Apple, Microsoft i RIM pokonały Google w walce o patenty Nortela
Nortel Networks sprzedał swoje patentowo portfolio konsorcjum składającemu się z sześciu firm. Wielkim przegranym licytacji jest Google.
Będąca w stanie upadłości kanadyjska firma poinformowała, że jej liczące ponad 6 tys. patentów i wniosków patentowych portfolio za 4,5 miliarda dolarów przejmie konsorcjum, w którego skład wchodzą Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, Research In Motion i Sony.
Portfolio to obejmuje technologie wykorzystywane praktycznie w każdym segmencie rynku telekomunikacyjnego (m.in. sieci przewodowe i bezprzewodowe, transmisja danych, sieci optyczne, usługi głosowe, półprzewodniki), a także w internetowych wyszukiwarkach i portalach społecznościowych.
Jako pierwsze do walki o patenty Nortela przystąpiło Google, które w kwietniu tego roku w ramach tzw. "stalking horse bid" zaoferowało za nie 900 milionów dolarów (więcej na ten temat). Internetowy gigant chciał dzięki przejęciu rozwiązań kanadyjskiej firmy zniechęcić konkurentów do składania w przyszłości pozwów oskarżających go o naruszenia. Liczył też na to, że pomoże to jemu, jego partnerom i społeczności open source w rozwijaniu takich projektów jak Android i Chrome. Przyznawał jednocześnie, że jest w tyle za takimi firmami jak Apple czy Microsoft jeśli chodzi o liczbę posiadanych patentów.
Google było uznawane za faworyta licytacji, ale jak nieoficjalnie wiadomo nie było gotowe do zaoferowania więcej niż 4 miliardów dolarów. Przegrana sprawi, że zamiast mieć możliwość wymieniania się patentami z innymi firmami, gigant z Mountain View będzie musiał płacić za możliwość korzystania z ich technologii. Jednocześnie narazi się na to czego chciał uniknąć, czyli pozwy o naruszenie patentów.
"Ten wynik jest rozczarowujący dla każdego, kto uważa, że otwarte innowacje są korzystne dla użytkowników oraz promują kreatywność i konkurencję. Będziemy pracować nad zmniejszeniem obecnego zalewu patentowych sporów, które szkodzą zarówno innowatorom, jak i konsumentom." - czytamy w przesłanym do mediów oświadczeniu Kenta Walkera, wiceprezesa i głównego radcy prawnego Google.
Zwycięskie konsorcjum musi jeszcze dostać zgodę na przejęcie patentów Nortela od regulatorów rynku zza oceanu. Możliwe, że ci będą chcieli sprawdzić czy jego oferta nie była ukartowaną próbą mającą na celu zablokowanie Androida, szczególnie że w skład koalicji wchodzą Apple i Microsoft - najwięksi rywale Google na mobilnym rynku.
Google jest już oskarżane o naruszenie patentów i praw autorskich w pracach nad swoim systemem przez firmę Oracle, która domaga się kilku miliardów dolarów odszkodowania (więcej na ten temat).
Dołącz do dyskusji: Apple, Microsoft i RIM pokonały Google w walce o patenty Nortela