Szef TVP3 Lublin o zdjęciu z anteny debaty polityków nt. ustawy o IPN: dziennikarka nie była przygotowana. Posłanka PO: to cenzura
Ryszard Montusiewicz, dyrektor TVP3 Lublin, zdjął z anteny program, w którym politycy mieli spierać się o ustawę o IPN. Goszcząca w programie posłanka PO Joanna Mucha nazywa to „cenzurą na skalę nieobserwowaną przez dziesięciolecia”. Zdaniem Montusiewicza program nie spełniał kryteriów przyjętych w publicznej telewizji. Mucha zapowiada, że o sprawie zawiadomi Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
W minioną sobotę posłanka Joanna Mucha (PO), wraz z czterema innymi parlamentarzystami (Elżbieta Kruk z PiS, Jakub Kulesza z Kukiz'15, Genowefa Tokarska z PSL, Andrzej Stanisławek z Porozumienia), wzięła udział w nagraniu programu „Pod Ciśnieniem”. - Program miał zostać wyemitowany o godzinie 17.30 tego samego dnia. Niestety otrzymałam informację, że program został zdjęty z anteny decyzją Dyrektora Oddziału TVP Lublin Ryszarda Montusiewicza - opisała posłanka w oświadczeniu.
Tematem programu była ustawa o IPN i kryzys dyplomatyczny wywołany jej uchwaleniem. - W ostatnich dniach nie wpuszczono na konferencję w Trybunale Konstytucyjnym ekip telewizyjnych Polsatu i TVN mimo otrzymania przez nie zaproszenia. Powyższe przykłady świadczą o coraz szerszej cenzurze w mediach publicznych. W związku z powyższymi zdarzeniami w najbliższych dniach wystąpię ze skargą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - podsumowała Joanna Mucha w oświadczeniu.
Na swoim facebookowym profilu nazwała decyzję dyrektora lubelskiego ośrodka TVP powrotem cenzury „na skalę nie obserwowaną przez dziesięciolecia”.
Mucha zażądała od lubelskiego oddziału telewizji wyemitowania programu, a od jego dyrektora - złożenia wyjaśnień oraz przesłania nagrania na adres poselskiego biura w Lublinie. - Po odpowiedzi Pana Dyrektora zdecyduję o ewentualnych dalszych krokach prawnych. Zwracam się także do moich współrozmówców posłów: Elżbiety Kruk, Jakuba Kuleszy, Genowefy Tokarskiej i senatora Andrzeja Stanisławka o komentarz w tej sprawie. Oczekuję także reakcji Rady Programowej TVP Lublin - stwierdziła posłanka.
W odpowiedzi szef TVP3 Lublin nagrał swoje oświadczenie, wyemitowane w programie „Panorama Lubelska”. Mówi w nim o „zamieszaniu społecznym”, wywołanym jego decyzją. - Moją powinnością jest dbałość o jakość, rzetelność i odpowiedzialność merytoryczną każdego naszego programu. Uznałem, że program nagrany w sobotę nie spełnia tych wymogów. Zasadniczo odbiegał od sposobu prezentowania przez TVP Lublin tej istotnej i nabrzmiałej sprawy - uzasadnia Ryszard Montusiewicz.
Dalej mówi o tym, iż uznał, że kierunek debaty obrany i podtrzymywany przez autorkę programu jest „niewłaściwy, stronniczy, jej pytania są peryferyjne wobec głównego nurtu zagadnienia, stawiane są wręcz nierzetelnie, a autorce zabrakło właściwego przygotowania merytorycznego”. - Interwencje i wtręty autorki w trakcie programu tendencyjnie zacierały głęboki wymiar toczącej się w Polsce debaty na ten temat, prowadzonej także bardzo intensywnie w TVP, oraz na naszej antenie lokalnej – przekonuje dyrektor. Zapewnia też, że decyzja o odwołaniu programu odnosi się wyłącznie do poziomu audycji. Informacje, pojawiające się w mediach na ten temat, a także słowa Joanny Muchy o cenzurze, dyrektor nazywa „zamiennikowym szukaniem taniej sensacji”.
Do oświadczenia odniosła się Joanna Mucha, wytykając w facebookowym wpisie niewiarygodne jej zdaniem cytaty. Odnoszą się one głównie do słów dyrektora o niskim poziomie audycji i zarzucający jej brak przygotowania merytorycznego.
„Pod Ciśnieniem” to cotygodniowa debata z politykami i innymi zaproszonymi gośćmi na aktualne tematy społeczno-polityczne. Prowadzącą jest Małgorzata Orłowska, dziennikarka i reporterka z długoletnim stażem.
Dołącz do dyskusji: Szef TVP3 Lublin o zdjęciu z anteny debaty polityków nt. ustawy o IPN: dziennikarka nie była przygotowana. Posłanka PO: to cenzura
Program odbiegał od linii przyjętej przez władzę.