Netflix zapłacił w Wielkiej Brytanii rekordowy podatek
Netflix zapłacił brytyjskiemu urzędowi skarbowemu za 2019 rok 3,2 mln funtów podatku od podmiotów prawnych. To rekordowa kwota dla serwisu, którego przychody w Wielkiej Brytanii szacuje się na 940 mln funtów.
Podatki wpłynęły do brytyjskiego fiskusa od trzech zarejestrowanych tam spółek - Netflix Services UK, Netflix Studios UK i Netflix Productions UK. Odpowiadają one za produkcję treści dla platformy - w tym takich hitów jak "The Crown", "Sex Education" i "Bridgertonowie". Podatek nałożono jednak na zysk wypracowany przez spółki, a nie całkowite osiągnięte przychody. Ten zaś wyniósł tylko w czwartym kwartale 2019 roku 13 milionów funtów (przed opodatkowaniem).
Opodatkowaniu z kolei nie podlegają wpływy abonamentowe Netfliksa - te trafiają bezpośrednio do wydzielonej holenderskiej spółki. W Wielkiej Brytanii serwis ma około 14,8 mln abonentów.
- Jesteśmy dumni, że zwiększamy nasze inwestycje w brytyjski przemysł kreatywny - wydajemy ponad w Wielkiej Brytanii miliard dolarów na nowe, lokalnie wyprodukowane filmy, seriale i filmy dokumentalne. Płacimy wszystkie wymagane podatki i zobowiązujemy się do odgrywania aktywnej roli we wspieraniu brytyjskiej produkcji i talentów kreatywnych w długoterminowej perspektywie - przekazali przedstawiciele Netfliksa.
W Polsce "podatek od VoD"
Od 1 lipca ub.r. w Polsce obowiązuje opłata od audiowizualnych usług medialnych na żądanie w internecie, tzw. "podatek od VoD". Wynosi on 1,5 proc. przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego które przychody są wyższe u danej firmy. Danina trafia od wydawców co kwartał do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Na liście płatników "podatku od VOD" są m.in. Netflix International, należące do koncernu Alphabet firmy Google Ireland i Google Commerce, HBO Europe, Cyfrowy Polsat (ma platformy Ipla i Cyfrowy Polsat GO), Grupa Interia (Polsat w lipcu sfinalizował jej przejęcie za 422 mln zł), Telewizja Polska (ma platformę TVP VOD), Ringier Axel Springer Polska (właściciel vod.pl), TVN (właściciel Playera), Orange Polska oraz Canal+ Polska.
Netflix ma ponad 200 milionów subskrybentów
W czwartym kwartale ub.r. liczba subskrybentów Netflixa zwiększyła się o 8,5 mln do 203,66 mln. Firma zanotowała wzrost wpływów z 5,47 do 6,64 mld dolarów, a jej zysk netto zmalał z 587 do 542 mln zł. Serialowymi hitami kwartału były „The Crown” i „Gambit królowej”, a filmowym - „The Midnight Sky”.
Według badania Mediapanel w grudniu 2020 przeglądarkową wersję Netflixa odwiedziło 6,1 mln polskich internautów.
W 2020 roku Netflix wydał na zawartość programową rekordową kwotę 17 mld dolarów - wynika z danych firmy analitycznej BMO Capital Markets. Według prognoz ekspertów serwis nie zamierza ograniczać się w przyszłości w inwestowaniu w treści. W 2021 roku może to być kwota 19 mld, zaś w 2028 - 26 mld dolarów.
Dołącz do dyskusji: Netflix zapłacił w Wielkiej Brytanii rekordowy podatek
Chyba, że porównujemy do podatków Mr Global, którzy w ogóle nie płacą podatków.