Związki żądają zmiany planów TVP. Będzie spotkanie z prezesem
Trzy związki zawodowe działające w TVP żądają, by prezes Juliusz Braun zaprzestał działań mających na celu wyprowadzenie pracowników do firmy zewnętrznej. Prezes deklaruje chęć rozmów ze związkowcami.
We wtorek doszło do spotkania organizacji związkowych działających w Telewizji Polskiej, w tym trzech głównych: Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP „Wizja”, NSZZ "Solidarności" oraz Federacji Związków Zawodowych Pracowników Publicznej Radiofonii i Telewizji. Przedstawiciele związków rozmawiali o decyzji zarządu TVP, który planuje przenieść do firmy zewnętrznej 550 pracowników - głównie dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików. Ma to dać TVP oszczędności, bo operacja służy temu, by pracownicy zaczęli przechodzić na samo zatrudnienie (więcej na ten temat).
Związkowcom udało się uzgodnić wspólne stanowisko. - W obliczu realnego zagrożenia dla dalszego istnienia telewizji publicznej i demontażu firmy, związki zawodowe wspólnie żądają od prezesa zarządu TVP zaprzestania działań związanych z wyprowadzeniem pracowników i produkcji do firm prywatnych - podano w komunikacie wydanym po spotkaniu przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl..
Przedstawiciele związków w oświadczeniu podkreślili, że nie zgadzają się na marnotrawienie publicznych pieniędzy, majątku narodowego i dobra, jakim jest telewizja publiczna, ale również - na łamanie prawa w spółce. - Jeżeli zarząd TVP będzie kontynuował szkodliwe i destrukcyjne działania, związki zawodowe przystąpią do legalnej akcji protestacyjnej - grożą związkowcy. Jednocześnie apelują do wszystkich pracowników spółki o poparcie wspólnego stanowiska.
Jarosław Najmoła, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w TVP, poinformował nas, że po wydaniu komunikatu związkowcy otrzymali pismo od prezesa TVP, który zaprosił ich do rozmów w „niedługim czasie”. Związek planuje dziś zwrócić się do prezesa o wyznaczenie terminu spotkania.
Z kolei związek zawodowy Wizja poinformował, że zamierza złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez zarząd TVP. Spółka nie udostępniła bowiem związkowcom uchwały zarządu o przeniesieniu 550 pracowników do firmy zewnętrznej.
Zdaniem Wizji, TVP łamie tym samym ustawę o związkach zawodowych. Bowiem z jej art. 28. wynika obowiązek pracodawcy przekazywania na żądanie związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania.
Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP, w rozmowie z Wirtualnemedia.pl ocenia, że zarzuty Wizji są bezzasadne. - W TVP trwa intensywny i szeroko zakrojony proces informowania wszystkich pracowników o planowanych zmianach systemowych. Składa się na nią m.in. specjalny biuletyn, specjalny całodobowy telefon informacyjny i całodobowy dyżur pod adresem mailowym - mówi Rakowiecki. - Związki zawodowe, w tym także Wizja, zostały o wszystkich planowanych zmianach bardzo dokładnie poinformowane i to w dodatku jeszcze przed podjęciem decyzji o zmianach przez zarząd spółki. Będą także bezzwłocznie informowane o ewentualnych wszelkich innych decyzjach niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej - dodaje.
Dołącz do dyskusji: Związki żądają zmiany planów TVP. Będzie spotkanie z prezesem