UPC Polska przegrała w sądzie. Musi zapłacić duże odszkodowanie
Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał UPC Polska zapłacenie wielomilionowego odszkodowania na rzecz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. To kara za reemitowanie utworów audiowizualnych przez UPC bez umowy z SFP. Operator zapowiada odwołanie.
Proces był efektem brak porozumienia UPC i SFP w sprawie wysokości opłat za reemitowanie utworów audiowizualnych. Poprzednia umowa między stronami dotycząca tej kwestii wygasła w 2009 roku i od tego czasu nie mogły one dojść do wspólnego stanowiska. UPC wnosiło co prawda na rzecz SFP opłaty, ale były one niższe niż 2,2 proc. wpływów z reemisji kanałów telewizyjnych przez spółkę, czego domagała się organizacja.
W związku z tym Stowarzyszenie wytoczyło proces UPC. W listopadzie ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał rację SFP, nakazując operatorowi wypłacenie organizacji odszkodowania. Po apelacji sprawą zajął się Sąd Apelacyjny, który również przychylił się do argumentów SFP. Zasądził ona na rzecz organizacji kwotę stanowiącą trzykrotność należnego jej wynagrodzenia, tj. stawki 2,2 proc. wpływów UPC z tytułu reemisji kanałów telewizyjnych.
Jak informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Schoen z Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, obsługującej SFP, odszkodowanie zostało zasądzone za okres od sierpnia 2009 roku do marca 2011 roku. Nie ujawnia jednak dokładnej kwoty odszkodowania, podkreślając jedynie, że jest ona bardzo duża.
- Wyrok w sprawie UPC stanowi znaczący krok w kierunku uporządkowania rynku reemisji kablowej w Polsce. Jest także ostatecznym potwierdzeniem, iż z uwagi na istniejącą praktykę rynkową stawka 2,2 proc. jest stosownym wynagrodzeniem za korzystanie z praw autorskich chronionych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich - podaje SFP w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl. - Liczymy, że skoro wyrok jest prawomocny to uda nam się polubownie porozumieć z UPC w sprawie dalszych opłat - dodaje Agnieszka Schoen.
Michał Fura, rzecznik prasowy UPC Polska, informuje Wirtualnemedia.pl, że spółka złoży jednak kasację od wyroku do Sądu Najwyższego. - Od dawna dążymy do zawarcia porozumienia z SFP, proponując rozwiązania, które pozwolą uszanować i zadbać o interesy właścicieli praw oraz naszych klientów. Niestety, jak dotąd nie udało się nam znaleźć zrozumienia po stronie SFP dla takiej propozycji, która byłaby korzystna dla obu stron. Dzisiejszy wyrok sądu także stoi z tym w sprzeczności - zarówno w kwestii zasadzonej kwoty, jak i przyjętej stawki - dlatego będziemy się od niego odwoływać - mówi Fura.
Stowarzyszenie Filmowców Polskich spór sądowy w sprawie wysokości opłat toczy też z siecią kablową Vectra. Natomiast ważne umowy z organizacją posiadają platformy Cyfrowy Polsat, nc+, Telekomunikacja Polska oraz sieć Multimedia Polska.
Sieć UPC Polska na koniec czerwca br. miała 1,45 mln abonentów (więcej na ten temat).
Dołącz do dyskusji: UPC Polska przegrała w sądzie. Musi zapłacić duże odszkodowanie