UKE zezwala sieci Plus na dodatkowe opłaty roamingowe w Unii Europejskiej. Plany operatora są niejasne i budzą wątpliwości
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przychylił się do wniosku Polkomtela, właściciela sieci Plus o możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat roamingowych za połączenia wewnątrz Unii Europejskiej. Operator w komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl zapewnia jednak, że nie zamierza obciążyć swoich klientów dodatkowymi kosztami roamingowymi. - Klienci mogą nadal korzystać z roamingu na terenie Unii Europejskiej tych samych zasadach jak dotychczas - podkreśla Polkomtel, jednak unika odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania.
Informacje na temat decyzji UKE pojawiły się w mediach w czwartek. Według nich urząd zgodził się na to by Polkomtel, operator Plusa wprowadził u siebie dodatkowe opłaty za połączenia międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej.
Darmowy roaming na terenie wspólnoty zaczął obowiązywać 15 czerwca br. znosząc opłaty za połączenia międzynarodowe i transgraniczną transmisję danych w krajachUE.
W myśl obowiązujących unijnych regulacji dostawcy usług mogą wnioskować do krajowych regulatorów o wprowadzenie dopłat roamingowych od klientów. Muszą jednak udowodnić, że przez darmowy roaming nie są w stanie pokryć własnych kosztów związanych z połączeniami międzynarodowymi wewnątrz Unii.
We wrześniu br. okazało się, że z takiej możliwości postanowiło skorzystać 10 polskich operatorów, którzy złożyli w UKE wnioski o pozwolenie na wprowadzenie dodatkowych opłat roamingowych od klientów. Jednym z tych telekomów był Polkomtel, operator Plusa.
UKE wydał decyzję, zgodnie z którą Polkomtel może zastosować dodatkowe opłaty roamingowe wewnątrz Unii Europejskiej. Podobne przyzwolenie uzyskał na razie także wirtualny operator Premium Mobile.
W odpowiedzi na wiadomość o decyzji UKE w mediach pojawiły się spekulacje na temat możliwości zmiany opłat w taryfach roamingowych w UE dla użytkowników Plusa. Polkomtel szybko zareagował na te doniesienia.
- Nawiązując do medialnych doniesień Plus zapewnia swoich klientów, że po wydaniu Decyzji UKE nic się nie zmienia w zakresie opłat roamingowych. Klienci mogą nadal korzystać z roamingu na terenie Unii Europejskiej na tych samych zasadach jak dotychczas - czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl przez dział komunikacji korporacyjnej Polkomtela.
Niestety Polkomtel poza wspomnianym komunikatem nie był skłonny odpowiedzieć precyzyjnie na nasze dodatkowe pytania dotyczące wniosku przychylnie rozpatrzonego przez UKE.
Wirtualnemedia.pl zapytały operatora m.in. o to jaki był cel złożenia przez niego wniosku do UKE, skoro według zapewnień sytuacja użytkowników w zakresie opłat roamingowych nie ulega żadnej zmianie. Drugie pytanie dotyczyło przyszłych planów Plusa - czy nie zamierza on wprowadzić dodatkowych opłat np. w przyszłorocznym sezonie wakacyjnym, który dla wszystkich operatorów jest okresem wzmożonej aktywności klientów w połączeniach międzynarodowych.
W kolejnym oświadczeniu przesłanym do nas przez Polkomtel znalazły się jedynie oględne sformułowania nie wyjaśniające wiele użytkownikom tej sieci.
- Możliwość stosowania dopłat do roamingu została przewidziana w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie roamingu wewnątrz Unii - przypomniał operator. - W przypadku, gdy operator nie jest w stanie odzyskać swoich całkowitych rzeczywistych i prognozowanych kosztów świadczenia usług roamingu regulowanego, może wystąpić z wnioskiem do krajowego organu regulacyjnego o udzielenie zezwolenia na stosowanie dodatkowej opłaty. Dodatkową opłatę można stosować jedynie w zakresie niezbędnym do pokrycia wspomnianej straty z świadczenia usług roamingu regulowanego - zaznaczono w korespondencji.
Zgodnie z przepisami wydana przez UKE decyzja o możliwości wprowadzenia opłat roamingowych w UE obowiązuje przez okres jednego roku. W świetle wyjaśnień udzielonych przez Polkomtel otwarte pozostaje więc pytanie jakie są plany Plusa dotyczące opłat za połączenia roamingowe w obszarze unijnym.
Dołącz do dyskusji: UKE zezwala sieci Plus na dodatkowe opłaty roamingowe w Unii Europejskiej. Plany operatora są niejasne i budzą wątpliwości