Rusza „Silent Hero" - cykl wywiadów z Polakami ratującymi Żydów w czasie II wojny światowej. M.in. Bartosz Węglarczyk i Aleksander Wierzejski
Wystartował projekt „Silent Hero", w ramach którego znani dziennikarze nagrywają wspomnienia Polaków, którzy zdecydowali się pomagać Żydom w czasie II wojny światowej. Pomysłodawcą projektu jest fundacja From the Depths, zaś realizuje ją Agencja Warszawa.
Głównym celem cyklu „Silent Hero" jest zgromadzenie wszystkich historii żyjących Polaków ocalałych z II wojny światowej, którzy ratowali Żydów mimo grożącej za to kary śmierci. Odnalezione przez fundację From the Depths osoby opowiadają swoje historie przed kamerą po raz pierwszy, odpowiadając na pytania dziennikarzy z redakcji, które zgłaszają się do organizatorów projektu.
W kronice „Silent Hero” zgromadzono już m.in. rozmowę z Natalią Jakoniuk, którą przeprowadził Bartosz Węglarczyk (Onet.pl), wywiad Marcina Dobrowolskiego (Puls Biznesu) z Ireną Senderską-Rzońcą i nagranie ze Stanisławem Galasem, które poprowadziła Maria Kądzielska (Wprost). Kolejną bohaterką cyklu jest Krystyną Kawczyńską-Krysiak, z którą rozmawiał Aleksander Wierzejski z TV Republika.
Projekt będzie realizowany w całej Polsce. Fundacja stawia sobie za cel dotarcie do wszystkich żyjących osób, które ratowały w czasie wojny Żydów.
Pomysłodawcą projektu jest Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths.
- Stworzyliśmy projekt „Silent Hero”, by mieć pewność, że historie tych nieznanych bohaterów nigdy nie zostaną zapomniane. Dowiadując się, czego dokonali ci wspaniali ludzie, mamy szansę spojrzeć w przeszłość, wyciągnąć lekcję dla siebie i uczynić naszą przyszłość lepszą. Mnie osobiście najbardziej boli to, że tak wiele ważnych bohaterskich historii nigdy nie zarejestrowano, nie nagrano, tak wiele z nich zostało zabranych do grobu i już nikt o nich nie usłyszy. Mam nadzieję, że do tego projektu zgłosi się więcej osób i podzieli swoją historią, by świat uczył się, co znaczy być prawdziwym bohaterem - komentuje Jonny Daniels.
Filmy z cyklu „Silent Hero” będą udostępnione na stronie internetowej organizatora oraz na Facebooku, w angielskiej oraz hebrajskiej wersji językowej. Nagrania będą stanowiły także część ekspozycji Centrum Edukacji o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, które powstanie w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce na pl. Grzybowskim w Warszawie.
Realizacją projektu zajmuje się Agencja Warszawa.
Dołącz do dyskusji: Rusza „Silent Hero" - cykl wywiadów z Polakami ratującymi Żydów w czasie II wojny światowej. M.in. Bartosz Węglarczyk i Aleksander Wierzejski
Myślisz: płk UB Józef Światło (do 26.04.1943 występujący po nazwiskiem Izaak Fleischfarb, syn Gabriela Felischfarba i Rebeki Wieseltur)
Nagrywania wypowiedzi Polaków ratujących Żydów: połowa października 2017 r.
2017-1945=72 lata.
To chyba już najwyższa pora jest, hm?