociażby użytkowniczki miały problemze znalezieniem przycisków wyłączających automatyczną muzykę. Zdrugiej zastępowanie w funkcji przekierowującej małych napisówdużymi logotypami z nazwami produktów prowadziło do tego, żekobiety klikały w nie, nie wiedząc, co się za nimi kryje.
Niechęć młodych internautek w trakcie testu wzbudzałoprzeładowanie serwisów różnorodnymi elementami wizualnymi, m.in.grafiką i boksami, które odwracały uwagę kobiet od zasadniczejtreści i utrudniały im jej znalezienie. Ponadto część użytkowniczekklikała w nienawigacyjne elementy graficzne, sądząc, że odsyłająone do dodatkowych informacji, co kończyło się niepowodzeniemprowadzącym do frustracji i rezygnacji z dalszego poszukiwaniatreści na stronie.
Test użyteczności internetowych stron polskich firmkosmetycznych został przeprowadzony przez poznańską agencjęe-biznesu Symetria na przykładzie dwóch polskich stron (firm Eris iZiaja) oraz dwóch zagranicznych (marki L'Oréal należącej do Garnieri koncernu Nicea). Badanie zrealizowano przy pomocy eye trackera,zapisującego ruch użytkowniczki w serwisie, tor jej wzroku naekranie i miejsca przykuwające uwagę, oraz kamery wśródkorzystających z internetu kobiet w wieku 20-30 lat z miastliczących ponad 500 tys. mieszkańców.
Dołącz do dyskusji: Muzyka i słaba nawigacja irytują internautki w serwisachkosmetycznych