Onet najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce. Rekordowy grudzień Wirtualnemedia.pl
Onet był w grudniu 2020 roku najczęściej cytowanym medium w Polsce - pokazują dane Instytutu Monitorowania Mediów. Wirtualnemedia.pl znalazły się na piątym miejscu w kategorii najczęściej cytowanych serwisów internetowych w kraju.
W zestawieniu ogólnym najczęściej cytowanych w grudniu ub.r. mediów znalazło się pięć tytułów prasowych, cztery portale internetowe, trzy stacje radiowe i trzy telewizje.
Ranking otwiera Onet, cytowany w grudniu 4941 razy. Dalej są stacja radiowa RMF FM z wynikiem 4506 wzmianek oraz dziennik "Rzeczpospolita", na który powoływano się 3402 razy. Pierwszą piątkę natomiast zamykają po kolei redakcja Wirtualnej Polski (3254 cytatów) oraz TVN24 na poziomie 3112 powołań.
O dwie pozycje wyżej w rankingu w porównaniu do poprzedniego miesiąca znalazła się stacja radiowa Radio ZET, gdzie o zakazie przemieszczania się w sylwestrową noc wypowiadał się minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Taki sam skok o dwie pozycje zanotowała gazeta Super Express, na której łamach ukazały się wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster, z którego wynika, że większość obywateli w Polsce jest przeciwna obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19.
Wzrost o jedną pozycję zanotowały Wirtualna Polska, Polsat News, TVP Info, Interia, Fakt.
Wirtualnemedia.pl w czołówce mediów internetowych
W kategorii najczęściej cytowanych w grudniu portali internetowych pierwsze miejsce zajął Onet, za nim Wp.pl, Interia.pl i Money.pl. Miejsce piąte zajmują Wirtualnemedia.pl, cytowane przez inne redakcje 786 razy.
Najbardziej opiniotwórcze tytuły prasowe
Najczęściej cytowaną gazetą była w grudniu "Rzeczpospolita", która wyprzedziła "Super Express" i "Gazetę Wyborczą"(odpowiednio 1887 i 1644 cytaty).
W kategorii tygodników i dwutygodników liderem cytowalności była "Gazeta Polska", wyprzedzając "Newsweek" i "Do Rzeczy".
Liderem najchętniej cytowanych miesięczników i dwumiesięczników był "Forbes".
TVN24 najczęściej cytowaną stacją telewizyjną RMF FM - radiową
Podium najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych w grudniu 2020 otwiera TVN24, cytowany łącznie 3112 razy. Za nim na drugim miejscu znalazł się Polsat News z wynikiem 2590 wzmianek, a następne w rankingu TVP Info uzyskało wynik 1610 cytowań. O trzy pozycje wyżej w porównaniu do ubiegłego miesiąca znalazła się telewizja TV Trwam, gdzie wypowiadał się Zbigniew Ziobro.
Do grudniowego rankingu zakwalifikowała się również stacja Canal +, gdzie po meczu Wisły z Cracovią wypowiadali się Janusz Filipiak i Michał Probierz, kolejno prezes i trener klubu Cracovia.
Najbardziej opiniotwórczą stacją radiową grudnia 2020 jest RMF FM, cytowane łącznie 4506 razy. Za nią kolejno uplasowały się Radio ZET oraz Program 24 Polskiego Radia. Wzrosła również pozycja radia TOK FM, gdzie polityk Marcin Kierwiński zapowiadał nową deklarację ideową partii PO.
Najbardziej opiniotwórcze tytuły ekonomiczne i regionalne
Na podium najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych w kategorii mediów ekonomicznych i biznesowych znalazła się "Rzeczpospolita", a za nią "Dziennik Gazeta Prawna", cytowany 1451 razy. Miejsce trzecie podobnie jak w listopadzie zajmuje "Puls Biznesu" z łączną liczbą 520 cytowań.
Ranking najbardziej opiniotwórczych portali ekonomicznych i biznesowych otwiera Money.pl z wynikiem 1045 cytowań. Na podium znalazł się również Businessinsider.com.pl (354 cytaty) oraz Bankier.pl, na który inne media powoływały się 247 razy.
Liderem cytowaości w mediach regionalnych w grudniu jest "Dziennik Wschodni" z liczbą 123 powołań. Redakcja informowała o poważnym wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Puławach, w wyniku którego zginęły dwie osoby. Drugim najczęściej cytowanym medium regionalnym jest Radio Wrocław (118 razy), a za nim ze wzrostem o jedną pozycję w rankingu znalazło się Radio Poznań.
Miejsce czwarte natomiast zajął "Tygodnik Podhalański", który uplasował się aż o dziesięć pozycji wyżej w stosunku do listopada 2020. Tytuł powiadomił w trakcie, gdy skoczek narciarski Dawid Kubacki był na skoczni podczas zawodów, że urodziła mu się córka.
Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 49589 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji, oraz portali internetowych, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych; portali internetowych; stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-31 grudnia 2020 roku.
Dołącz do dyskusji: Onet najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce. Rekordowy grudzień Wirtualnemedia.pl