"The Last Watch": Zobacz dokument o "Grze o tron"
W sieci pojawił się zwiastun dokumentu "The Last Watch" odpowiadającego o realizacji ostatniego sezonu serialu "Gra o tron".
Za reżyserię dokumentu odpowiada Jeanie Finlay. W filmie zostaną pokazani ludzie odpowiedzialni za powstanie najpopularniejszego serialu ostatnich lat. Premiera dokumentu "The Last Watch" 26 maja na HBO.
Bijący rekordy popularności serial fantasy produkcji HBO jest ekranizacją bestsellerowej sagi George'a R.R. Martina "Pieśni lodu i ognia". Zdrada, pożądanie, intrygi i siły nadprzyrodzone wstrząsają od lat czterema stronami Westeros. Teraz rozegra się ostateczna walka o Żelazny Tron.
W serialu występują zdobywca nagrody Emmy i Złotego Globu Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Snow), Sophie Turner (Sansa Stark) i Maisie Williams (Arya Stark). W pozostałych rolach występują: Alfie Allen (Theon Greyjoy), John Bradley (Samwell Tarly), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Seaworth), Nathalie Emmanuel (Missandei), Jerome Flynn (Bronn), Iain Glen (Jorah Mormont), Isaac Hempstead Wright (Bran Stark), Conleth Hill (Varys), Carice van Houten (Melisandre), Pilou Asbaek (Euron Greyjoy), Rory McCann (Sandor “Ogar” Clegane) oraz Richard Dormer (Beric Dondarrion).
Producentami serialu "Gra o tron" są David Benioff, D.B. Weiss, Carolyn Strauss, Frank Doelger i Bernadette Caulfield.
Ciekawostki dotyczące „Gry o tron”
„Grę o tron” oglądają miliony widzów na świecie
Serial HBO „Gra o tron” zadebiutował na antenie 17 kwietnia 2011 roku. Produkcja emitowana jest w 207 krajach i terytoriach, w tym w 194 krajach i terytoriach jest nadawana w tym samym dniu o i tej samej godzinie.
Oglądalność serialu w Stanach Zjednoczonych rosła z każdym sezonem: sezon pierwszy śledziło średnio 9,3 mln, drugi - 11,6 mln, trzeci - 14,4 mln, czwarty - 19,1 mln, piąty - 20,2 mln, szósty - 25,7 mln, a siódmy - 32,8 mln.
Producenci „Gry o tron” sprzedali łącznie 100 licencji uprawniających do emisji serialu. Jest to produkcja, do której prawa były najczęściej kupowane w całej historii HBO.
Zdjęcia do cyklu kręcone były w dziesięciu krajach
Zdjęcia do wszystkich ośmiu sezonów produkcji zostały nakręcone w dziesięciu krajach - w Irlandii Północnej, Irlandii, Maroku, na Malcie, w Hiszpanii, Chorwacji, Islandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Szkocji. Ekipa produkcyjna pracowała na 50 planach zdjęciowych w Irlandii - 49 z nich znajduje się na terenie Irlandii Północnej, a jeden w Irlandii.
W Belfaście w Irlandii Północnej znajduje się sześć hal zdjęciowych Titanic Studios, gdzie zbudowano wnętrza zamku Winterfell, Czarnego Zamku, Orlego Gniazda, Domu Czerni i Bieli, Salę Twarzy, Wielki Sept Baelora, salę tronową Wielkiej Piramidy w Mereen i ikoniczną salę tronową w Królewskiej Przystani.
Tysiące ludzi pracowały przy produkcji serialu
W samej Irlandii Północnej na planie serialu pojawiło się 12 986 statystów. Podczas zdjęć do ośmiu sezonów „Gry o tron” przy produkcji na terenie Irlandii Północnej pracowało 2 tysiące członków ekipy produkcyjnej. Łącznie, podczas zdjęć do wszystkich sezonów „Gry o tron”, statyści spędzili na planach w różnych krajach 10 846 dni zdjęciowych.
Producenci serialu współpracowali z 40 studiami grafiki komputerowej z 13 krajów (z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Hiszpanii, Niemiec, Australii, Nowej Zelandii, Irlandii, Chin, Francji, Szwecji i Indii). W siedmiu sezonach serialu zobaczyliśmy 13 250 ujęć z wykorzystaniem grafiki komputerowej.
Czas trwania postprodukcji serialu: sezon pierwszy - 17 tygodni, drugi - 21 tygodni, trzeci - 20 tygodni, czwarty - 21 tygodni, piąty - 22 tygodnie, szósty - 24 tygodnie, siódmy - 30 tygodni, ósmy - 42 tygodnie.
Przy produkcji wykorzystano tysiące kilogramów różnych materiałów
Podczas pracy nad ośmioma sezonami „Gry o tron”, na potrzeby zdjęć w Irlandii Północnej, wykorzystano 3 748 funtów (1,7 tys. kg) gumy i 1,5 tony metalu, z których wykonano broń oraz 1 300 tarcz. Dodatkowo, na potrzeby produkcji zużyto: 52 tys. worków śniegu z celulozy, 163 ton propanu, 3 tys. opakowań materiałów pirotechnicznych, 4 tys. galonów (15,14 metrów sześciennych) sztucznej krwi, 20 907 świec, 25 mil (40,23 km) lin, 22 966 stóp (7 km) impregnowanego płótna z bawełny, z którego uszyto ponad 330 namiotów oraz 50 mil (80,46 km) materiału na kostiumy. Dział budowy dekoracji wykorzystał: 745 mil (1199,45 km) drewna z recyclingu, 60 tys. arkuszy sklejki, 20 tys. śrub i bolców, 65 tys. toreb gipsu, 1 320 galonów (4,99 metrów sześciennych) kleju do drewna, 1,2 tys. płyt styropianu, tysiąc płyt gipsowych, ponad tysiąc mil (1 609,3 km) kabli, 120 kontenerów starych belek zdemontowanych w magazynach i stodołach na terenie całej Europy.
Charakteryzacja niektórych aktorów trwała wiele godzin
Od dnia rozpoczęcia pracy nad sezonem czwartym zespół ds. efektów specjalnych zużył łącznie 12 421 funtów (5 634,07 kg) silikonu na protezy do charakteryzacji i 1 102 funtów (499,86 kg) materiału pirotechnicznego Coffee Mate. Najwięcej czasu w charakteryzatorni spędzili aktorzy grający dzieci lasu oraz aktor wcielający się w Górę, bo w ich przypadku charakteryzacja trwała aż do siedmiu godzin.
Podczas zdjęć do ośmiu sezonów cyklu charakteryzatorzy wykorzystali 12 137 peruk i tresek. Kolor włosów i fryzura Daenerys to efekt trwających ponad dwa miesiące prób z wykorzystaniem siedmiu prototypów peruk.
Podczas pracy nad wszystkimi sezonami serialu wydano 19 722 dokumentów podróży, zarezerwowano 68 143 pokojów hotelowych, wydrukowano 1 749 zdjęciowych planów pracy i 243 harmonogramów zdjęć.
Podczas prac nad kolejnymi sezonami główna fotosistka serialu Helen Sloan zrobiła ponad 1,4 milionów zdjęć.
„Gra o tron” to jeden z najbardziej nagradzanych seriali w historii
Siedem sezonów „Gry o tron” zdobyło łącznie 132 nominacje do nagród Emmy oraz 47 statuetek, siedem nominacji do Złotych Globów i jedną statuetkę (otrzymał ją Peter Dinklage), 18 nominacji do Nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów i siedem statuetek, 17 nominacji do Nagrody Krytyków i jedną nagrodę oraz siedem nagród Amerykańskiego Instytutu Filmowego.
Już trwają prace nad prequelem „Gry o tron”
HBO już pracuje nad prequelem „Gry o tron”, którego akcja będzie rozgrywać się setki lat przed wydarzeniami macierzystego serialu. Na chwilę obecną jeszcze niewiele wiadomo na temat fabuły nowej produkcji.
W głównych rolach tego cyklu zagrają Naomi Watts i Josh Whitehouse oraz Naomi Ackie, Denise Gough, Jamie Campbell Bower, Sheila Atim, Ivanno Jeremiah, Georgie Henley, Alex Sharp i Toby Regbo. W cyklu pojawi się także Miranda Richardson.
Za reżyserię pilota odpowiada S.J. Clarkson. Scenariusz napisała Jane Goldman na podstawie pomysłu George’a R.R. Martina. Oboje odpowiadają za produkcję cyklu. Zdjęcia do prequela „Gry o tron” mają wystartować latem tego roku.
George R.R. Martin twierdzi, że poza już ogłoszonym prequelem „Gry o tron” trwają także pracę jeszcze nad trzema innymi cyklami z innymi postaciami i rozgrywającymi się w rożnych czasach.
W HBO GO dostępnych jest ponad 800 filmów i 200 seriali. Według danych z badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. platformę odwiedziło 1,49 mln realnych użytkowników a sumaryczna liczba odsłon wyniosła 16,2 mln.
Dołącz do dyskusji: "The Last Watch": Zobacz dokument o "Grze o tron"