TVP Kultura uruchamia kanał internetowy. W czerwcu filmy Kieślowskiego, cykle „Teatr na ten czas” i „Bilet na weekend”
26 czerwca wystartuje nowy streamingowy kanał: TVP Kultura 2. Będzie można m nim oglądać polskie filmy i seriale, programy kulturalne, koncerty i spektakle operowe. - To ma być propozycja uzupełniająca nasz główny kanał, na pewno nie będzie odbierał mu widzów. Wręcz przeciwnie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Kalina Cyz, szefowa TVP Kultura.
TVP Kultura 2 ma uzupełniać ofertę głównej anteny, docierać do widza tam, gdzie nie może on obejrzeć tej stacji w telewizji. Kanał będzie nadawany będzie z poziomu strony TVP Stream, codzienne między godziną 12.00 a 24.00.
Pojawi się w nim m.in. pasmo „Kulturalne wakacje”, w którym widzowie poznają różne regiony Polski. W cyklu „Kultowej Kultury” wyemitowane zostaną słynne polskie filmy i seriale, takie jak „U Pana Boga za piecem”, „Alternatywy 4” czy „Zmiennicy”. Dostępne będą też propozycje filmowe dla dzieci i młodzieży. Wśród nich: „Pierścień i Róża”, „Wakacje z duchami”, „Dziewczyna i chłopak” oraz cykle „Animama” i „Od ucha do ucha”. Widzowie będą mogli też obejrzeć koncerty, spektakle teatralne i operowe a także informacje ze świata kultury.
- To nie będzie konkurencja dla TVP Kultura, raczej uzupełnienie. Poprzez streamingowy program, dostępny z poziomu smartfona czy laptopa, chcemy trafić latem do tych wszystkich, którzy wyjadą na wakacje i nie będą mieli dostępu do telewizora. A szerzej: trafiać chcemy do ludzi kultury, którzy (to żadna tajemnica) często po prostu nie mają telewizora - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Kalina Cyz.
TVP Kultura 2 był próbnie nadawany w dniach 25-26 kwietnia br. jako „TVP Kultura - 15 lat”. - Mieliśmy doskonałą oglądalność, chwilami większą, niż topowe kanały TVP. Liczymy, że tym razem będzie jeszcze lepiej - mówi nam szefowa TVP Kultura.
Nowy cykl „Teatr na ten czas”
W TVP Kultura tego lata pojawi się także sporo innych nowości. W czwartki o godz. 21.00 emitowane będą, w skróconej formule, nowe odcinki autorskiego programu literackiego Mariusza Cieślika „Koło Pióra”. W każdym odcinku prowadzący poleci 5 książek, które warto przeczytać.
Będą też premierowe odcinki „Powidoków”. Dwójka prowadzących - dziennikarka Barbara Schabowska i filozof profesor Piotr Nowak - na przykładach wybranych przez siebie książek podejmą dyskusję nad zawartością tych dzieł, autorami, problematyką i ich społeczną recepcją.
Od 14 czerwca w każdą niedzielę ok. godz. 12.00 emitowane będą z kolei nowe odcinki „Trzeciego punktu widzenia”. Najciekawsze wydarzenia mijającego tygodnia z kraju i ze świata omówią trzej filozofowie: Dariusz Karłowicz, Marek Cichocki i Dariusz Gawina.
📢 Dla wszystkich tych, którzy chcą oglądać TVP Kultura nie tylko w na telewizorze mamy niespodziankę - kulturę w...
Opublikowany przez TVP Kultura Czwartek, 4 czerwca 2020
Z kolei od 13 czerwca w soboty o godz. 18.00 TVP Kultura będzie pokazywać premierowe odcinki cyklu „Co dalej?”. Prowadzenie: Mateusz Bosak, Piotr Gociek i Piotr Gursztyn. W programie poruszane będą m.in. tematy związane z niepokojami „nowej rzeczywistości”, generowanymi przez pandemię koronawirusa. W centrum uwagi pozostanie refleksja nad zjawiskami kulturowo-cywilizacyjnymi. Rozmowy w studiu zostaną uzupełnione o komentarze zagranicznych ekspertów.
18 czerwca wystartuje zupełnie nowy cykl: „Teatr na ten czas”. W czwartki o godz. 18.30 ludzie związani z teatralną sceną opowiedzą o spektaklach kluczowych w kontekście ich rozwoju artystycznego i kariery. Omówią głośne, przełomowe premiery wystawiane na deskach teatrów w całej Polsce, które z ich punktu widzenia na zawsze odmieniły bieg historii teatru w naszym kraju. Wśród zaproszonych gości zobaczymy m.in. Maję Komorowską, Macieja Wojtyszkę i Emiliana Kamińskiego.
Urodziny Kieślowskiego na antenie
W czerwcu przypada rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. W związku z tym w ramach cyklu „Kino mistrzów” w TVP Kultura w czwartki wyemitowana zostanie trylogia „Trzy kolory” (po rekonstrukcji cyfrowej - „Niebieski”, „Biały”, „Czerwony”), a także dwa filmy z cyklu „Dekalog” („V” i „VI”) z muzyką skomponowaną przez Zbigniewa Preisnera.
- Z innych filmowych propozycji na lato: rozpoczniemy też emisję serialu kryminalnego „Gomorra”, będącego opowieścią o próbie przejęcia władzy we włoskiej mafii – zapowiada Kalina Cyz.
13 i 14 czerwca TVP Kultura zaproponuje „Weekend z kinem włoskim”. W ramach tego cyklu zobaczymy dwa filmy. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to współczesny komediodramat z polskim akcentem w postaci Katarzyny Smutniak w jednej z głównych ról. Obraz był nominowany w dziewięciu kategoriach przez Włoską Akademię Filmową. Drugi - „Mały światek Don Camilla” to klasyka kina z niezapomnianym Fernandelem w roli tytułowej. Popularność i uznanie dla tej produkcji spowodowała realizację czterech kolejnych części serii, a rola gwałtownego proboszcza stała się najbardziej rozpoznawalna rolą Fernandela w jego karierze.
Natomiast w lipcu i sierpniu antena zaprezentuje duety filmowe w cyklu „Bilet na weekend” - wśród nich kino czeskie i włoskie, spotkania z Marilyn Monroe i Robertem de Niro.
W letniej ramówce nie będzie już programów Łukasza Orbitowskiego „One”, „Dezerterzy” i Lekkość bytu”. Pisarz kilka dni temu poinformował, że rezygnuje ze współpracy z anteną.
Według danych Nielsen Audience Measurement w całym 2019 roku TVP Kultura miała 0,38 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,399 proc. rok wcześniej.
Dołącz do dyskusji: TVP Kultura uruchamia kanał internetowy. W czerwcu filmy Kieślowskiego, cykle „Teatr na ten czas” i „Bilet na weekend”