T-Mobile z technologią 400G w całej sieci rdzeniowej IP. Efektem ma być najszybszy internet
Operator sieci T-Mobile Polska wdrożył technologię 400G w całej swojej sieci rdzeniowej IP. Dzięki temu będzie teraz w stanie dostarczać bardziej efektywne i stabilne usługi internetowe dla wszystkich klientów - zarówno indywidualnych, jak i biznesowych.
Decyzja o fundamentalnej przebudowie sieci została podjęta w T-Mobile jeszcze w 2021 roku. Jednym z kluczowych założeń było stworzenie jednolitej sieci rdzeniowej IP, obsługującej wiele obszarów: połączenia Data Center (tzw. Data Center Interconnect), rozwiązania sieci mobilnych, a także usługi FTTH (Fiber To The Home).
Od tego czasu firma dąży do stworzenia efektywnej i niezawodnej sieci, opartej na linkach o prędkości 400Gb/s. Stałe modernizacje infrastruktury przynoszą rezultaty w postaci szybkiego dostępu do internetu, niezależnego od tego, z jakiej technologii korzysta klient.
Co daje wdrożenie nowej technologii?
Dzięki wdrożeniu technologii 400G w całej sieci Core IP, operator może zapewnić klientom znacznie lepsze prędkości transmisji danych i połączeń, niezależnie od tego, czy korzystają z usług mobilnych, FTTH, czy biznesowych. Na potrzebę rozwoju sieci rdzeniowej wpłynęły przede wszystkim ciągle rosnące zapotrzebowanie na przepływność i transfer danych, przekraczające w całej krajowej sieci T‑Mobile Polska łącznie 1,5 Tb/s, jak również chęć wdrażania innowacyjnych rozwiązań – przekonuje operator.
T‑Mobile Polska gwarantuje również szybki dostęp do wielu rodzajów treści streamingowych i VoD w Polsce. Firma zapewnia prywatne połączenia do dostawców danych treści (CDN), takich jak Netflix, Google, Akamai i Microsoft. Łączna pojemność podłączeń tego typu wynosi w T‑Mobile już 1Tbps.
Sieć rdzeniowa IP w T-Mobile - w dużej mierze oparta na protokole IPv6 - działa w technologii SRv6 (Segment Routing wersja 6), co podnosi szybkość i niezawodność, zwiększa konwergencję oraz ułatwia zarządzanie ruchem. Sieć ta łączy największe aglomeracje miejskie, potencjalnie umożliwiając oferowanie usług o prędkościach nawet do 800Gb/s. Dzisiejsza sieć rdzeniowa łączy wszystkie kluczowe obszary usługowe - połączenia Data Center, sieci mobilne, usługi FTTH, działając na prędkościach do 400Gb/s na niemal wszystkich łączach.
W czerwcu - najlepsze parametry LTE
Kilka dni temu firma Rfbenchmark opublikowała wyniki badań szybkości internetu mobilnego w Polsce w czerwcu br. Okazało się, że operator sieci T-Mobile dostarczał w tym okresie najszybszy internet mobilny jakości LTE, w kategorii szybkości pobierania. W czerwcu 2023 roku przeprowadzono łącznie 556 827 pomiarów, informuje Rfbenchmark. Z tego 73 575 dotyczyło technologii 5G (13,21 proc.), 445 467 technologii LTE (80 proc.), a 37 785 technologii WCDMA (6,79 proc.).
W pierwszym kwartale br. T-Mobile Polska zwiększył wpływy o 10,3 proc., do czego przyczyniła się wyższa sprzedaż smartfonów. Rentowność spadła natomiast m.in. wskutek skokowego wzrostu cen energii. Telekom ma 12,55 mln klientów, 708 tys. więcej niż przed rokiem.
Dołącz do dyskusji: T-Mobile z technologią 400G w całej sieci rdzeniowej IP. Efektem ma być najszybszy internet