SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Samuel Pereira po krytyce jego wpisu o Marianie Turskim: zalew hejtu, ohydne teksty

Szef TVP.Info Samuel Pereira skomentował wystąpienie byłego więźnia ocalałego z obozu Auschwitz-Birkenau Mariana Turskiego, który wzywał:” Jedenaste przykazanie - nie bądźcie obojętni” przypominając, że później działał w PPR. Został za to bardzo mocno skrytykowany. Sam dzień później ocenił, że "zalał go hejt", a pod adresem jego oraz jego dzieci pisano "ohydne teksty".

W  poniedziałek 27 stycznia przypadała 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. W związku z tym podczas uroczystości upamiętniających to wydarzenie swoje przemówienie wygłosił były więzień tego obozu zagłady Marian Turski.

Wieloletni redaktor "Polityki" powiedział między innymi: "Kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki, nie bądźcie obojętni; kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, nie bądźcie obojętni; kiedy jakakolwiek władza narusza umowy społeczne i prawa już istniejące, nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków, jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba". Dodał: „Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, "jakiś Auschwitz", nagle spadnie z nieba”.

Jego słowa były komentowane przez wielu publicystów, dziennikarzy i polityków, a szczególnie ostatnie wspomniane wyżej słowa - najczęściej cytowane. Wiele osób podkreślało, że jest to przesłanie dla młodego pokolenia, by nie dopuściło do powtórzenia scenariusza z lat II wojny światowej.

Z kolei szef portalu TVP.Info Samuel Pereira napisał na Twitterze: - Niestety zło potrafi być zaraźliwe. Przypadki gdy więzień #Auschwitz, który sam doświadczył cierpienia i zbrodni nazizmu - później działał w PPR, pracował w wydziale propagandy PZPR i w komunistycznej "Polityce". Takie też są karty naszej trudnej historii... #WeRemember - podkreślił.

Ostra krytyka wpisu Pereiry

Za swoje słowa został bardzo mocno skrytykowany, a jego wpis spotkał się z ostrą reakcją dziennikarzy. Krzysztof Stanowski z Weszło skomentował: - Nie myślałeś o tym, żeby czasami dać komuś tweet do przeczytania przed opublikowaniem?. Bartosz Węgalrczyk z Onetu ocenił: - Kiedy były więzień Auschwitz na uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu mówi coś, co nie podoba się władzy, więc pracownicy państwowych mediów ruszają do hejtowania go… …to jest kwintensencja podłości.

Kalina Błażejowska z „Tygodnika Powszechnego” stwierdziła: - Ciągle nie mogę się zdecydować, czy jest Pan bardziej podły czy śmieszny.

Maciej Bąk, reporter Radia Zet dodał: - Zastanawiałem się czy ktoś ucieknie się do tego typu plugastwa. Właściwie to nawet nie dziwię się, że to on jest tu pionierem.

Konrad Piasecki z TVN24 skomentował: - Komunizm i PRL budzą we mnie jednoznacznie złe skojarzenia. Ale to, że ktoś, kto po doświadczeniu antysemityzmu międzywojnia, getta, obozu zagłady, nie mając naszej dzisiejszej wiedzy, uwierzył w tę ideę i zdecydował się jej służyć, nie potrafi mnie ani zdziwić ani oburzyć.

Reporter Dziennika Bałtyckiego Rafał Mrowicki napisał: - W dniu rocznicy wyzwolenia #Auschwitz, po przemówieniu jednego z ostatnich żyjących więźniów tego piekła na Ziemi... nakręcać szczucie na tego człowieka. Podłe.

Dzień później Samuel Pereira żalił się, że „pisał o tym, że zło jest zaraźliwe i zaraz pojawili się ludzie marzący o tym, by mnie oprawić, powiesić i spuścić łomot”. - To tylko przykład z zalewu hejtu, lecą też ohydne teksty na moje dzieci od napuszczonych przez polityków piewców tolerancji. Coraz ciężej to znoszę. Dobranoc – napisał, cytując przy tym jeden z wpisów.

Odpowiedziała mu m.in. posłanka PO Agnieszka Pomaska: - Współczuję, wiem co Pan czuje. To samo spotyka mnie i moje koleżanki i kolegów, gdy Pan i towarzysze z redakcji wypuszczają kolejny napastliwy materiał o opozycji. To samo spotyka lekarzy, nauczycieli i sędziów, gdy za publiczne pieniądze szczuje Pan na nich i ich rodziny. Warto?

Na co Pereira nazwał jej współczucie „hipokryzją”.

Słowa Mariana Turskiego były szeroko komentowane również  w zagranicznych mediach. Cytował go „New York Times”, „Time”, „Washington Post”, „New York Post” czy France24.

Dołącz do dyskusji: Samuel Pereira po krytyce jego wpisu o Marianie Turskim: zalew hejtu, ohydne teksty

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olesno
Na Twitterze go zablokowałem, żeby nie trafić na niego nawet przypadkiem, bo wyciszenie nie daje tej gwarancji. To Wy mnie nim katujecie z innej strony. Ech :)
odpowiedź
User
Adwersarz
Fajnie. Turski postanowił wpleść horror Auschwitz w bieżączkę i wszyscy zachwyceni. Pereira zrobił to samo i jest źle. Wszyscyście siebie warci.
odpowiedź
User
?
Fajnie. Turski postanowił wpleść horror Auschwitz w bieżączkę i wszyscy zachwyceni. Pereira zrobił to samo i jest źle. Wszyscyście siebie warci.
Turskie ostrzegał że brak reakcji na ubliżanie, poniżanie, wykluczanie, może doprowadzić do powtórki z historii. Chyba temu nie zaprzeczysz?
odpowiedź