Seriale koreańskie na Netfliksie
W Hollywood trwa strajk aktorów i scenarzystów więc Netflix jeszcze chętniej będzie produkował nowe treści poza Stanami Zjednoczonymi. Zanim rozpoczęły się protesty w branży filmowej, platforma coraz częściej realizowała filmy i seriale w Korei Południowej. To dopiero początek ekspansji Netfliksa na tym rynku. Już teraz w bibliotece giganta streamingu znajdziemy wiele produkcji koreańskich. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych seriali.
O tym, jak wygląda produkcja seriali i filmów Netfliksa w Korei Południowej pisaliśmy tutaj. Lokalni twórcy nie są zadowoleni z warunków finansowych. Coraz głośniej także amerykańscy aktorzy mówią o niskich stawkach, jakie płaci platforma nawet za najpopularniejsze tytuły. O zarobkach gwiazd „Orange Is the New Black” możecie przeczytać tutaj.
Netflix coraz więcej treści produkuje poza Ameryką i zanim jeszcze nastąpił kryzys gospodarczy i protesty w branży filmowej, już szukał okazji do uniezależnienia się od produkcji amerykańskiej. Dzięki serialom powstającym na całym świecie platforma nie musi obawiać się, że zabraknie jej nowości w czasie strajku scenarzystów i aktorów.
Seriale koreańskie, mimo że trafiają do oferty bez kampanii promocyjnych, świetnie sobie radzą na platformie, wzbudzając zainteresowanie widzów i z tego powodu, pojawiają się na listach Top 10 Netfliksa. Poniżej proponujemy najbardziej atrakcyjne tytuły.
1. „Celebrytka” – 12 odcinków
Serial, nieco wbrew polskiemu tytułowi, opowiada o środowisku koreańskich instagramerek, a nie celebrytek znanych z telewizji czy kolorowych czasopism. Pokazuje, jak wygląda ich życie, współprace z markami, ale przede wszystkim to, jak funkcjonują w branży medialnej. Tworzą krótkotrwałe sojusze, żeby walczyć z kimś, kto stoi na ich drodze do sukcesu.
„Celebrytka” opowiada o tym, jak buduje się wizerunki w mediach społecznościowych – bohaterki wymyślają biogramy, zachowania, cechy charakteru; nie pokazują tego, jakie są naprawdę, tylko grają role stworzone na potrzeby odbiorców.
Główną bohaterką jest Seo A-ri (w tej roli Park Gyu-young), której zamożna rodzina nagle traci majątek i dziewczyna musi znaleźć sposób na szybki zarobek. Zajmuje się sprzedażą kosmetyków, nie ma ochoty działać w mediach społecznościowych, ale przez przypadek staje się rozpoznawalna na Instagramie i odkrywa, że można na tym zarobić. Seo A-ri dostrzega, że instagramerki to w jej odczuciu głupiutkie i wredne dziewczyny, gotowe zrobić wszystko, żeby zarabiać pieniądze dzięki obecności w mediach społecznościowych. Bohaterka stara się pokazać, że nie podziela ich systemu wartości i działa w inny sposób.
2. „Uśmiech losu” – 16 odcinków (aktualnie dostępnych 10 odcinków)
Podczas ostrej walki o spadek czarujący bogacz Gu Won (w tej roli Lee Jun-ho), dziedzic The King Group, konglomeratu luksusowych hoteli, ściera się z Cheon Sa-rang (Im Yoon-ah), jego ciężko pracującą podwładną znaną z czarującego uśmiechu — którego on akurat nie cierpi. Gdy bohaterka spotyka swojego szefa, uśmiech zawsze znika jej z twarzy – czytamy w opisie.
Serial „Uśmiech losu” to mieszanka komedii i romansu, a początkowa niechęć między bohaterami zamieni się w łączące ich uczucie. Nietypowo jak na Netflix, kolejne odcinki produkcji pojawiają się co tydzień w każdą sobotę i niedzielę.
3. „Chwała” – 16 odcinków
W dwóch sezonach serialu dostępnego na Netfliksie śledzimy losy Moon Dong-eun (Song Hye-kyo) i poznajemy przyczyny, dla których szuka zemsty. Dowiadujemy się, że bohaterka 18 lat wcześniej, ucząc się w szkole średniej, była szykanowana i prześladowana, a teraz chce zemścić się na swoich oprawcach. Na przestrzeni szesnastu odcinków buduje plan rewanżu na szkolnych prześladowcach i wciela go w życie.
„Chwała” opowiada o przemocy w koreańskiej szkole i temat ten nie jest przypadkowy. Korea Południowa boryka się z problemem agresywnej młodzieży, która szuka potencjalnych ofiar we własnym otoczeniu, a sposoby utrudniania im życia są przerażające i dotkliwe w skutkach. Motyw, który pojawia się w serialu, czyli pamiętna scena przypalania ramienia bohaterki lokówką zaczerpnięty został z prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce w 2006 roku.
Prześladowania w koreańskich szkołach, nasilone w latach 90. określane są mianem wang-ta, czyli ostracyzmu i wykluczenia z życia szkolnej społeczności. Represje stosowane na mniej zamożnych uczniach, mających gorszą sytuację domową i rodzinną wynikają z tego, że Korea to kraj, w którym podziały klasowe odgrywają ważną rolę. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że uczniowie poczucie wyższości wynoszą z domu. „Chwała” stara się wiernie odtworzyć klimat panujący w koreańskiej szkole.
4. „Oferta biznesowa” – 12 odcinków
Jak informuje Netflix, serial opowiada o młodej kobiecie, Shin Ha-ri (Kim Se-jeong), która zgadza się pójść na randkę w ciemno, udając swoją przyjaciółkę. Chce przestraszyć absztyfikanta, ale nie spodziewa się, że jest nim prezes (Ahn Hyo-seop) jej firmy.
Serial, podobnie jak „Uśmiech losu”, łączy komedię z romansem, gatunkowo jest to komedia romantyczna w stylu amerykańskim. Bohaterowie, będąc na pierwszej randce „w ciemno” mimo niezręcznej sytuacji wynikającej ze wspólnej pracy, rozpoczynają biurowy romans. Propozycja dla fanów rom-comów, którzy chcą poznać gatunek w wydaniu koreańskim.
5. „Do zobaczenia w moim 19. życiu” – 12 odcinków (aktualnie dostępnych 10 odcinków)
Ban Ji-eum ma zdolność wielokrotnej reinkarnacji, którą postanawia wykorzystać, gdy w wieku osiemnastu lat nagle umiera. Młoda kobieta obiecuje sobie, że odnajdzie dawną miłość. Zamierza zatem poświęcić nowe życie na odnalezienie kogoś, kogo jakiś czas temu straciła – czytamy w opisie Netfliksa.
Serial jest mieszanką gatunkową – łączy romans z melodramatem i wprowadza elementy nietypowe dla produkcji dbającej o realizm psychologiczny.
Netflix ma globalnie 236 mln subskrybentów
Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.
W drugim kwartale globalnie liczba subskrybentów Netfliksa zwiększyła się o 5,89 mln do 238,39 mln, a wpływy wzrosły rok do roku o 2,7 proc. do 8,19 mld dolarów. Platforma jest zadowolona z pierwszych efektów pakietu z reklamami i dodatkowej opłaty za udostępnianie konta poza swoim domem.
Dołącz do dyskusji: Seriale koreańskie na Netfliksie