SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracownicy Bauera dostaną wyższe premie. Wstrzymano referendum strajkowe

Władze Wydawnictwa Bauer zapowiedziały wypłatę rocznych premii wszystkim pracownikom, także tym ze spółki zależnej AKPA Press Polska. Po tym ruchu związki zawodowe zdecydowały się wstrzymać organizację referendum strajkowego. 

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Od wiosny br. trwa spór zbiorowy związków zawodowych z Wydawnictwem Bauer i AKPA Press Polska. Związkowcy domagają się m.in. podwyżek wynagrodzeń i stworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Dotychczasowe rozmowy obu storn zakończyły się fiaskiem. Nie pomogły też mediacje. Teraz Wydawnictwo Bauer zapowiedziało podniesienie premii rocznych i ich wypłatę wszystkim pracownikom, niezależnie od wyników pracy. 

- W tym roku premia roczna będzie przyznana wszystkim bez względu na ocenę pracy w mijającym roku. Tegoroczne zasady zostały wypracowane przez jeden z czterech zespołów projektowych złożonych z pracowników Wydawnictwa i AKPY, które tworzą program PeoplePlus. W praktyce zasady te oznaczają, żewiększość pracowników obu firm otrzyma premię wyższą niż w poprzednich latach - przekazał redakcji Wirtualnemedia.pl Maciej Brzozowski, dyrektor PR w Wydawnictwie Bauer.

“Patrzymy pracodawcom na ręce”

W kolejnym etapie, którego rozpoczęcie zaplanowane jest na listopad 2024, ten sam zespół ma sformułować rekomendacje dotyczące podziału budżetu podwyżkowego przewidzianego do realizacji w roku 2025. 

- Na środowym spotkaniu związkowym podjęliśmy kolegialnie decyzję o tymczasowym wstrzymaniu organizacji referendum strajkowego. Uznaliśmy, że decyzja o podniesieniu kwoty trzynastki dla najmniej zarabiających oraz obietnica podwyżek w przyszłym roku stanowią krok w kierunku realizacji naszych postulatów. Przyjmujemy te zapowiedzi zmiany z ostrożnym zadowoleniem - mówi Anita Zuchora, szefowa związku zawodowego w Bauerze.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl zaznacza, że mimo to związkowcy pozostają w stanie pogotowia referendalnego. - Będziemy się przyglądać następnym decyzjom zarządów obu firm oraz efektom pracy grup projektowych, których powstanie, nie ma co do tego żadnych wątpliwości, jest bezpośrednio związane z zaistnieniem sporu zbiorowego i naszymi postulatami. Jeżeli kolejne kroki (podwyżki, stworzenie Funduszu Świadczeń Socjalnych) będą satysfakcjonować pracowników, nie musimy przystępować do referendum i akcji strajkowej. Jeżeli zmiany okażą się niewystarczające, referendum może ruszyć w każdej chwili - zapowiada. - Teraz patrzymy pracodawcom na ręce i jeszcze bardziej wierzymy, że presja ma sens.

W Bauerze strajkowało ok. 100 pracowników

Na początku października odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy pracowników Wydawnictwa Bauer i agencji AKPA Press Polska. Po tym, jak przez kilka miesięcy stronom sporu nie udało się dojść do porozumienia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyznaczyło mediatora - Pawła Śmigielskiego, dyrektora wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ. Pierwsze mediacje odbyły się pod koniec lipca. Drugie odbyło się w poniedziałek, 16 września. Związkowcy traktowali je jako “rozmowy ostatniej szansy”. W jego trakcie strony nie osiągnęły jednak porozumienia.

W strajku ostrzegawczym wzięło udział 100 osób. 60 strajkowało w siedzibie wydawnictwa, a pozostali zdalnie. Była pikieta, wypowiadali się członkowie związku, głos zabrał też Krzysztof Bobiński w imieniu European Federation of Journalits. Wtedy ze strony pracodawców nie było żadnej reakcji na strajk. 

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Bauera dostaną wyższe premie. Wstrzymano referendum strajkowe

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jaszczur
Presja ma sens. Słowiański upór przeciw germanskiej bucie. Volksdeutsche jakoś ostatnio siedzą cicho.
7 4
odpowiedź
User
ziutas
Ość, nie kość, rzucona. Do roboty.
2 0
odpowiedź
User
Kris
Presja ma sens. Słowiański upór przeciw germanskiej bucie. Volksdeutsche jakoś ostatnio siedzą cicho.
buahahaha
0 0
odpowiedź