Gdańsk przez pięć dni będzie wspominał Pawła Adamowicza w rocznicę jego śmierci
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, konferencja o zapobieganiu przemocy i premiera książki, w której gdańszczanie wspominają Pawła Adamowicza - takie wydarzenia zaplanowano na obchody pierwszej rocznicy śmierci byłego prezydenta Gdańska. Uroczystości potrwają pięć dni, także w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Szczegółowy plan obchodów poznamy dopiero w grudniu, lecz już teraz Urząd Miasta Gdańsk uchyla rąbka tajemnicy. Wiadomo, że wspominanie prezydenta Pawła Adamowicza zacznie się 11 stycznia 2020 roku, zakończy się 15 stycznia. Hasłem przewodnim gdańskiego finału WOŚP będą jedne z ostatnich słów śp. prezydenta: „Gdańsk dzieli się dobrem”. – Dziękuję sztabowi WOŚP za takie nazwanie naszej edycji. W tym roku po raz pierwszy będę wolontariuszką Orkiestry, z czego się bardzo cieszę - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
WOŚP: finał w nowym miejscu, plejada gwiazd
Finałowy koncert WOŚP 2020 w Gdańsku, m.in. doborem repertuaru, będzie upamiętniał wydarzenia sprzed roku. Scena nie stanie, jak to miało miejsce w poprzednich latach, na Targu Węglowym, ale przy Europejskim Centrum Solidarności. Tam też będzie pracował gdański sztab WOŚP. Koncert odbędzie się 12 stycznia, w niedzielę (ok. godz. 16–21). Na gdańskim Finale wystąpią między innymi Voo Voo, Sound’n’Grace, Organek, Audiofeels, Lipali, Zuzia Jabłońska, KOMBI, Natalia Cepelik, Muianga oraz Varius Manx & Kasia Stankiewicz.
Wciąż trwa rejestracja wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i nie zakończy się przed upływem tygodnia. W styczniu 2020 roku na ulicach Gdańska kwestować ma ok. 1200 wolontariuszy. Dotąd obsadzono już ponad połowę tych miejsc.
Miasto: msza i tablica pamiątkowa
Główne wydarzenia upamiętniające śmierć prezydenta Pawła Adamowicza zaplanowano na 13 i 14 stycznia. - Chcielibyśmy w te dni spotkać się i porozmawiać o dziedzictwie prezydenta Adamowicza – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz.
13 stycznia (w dokładną rocznicę zamachu na prezydenta) w miejscu, gdzie doszło do ataku, odsłonięta zostanie tablicę poświęconą Pawłowi Adamowiczowi (godz. 19.45), a dzień później w jego intencji zostanie odprawiona msza w Bazylice Mariackiej, gdzie spoczęły jego prochy (godz. 18.00).
ESC: konferencja i książka
Kilka ważnych wydarzeń rocznicowych zaplanowało też Europejskie Centrum Solidarności. 11 stycznia, w sobotę, odbędzie się „6. Kolędowanie w ECS”, poświęcone pamięci prezydenta Adamowicza (godz. 18.00). Bezpłatne wejściówki będzie można pozyskać online w styczniu 2020 roku. 13 stycznia zaplanowano promocję książki, w której gdańszczanie znający osobiście prezydenta Pawła Adamowicza, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu, opowiadają o tym, jak zmieniły ich tragiczne wydarzenia stycznia 2019 roku (godz. 17.30).
W publikacji zebrano ponad 50 reporterskich zdjęć, znajdzie się w niej także zapis stycznia 2019 roku w Gdańsku. Natomiast 15 stycznia w ECS odbędzie się konferencja o różnych formach przemocy w przestrzeni publicznej. Jej tytuł brzmi „Przemoc i polityka”.
Prezydent Paweł Adamowicz został ugodzony przez nożownika 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Następnego dnia zmarł.
Dołącz do dyskusji: Gdańsk przez pięć dni będzie wspominał Pawła Adamowicza w rocznicę jego śmierci
Twoi Pasza
(Troll znakomyj z Leningrada)