Protest rady programowej TVP przeciwko braku nowych zasad finansowania Telewizji Polskiej
Rada programowa Telewizji Polskiej w specjalnej uchwale wyraziła protest wobec dalszego opóźniania wprowadzenia rozstrzygnięć ustawowych o finansowaniu mediów publicznych. Rada zażądała przedstawienia projektu ustawy w tej sprawie.
- Wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, o ściągalności sięgającej zaledwie kilkunastu procent gospodarstw domowych, nie pozwalają na realizację większości postulatów Rady, szczególnie w zakresie programów dla dzieci, edukacyjnych, kulturalnych, poradnikowych, sportowych, ambitnych produkcji filmowych dokumentalnych, animowanych i fabularnych służących popularyzacji tradycji i historii - czytamy w uchwale, podpisanej przez wiceprzewodniczącego rady programowej TVP Krzysztofa Magowskiego.
Rada domaga się przedstawienia przez rząd projektu ustawy o finansowaniu mediów publicznych, co - zdaniem Magowskiego - będzie realizacją obietnic ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz ministra administracji i cyfryzacji. Rada uważa za niedopuszczalne przesuwanie wejścia w życie tych rozstrzygnięć na 2015 rok.
Chodzi o opłatę audiowizualną, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny. Wiadomo jednak, że nie wcześniej niż w styczniu 2015 roku. Przewodniczący KRRiT Jan Dworak mówił Wirtualnemedia.pl, iż proces legislacyjny związany z wprowadzeniem tej opłaty może potrwać dość długo (więcej szczegółów).
Pod koniec marca ub. roku rada programowa TVP (wraz z PAP oraz Polskim Radiem) napisała list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym apelowała o pomoc w zabezpieczeniu finansowania mediów publicznych (przeczytaj o tym). W listopadzie ub. roku KRRiT podjęła uchwały uzgadniające plany finansowo-programowe na 2014 roku Telewizji Polskiej oraz rozgłośni regionalnych Polskiego Radia (więcej na ten temat).
Dołącz do dyskusji: Protest rady programowej TVP przeciwko braku nowych zasad finansowania Telewizji Polskiej