Eksperci: Koniec geoblokad to hipermarket w małym mieście, ceny mogą wzrosnąć
Unia Europejska jest coraz bliższa wprowadzenia zakazu geoblokowania przy oferowaniu towarów i usług w internecie. Przepisy budzą sprzeciw niektórych segmentów rynku, ale eksperci przychylnie oceniają unijny pomysł zaznaczając, że może on mieć rozmaite konsekwencje dla europejskiego segmentu online. Dla serwisu Wirtualnemedia.pl plany zniesienia geoblockingu komentują Jacek Grabowski z Gemiusa i Szymon Wierciński z Akademii Leona Koźmińskiego.
Dołącz do dyskusji: Eksperci: Koniec geoblokad to hipermarket w małym mieście, ceny mogą wzrosnąć
To właśnie przez geoblokady nie mamy dostępu np. do części biblioteki Netflixa, wersji gier na Steam/Origin, itd.
Ale dzięki geoblokadom tacy Rosjanie czy Brazylijczycy mają o wiele tańsze gry a steam. Tylko nas, naród ze wschodnimi pensjami, umieścili w strefie zachodnich cen.
Ale zniesienie tych blokad w przypadku Netflixa oznacza głównie, że będziesz mógł korzystać z polskiej biblioteki za granicą. Dziś jest tak, że chcąc obejrzeć np. Indianę Jonesa nie możesz tych materiałów obejrzeć w Niemczech czy Anglii.
To nie da Tobie dostępu do biblioteki z innych krajów, pozwoli jedynie na korzystanie z usługi, za którą zapłaciłeś również za granicą na takich samych warunkach jak w kraju zamieszkania.