Pierwszy polski serial Netflixa w 2018 roku, reżyserkami Agnieszka Holland i Kasia Adamik
Platforma VoD Netflix zapowiedziała, że zrealizuje swój pierwszy oryginalny serial polskojęzyczny. Jego premiera planowana jest na przyszłym rok, 8-odcinkowy serial wyreżyserują Agnieszka Holland i Kasia Adamik.
Jak informuje Netflix "serial kontynuuje tradycję zimnowojennych thrillerów szpiegowskich i prezentuje alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła".
W 2002 roku, dwadzieścia lat po straszliwym ataku terrorystycznym z 1982 roku, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego, student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie wszystkich mieszkańców kraju - i całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.
Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Za produkcję odpowiadać będą firmy The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu zostaną Frank Marshall (Jurrasic World, Jason Bourne) i Robert Zotnowski (House of Cards) ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland. W przeszłości utytułowana polska reżyser współpracowała już z serwisem Netflix - wyreżyserowała kilka odcinków serialu House of Cards.
- Z największą przyjemnością potwierdzamy, że będziemy pracować nad produkcją pierwszego polskojęzycznego serialu oryginalnego. Niezmiernie cieszymy się ze współpracy z firmami The Kennedy/Marshall Company i House Media oraz z wybitną polską reżyserką Agnieszką Holland. Jesteśmy przekonani, że ten gatunek przemówi nie tylko do polskich widzów, ale także do międzynarodowej widowni. Więcej szczegółów ujawnimy jeszcze w tym roku - mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych.
Netflix rozwija produkcję w Europie, zekranizuje książki Sapkowskiego o wiedźminie
W maju br. Netflix poinformował, że pracuje nad anglojęzycznym serialem dramatycznym na podstawie serii książek o wiedźminie Geralcie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Współproducentem serialu jest polska firma Platige Image.
Wiosną br. platforma uruchomiła nowe centrum obsług klientów w Amsterdamie oraz zapowiedziała, że do końca br. zrealizuje w Europie minimum sześć produkcji wspólnie z lokalnymi podmiotami. W kwietniu udostępniono pierwszy serial wyprodukowany w Hiszpanii - „Las Chicas del Cable” oraz ogłoszono start prac nad serialem „Dogs of Berlin”, którego akcja zgodnie z tytułem będzie rozgrywać się w Niemczech (premiera jest planowana na przyszły rok).
Netflix ma ponad 100 mln klientów na całym świecie, którzy mają dostęp do wszystkich jej własnych produkcji. W pierwszym kwartale br. wpływy firmy wyniosły 2,64 mld dolarów, a zysk netto - 178 mln dolarów. Natomiast w drugim kwartale br. miał 2,79 mld dolarów wpływów i 65,6 mln dolarów zysku. Na koniec czerwca za dostęp do platformy płaciło 103,95 mln subskrybentów, wśród których po raz pierwszy więcej było osób z innych krajów niż z USA (52,05 mln wobec 51,9 mln).
Neflix kontra Showmax
W Polsce Netflix jest dostępny od początku ub.r., natomiast od września ub.r. - w całkowicie spolszczonej wersji. W lipcu br. roczny dostęp do platformy bez dodatkowych opłat wprowadzono w ofercie abonamentowej T-Mobile Polska.
Od br. Netflix ma na naszym rynku konkurenta globalnego - w lutym ruszyła polska wersja platformy Showmax, wsparta silną kampanią reklamową. Showmax produkuje popularny serial internetowy „Ucho prezesa” oraz zrealizował dwie etiudy filmowe ze znanymi aktorami i reżyserami. Od maja darmowy dostęp do serwisu przez rok jest oferowany abonentom sieci Play.
Według badania Gemius/PBI w maju br. Showmax miał w Polsce 1,08 mln realnych użytkowników i 8,96 mln odsłon, a Netflix - 752,9 tys. użytkowników i 12,44 mln odsłon.
Dołącz do dyskusji: Pierwszy polski serial Netflixa w 2018 roku, reżyserkami Agnieszka Holland i Kasia Adamik