SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TOPtrendy zamierza pobić Opole

TOPtrendy, tydzień przed festiwalem opolskim, zgromadzi czołówkę gwiazd, które nie wystąpią podczas festiwalu TVP. O festiwalu opowiada Marcin Perzyna, współtwórca i producent TOPtrendy.

44 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole 2007 odbędzie się w dniach 15 czerwca - 17 czerwca. Tydzień wcześniej, w długi weekend pomiędzy 8 i 11 czerwca, będzie miał miejsce Sopot TOPtrendy Festiwal 2007.

- Postanowiłem, że TOPtrendy będą pierwsze, bo ten festiwal ma pięć lat, a Opole ponad 40, dlatego wybraliśmy długi czerwcowy weekend  - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Marcin Perzyna, współtwórca i producent polsatowskiego festiwalu.

Sopot TOPtrendy Festiwal składać się będzie z dwóch zasadniczych części. 8 czerwca podczas koncertu TOP Ten wystąpi dziesiątka artystów, którzy w ubiegłym sezonie sprzedali największą liczbę płyt. 9 czerwca to dzień "trendy" - prezentacja wykonawców, którzy za jakiś czas będą wyznaczali pewne nurty w muzyce.

Nowością jest sposób wyboru zwycięzcy koncertu "trendy". W tym roku głosowania dokonali dyrektorzy muzyczni Radia ESKA, przedstawiciele Telewizji Polsat oraz trzej artyści, gwiazdy koncertu „trendy”, należący do mainstreamu. Spośród wybranych w ten sposób nominowanych, wybierać będą telewidzowie oraz jury. Wygra ten wykonawca, który w łącznej punktacji zajmie miejsce pierwsze. Telewidzowie przyznają również nagrodę publiczności. Każdego wykonawcę „trendy” zapowie artysta TOP-owy.

Trzeci dzień wypełnią koncerty tematyczne. W tym roku będą to jubileusze Jacka Cygana oraz Wilków. Na koniec, 11 maja, zobaczymy Kabareton - plejadę najpopularniejszych artystów oraz młodych kabaretów, którzy nie pojawią się podczas kabaretowego show w Opolu.

W jaki sposób powstał festiwal TOPtrendy? Jak trafił do Polsatu? Dlaczego jego autor zrezygnował z managementu znanych artystów? Odpowiedzi na te oraz inne pytania w rozmowie z Marcinem Perzyną, Dyrektorem ds. Projektów Specjalnych i Impresariatu Telewizji Polsat oraz twórcą i producentem TOPtrendy - więcej.

Poniżej przedstawiamy sylwetki artystów nominowanych do koncertu "trendy":

96PROJECT (nine six Project)
Grupa 96PROJECT powstała w lutym 2004 roku w Radomiu. Jej założycielami są gitarzysta Marcin Limek oraz perkusista Piotr Matysiak (stale współpracujący koncertowo z Dodą). W maju 2004 roku, do składu dołączył wokalista Maciek Prusiński (zwycięzca jednej z edycji programu "Droga do gwiazd"). Od jesieni 2006 roku w zespole gra basista Łukasz Damm (również związany z Dodą), który zastąpił współpracującego do tej pory z kapelą Piotrka Żaka.
Od początku istnienia zespołu powstawał autorski materiał - kilkanaście utworów, głównie w języku angielskim, które znalazły się w repertuarze grupy. Kompozytorem wszystkich piosenek jest Marcin Limek, a autorem tekstów zaprzyjaźniony z zespołem Robert Cox. Realizacją nagrań oraz produkcją muzyczną zajmują się Marcin i Piotrek (na co dzień pracujący w "K Studio" w Radomiu, gdzie zajmują się realizacją nagrań oraz produkcją muzyczną pod szyldem "96 studio PROJECT"), dzięki czemu zespół ma kontrolę nad każdym aspektem procesu powstawania utworu.
Pierwszy nieoficjalny singiel zespołu „Na znieczuleniu” zdobył sporą popularność wśród słuchaczy radia WAWA, przez kilka tygodni utrzymując się na szczycie listy przebojów. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był udział na festiwalu w Węgorzewie w 2005 roku, do którego został zakwalifikowany w konkursie ostatniej szansy, robiąc niemałe zamieszanie swoim występem. Jesienią 2006 roku grupa została zaproszona do programu „Kuźnia talentów” w regionalnej TVP3. Na koncie zespołu jest już kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. Aktualnie zespół pracuje nad ostateczną formą swojej debiutanckiej płyty. Zespół zaprezentuje się w pełni już w drugim dniu Sopot TOPtrendy Festiwal 2007.

AFROMENTAL
"Rytm, energia i profesjonalizm" - tak o zespole Afromental pisała Gazeta Olsztyńska. Grupę tworzą bardzo młodzi muzycy grający różnorodną muzykę, m. in. soul, funk, r'n'b, hip-hop. Wszystko zaczęło się w czerwcu 2004r., wówczas spotkali się Wozzo z Tomsonem. Zaczęli coś śpiewać. Najpierw trochę z gitarami, harmonijką i tzw. beatboxem, czyli wydawaniem z siebie dźwięków imitujących beat perkusji. Tę ostatnią umiejętność doskonale posiadł Tomson - wokalista Afromental. Dwóch wykonawców śpiewało też z dj’ami do instrumentali... wychodziło to dość fajnie, wiec postanowili znaleźć sobie muzyków i zrobić z tym coś więcej. Chłopcy pojechali na festiwal Gama w Kołobrzegu i... znaleźli się w złotej dziesiątce festiwalu. Ich występ na dużej scenie transmitowała telewizja Polsat. Zebrali mnóstwo pozytywnych opinii. – „Skoro ludziom się spodobało, pomyśleliśmy o poszukaniu muzyków” - mówi Wozzo - wokalista Afromental. Zanim znaleźli muzyków, wystąpili jeszcze w olsztyńskich eliminacjach do krakowskiego Festiwalu Piosenki Studenckiej w klubie Rakor. I wygrali je. W Krakowie zespół zagrał po raz pierwszy w pełnym składzie, w towarzystwie ludzi śpiewających poezję i wypadł dość nietypowo, dając niezwykle energetyczny koncert.
"Trochę nie pasowaliśmy, bo był to raczej festiwal poezji studenckiej, ale do Olsztyna wróciliśmy z wyróżnieniem" - wspominają. Zwyciężyli w I Przeglądzie Młodych Kapel Gazety Olsztyńskiej. Potem zaczęły się koncerty w Polsce i praca nad kolejnymi utworami na płytę. Muzyka Afromental zadziwia swoją miękkością, rytmem, profesjonalizmem i aranżacjami. Zespół poznamy już za chwilę, na festiwalu TOPtrendy 2007 w sopockiej Operze Leśnej.

BRACIA
Grają wspólnie od siedmiu lat – to wystarczająco długo, by znakiem rozpoznawczym zespołu stała się nazwa BRACIA. Po prostu BRACIA, bez konieczności dodawania teatralnym szeptem: Cugowscy... Pierwszy sukces to wygrana na opolskich Debiutach – w 2002 r. Za piosenkę „Nie jestem inny” zespół otrzymał główną nagrodę, a BRACIA po raz pierwszy wystąpili przed kilkumilionową, zgromadzoną w amfiteatrze i przed telewizorami, publicznością.
Kolejny sukces to piąte miejsce w polskiej preselekcji finału Eurowizji (2003 r.) – piosenka BRACI „Missing every moment”, melodyjna, choć z rockowym rysem, stała się przebojem, a zespół zyskał całe rzesze fanów. Zespół ma na swoim koncie kilka wydawnictw muzycznych: 4 single, minialbum i płytę długogrającą, p.t. „FOBROCK”, która pojawiła się w sklepach 11 lipca 2005 r. Na debiutanckim albumie znalazł się wyłącznie autorski materiał – rockowe, nowoczesne granie.
BRACIA to zespół koncertowy – właściwie od momentu powstania jest w nieustającej trasie. Grali praktycznie we wszystkich miastach Polski, koncertowali w Portugalii, Niemczech, Hiszpanii, Francji i USA.
W styczniu 2007r. muzycy nawiązali współpracę z amerykańskimi producentami Keithem Brownem i Mattem Noble. Efektem wspólnej sesji nagraniowej jest kilka piosenek, w tym utwór ”Jeszcze raz”, który zostanie zaprezentowany już 9 czerwca na koncercie „trendy” w sopockiej Operze Leśnej.

KASHMIR
Kashmir zadebiutował w 2004 r. piosenką „Nie jestem dla ciebie” na festiwalu w Opolu. Od tamtego czasu zespół koncertował w całej Polsce i supportował w wielu koncertach m.in. grupę Bajm. W 2006 r. piosenka  „Ok. nie chcę nic więcej” dotarła do pierwszych miejsc na liście ogólnopolskiego radia Eska, Wawy i warszawskiego Radia Kolor.
W tym samym roku KASHMIR był nominowany przez słuchaczy radia Wawa do nagrody "Złote Dzioby" w kategorii  "MUZYCZNE ODKRYCIE ROKU". Magazyn Boutique uznał Kashmir za zespół, który ma 100% szans na sukces!
W 2007 roku grupa nawiązała współpracę z producentem Markiem Tysperem, której owocem jest singiel "Kashmir i kapelusze".   9 czerwca 2007r. zespół wystąpi w Operze Leśnej na Festiwalu Toptrendy Sopot 2007r. Piosenka „Kashmir i kapelusze” spośród ponad 300 zgłoszeń została wybrana do finałowej szóstki koncertu Trendy.
Utwór zapowiada także wydanie debiutanckiej płyty grupy Kashmir.
Zespół tworzą muzycy: Kasia - wokal, Kamil - gitara, wokal, Marcin - perkusja, Tomek - instr. klawiszowe, Bartek - bas.

LOSZA VERA
losza vera urodził się w 1983 w Bielsku–Białej. W wieku 5 lat wyjechał do Grecji, gdzie w Atenach spędził rok. Następnie przeniósł się do RPA.
W Pretorii rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Tam też stawiał swoje pierwsze kroki w nauce gry na pianinie, gitarze, elektronicznych instrumentach klawiszowych oraz… karate.
Wydawniczo, zadebiutował w projekcie RMF MAXX promującym nowe brzmienia, z utworem „In Place” (RMF FM, 2003). losza vera to artysta niezwykle oryginalny, o mocnym wokalu z rzadko spotykaną barwą głosu. W jego muzyce czuć silny wpływ Prince’a i Justina Timberlake’a.
W 2006 roku podpisał kontrakt płytowy z niezależną wytwórnią fonograficzną Dream Music.W grudniu 2006 roku pojawił się jako gość specjalny w projekcie ‘RMF Live!’. Koncert transmitowany był ‘na żywo’ przez RMF FM oraz emitowany na antenie VH1.
Obecnie losza pracuje nad swoim debiutanckim albumem, którego premiera przewidziana jest na wrzesień 2007. Nad całością produkcji muzycznej płyty czuwa Paweł Rurak-Sokal, lider grupy Blue Cafe.

MACIEJ SILSKI
Wychodząc z prostego założenia, że „… w  życiu trzeba się na coś zdecydować i na tym skupić” Maciek Silski dodaje: „Ja żyję muzyką”. I stara się w tej deklaracji być bardzo konsekwentny.
Pierwszy jego zespół to Fluid Film, założony jeszcze w szczecińskim liceum. Zdobywał z nim nagrody na mniejszych i większych festiwalach rockowych (najważniejsze to: I nagroda na festiwalu „Rock Block” w 1995r. oraz na festiwalu „Prince Rocks of Poland Węgorzewo” w 1997r. Wraz z zespołem Driver zajął II na festiwalu „Marlboro Rock – In” w 1995r.).
Kolejny etap kariery to współpraca z zespołami Teges Nara i (do dziś) Waterstone. Nie dokończył studiów filozoficznych natomiast kilkanaście lat na scenie, setki koncertów w kraju i za granicą zaowocowało znakomitym estradowym doświadczeniem i przyniosło mu w końcu sukces o wymiarze ogólnopolskim.
 W 2005 roku Maciek zdystansował silną konkurencję i w finale, przewagą 54% głosów, wygrał popularny program muzyczny Idol. Dał się wreszcie poznać całej Polsce jako znakomity wokalista rockowy. Podpisał kontrakt fonograficzny i bardzo szybko został doceniony przez twórców muzycznych programów telewizyjnych, koncertów i festiwali. Wystąpił w Szansie na Sukces, Festiwalu TVP w Sopocie (2005), na Dniu Kotana (2005, 2006), w programie „Święta, Święta” (2005, 2006), wspólnie z Grzegorzem Markowskim (Perfect) oraz Piotrem i Wojtkiem Cugowskimi nagrał  teledysk do polskiej wersji piosenki Boba Geldofa i Midge’a Ure’a „Do They Know it’s Christmas”. Wspólnie z innymi gwiazdami młodego pokolenia nagrał piosenkę „Nadzieja to my”, która wspierała ogólnopolską akcję „Hospicjum to też życie”.
Obecnie Maciek zakończył pracę nad swoją solową płytą, która ukaże się w czerwcu br. Pierwszą „odsłoną” debiutanckiego albumu Silskiego jest efekt bezpośredniej współpracy z Amerykaninem Jud’em Friedman’em (kompozytorem piszącym, m.in. dla Whitney Houston, Tiny Turner, Roda Stewarta, Barbary Streisand). Jud skomponował dla Maćka piosenkę „Póki jesteś”, którą usłyszymy już 9 czerwca podczas koncertu „trendy” na Sopot TOPtrendy Festiwal 2007”.

Podobne informacje:

Dołącz do dyskusji: TOPtrendy zamierza pobić Opole

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl